Žebříčky
Přehledy
Bankovní účty
Spoření
Penze
Půjčky
Pojištění
Investice
Banky a pojišťovny
Vyplatí se dnes převést peníze ze spořicího účtu na termínovaný vklad?
12.3.2013 | Zdeněk Bubák
Položili jsme si otázku, zda po pádu úrokových sazeb na spořicích účtech není již čas své peníze převést na termínované účty, které by teoreticky mohly nabídnout lepší sazby. Na základě analýzy údajů jsme dospěli k výsledkům, které bychom Vám rádi prezentovali.
Lze říci, že pokud chceme převádět peníze ze spořicího účtu na termínovaný vklad, tak jedině na vklad vedený u záložny, a ne u banky. Proč tomu tak je, se dozvíte z dalšího textu a jednotlivých grafů.
Vývoj sazeb na spořicích účtech a termínovaných vkladech od poloviny roku 2011
Podstatným rysem vývoje úrokových sazeb jak u spořicích účtů, tak u termínovaných vkladů bank je postupný pokles od února 2012. Sazby u termínovaných vkladů dokonce padaly rychleji než sazby u spořicích účtů.
Zdroj: Scott & Rose
Z grafu je patrné, že pohyb úrokové sazby u jednoletého bankovního termínovaného vkladu se v průměru téměř shoduje s vývojem průměrné úrokové sazby na bankovních spořicích účtech. Dokonce aktuálně v březnu 2013 je průměrná úroková sazba u jednoletého termínovaného vkladu nižší než adekvátní sazba u spořicích účtů bez výpovědní lhůty. Z toho vyplývá, že se nevyplatí převádět spořicí účet na termínovaný vklad s roční vázaností a že je nutné využít termínované vklady s delší splatností, tj. tříleté nebo pětileté (Pozn.: U termínovaných vkladů není možné bez sankčního poplatku vklad po vymezenou dobu vybrat, v našem případě po dobu 3 nebo 5 let).
U bankovních spořicích účtů vyděláte převodem na tříletý termínovaný vklad v průměru cca 300 korun za rok při objemu vkladu 100 tisíc korun. U pětiletého vkladu pak cca 400 korun, což jsou částky víceméně nezajímavé.
Aktuální úrokové sazby na spořicích účtech naleznete zde
.
Vyššího zhodnocení z převodu spořicího účtu na termínovaný vklad lze očekávat u záložen, kde v průměru získáte ročně cca 1 400 korun u tříletého a 1 900 u pětiletého vkladu. Vývoj úrokových sazeb na spořicích účtech záložen ve srovnání s vývojem úrokových sazeb na termínovaných vkladech zobrazuje následující graf.
Na dalším grafu vidíme, že úrokové sazby u termínovaných vkladů bank jsou nižší než obdobné sazby u záložen. Průměrná úroková sazba u nejkratšího, tj. ročního, termínovaného vkladu záložen je vyšší než průměrná úroková sazba u nejdelšího, tj. pětiletého, bankovního termínovaného vkladu.
Aktuální úrokové sazby na termínovaných vkladech naleznete zde
.
Další graf přináší informaci o tom, jak některé banky v sazbě na spořicích účtech převyšují průměr. Jsou jimi
Air Bank
,
Equa bank
, Wüstenrot hypoteční banka a
ZUNO
. Po eskalaci výše sazby koncem roku 2011 a v září 2012 došlo k postupnému snížení sazeb těchto bank nad úroveň 2 % p.a. Úrokové sazby na spořicích účtech záložen se od září 2012 udržují na zhruba stejné úrovni. Průměrná úroková sazba u záložen je vyšší (2,07 % p.a.) než u bank (1,31 % p.a.).
Některé banky nabízejí úrokové sazby na termínovaných vkladech vyšší než průměr
Na dalších grafech můžete sledovat vývoj úrokových sazeb termínovaných vkladů u bank, které převyšují výrazně průměr, a srovnání těchto sazeb s průměrnou sazbou. Tři grafy zobrazují úrokové sazby pro termínované vklady na 1 rok, 3 roky, 5 let.
Všechny úrokové sazby uvedené v tomto článku, ať u spořicích účtů, tak u termínovaných vkladů, se týkají objemu vkladu ve výši 200 tisíc korun.
Fotogalerie
zobrazit fotogalerii
Související články:
Velké srovnání termínovaných vkladů
UNIQA účastnické fondy pod lupou: Jaká je jejich aktuální výkonnost?
Spoření na stáří: Využijte daňové odpočty na maximum
Nejlepší finanční produkty podle veřejnosti. Hlasujte na Finparádě
Odměny bank v listopadu
Žebříčky a přehledy:
Žebříček s nejlepšími spořicími účty podle odborníků - zde
Přehled celé nabídky spořicích účtů - zde
Zpět
domů
|
zobrazit plnou verzi
Spravovat nastavení cookies
© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.