K podnikání je zapotřebí nejen odvaha, nápad a záměr, ale především peníze. A k jejich správě podnikatelský účet.
Nejnižší měsíční poplatek zdaleka neznamená nejlevnější účet
Speciálních produktů určených podnikatelům je na trhu celá řada. Za každý se platí jiný měsíční poplatek, ale nabízejí také jiné služby. Při výběru podnikatelského účtu se nedívejte pouze na cenu, ale i na to, co obsahuje. U některých bank je třeba vedení účtu zdarma, ale v podstatě nic Vám nenabízí. Všechny služby si musíte dokoupit. Například Česká spořitelna sice avizuje Firemní účet zdarma, ale to zahrnuje pouze zřízení a vedení účtu, měsíční výpisy a trvalé příkazy. Všechny další služby si musíte dokoupit v rámci třech různých balíčků. Naopak třeba u Fio Bank nebo mBank máte zdarma k dispozici neomezený počet odchozích i příchozích transakcí. Jinou cestou se vydala Raiffeisenbank. Ta nabízí začínajícím podnikatelům kompletní servis za jednu cenu. Za měsíční poplatek 220 korun získá klient vše, co do začátku podnikání potřebuje. Kromě příchozích a odchozích transakcí, internetového bankovnictví, spořicího účtu a karty, získá klient i asistenční služby pro podnikatele a již po třech měsících i předschválený kontokorent, jehož vedení je v ceně.
Získání kontokorentu v začátcích podnikání nemusí být samozřejmostí
Pokud potřebujete překlenout krátkodobý nedostatek prostředků a získat peníze bez vázání účelem, je kontokorentní úvěr ideální. Jako začínající podnikatel však můžete při žádosti narazit. V řadě bank po Vás totiž budou buď vyžadovat daňové přiznání, nebo alespoň šestiměsíční historii v dané bance. Vstříc Vám vyjdou v Raiffeisenbank, České spořitelně a v GE Money Bank.
Česká spořitelna neposkytuje kontokorentní úvěr jako automatickou součást Firemního účtu. Pro jeho získání musíte navštívit pobočku s občanským průkazem. Podání žádosti a jeho vedení je zdarma, připsání peněz na váš účet trvá 2 – 3 pracovní dny. Podnikatel bez historie nebo firma s kratším než šestiměsíčním využíváním Firemního účtu ČS může získat kontokorent ve výši dvacet tisíc korun, pro podnikatele a firmy, kteří využívají Firemní účet minimálně šest měsíců, banka úvěrový rámec zvyšuje na padesát tisíc korun. Banka si účtuje poplatek spojený s účtem, resp. za vybraný balíček služeb. Měsíční cena podnikatelského účtu s kontokorentem se tak vyšplhá na více než 300 korun měsíčně.
GE Money bank nabízí ke svému kontu Genius Business Silver pro právnické osoby a Genius Business Complete pro fyzické osoby kontokorent pro začínající podnikatele s názvem Mini Flexi Business. Využití povoleného debetu stojí fyzické osoby 149 korun měsíčně za vedení účtu a v případě využití kontokorentu je třeba přičíst poplatek 89 korun měsíčně. Poplatek za účet pro právnické osoby, který zahrnuje i kontokorent s úvěrovým rámcem 50 000 korun, je 189 korun měsíčně. Na peníze si u GE Money bank počkáte 24 hodin.
U Raiffeisenbank Vám bankéři spolu se založením eKonta Start automaticky vypočítají i úvěrový rámec, na který dosáhnete (pro začínající podnikatele se zpravidla pohybuje mezi 20 - 200 tisíci korunami), a čerpat ho můžete už po třech měsících od založení účtu. Přičemž vždy, když se rozhodnete povolené přečerpání využít, jsou Vám peníze k dispozici okamžitě. Kontokorent je určený fyzickým i právnickým osobám, jejichž doba podnikání nepřesáhla 12 měsíců. S účtem START získáváte automaticky i asistenční služby pro podnikatele. Asistenční centrála, která je Vám k dispozici 24 hodin denně, Vám zajistí pomoc v nouzových situacích, které vás při podnikání mohou překvapit. Pracovníci asistenční centrály Vám zajistí asistenci při řešení právních situací, pomohou Vám třeba sehnat zámečníka či instalatéra nebo vyřešit problémy s neobyvatelnou kanceláří.
Nabídka produktů pro podnikatele je široká, vyplatí se získat detailnější informace o jednotlivých účtech. Ne vždy je uvedená cena konečná a zahrnuje všechny služby, které budete jako podnikatel využívat. Na začínající podnikatele už banky myslí, i když ne všechny jim svou nabídku přizpůsobují. U podnikatelských účtů zpravidla dostanete v ceně nebo zdarma zřízení a vedení účtu, několik transakcí, kartu nebo měsíční výpisy. I když třeba Česká spořitelna vyžaduje jejich dokoupení v rámci jednotlivých balíčků. Za produkty jako je kontokorent si ale až na výjimky, jako například Raiffeisenbank nebo GE Money Bank, připlatíte.
Zdroj: Zpráva o vývoji MSP a jeho podpoře v roce 2011, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR,
Porovnejte si ceny a parametry podnikatelských účtů jednotlivých bank ZDE.