Žebříčky
Přehledy
Bankovní účty
Spoření
Penze
Půjčky
Pojištění
Investice
Banky a pojišťovny
Českomoravská stavební spořitelna slavila 20. výročí a bilancovala
16.9.2013 | Zdeněk Bubák
Českomoravská stavební spořitelna za 20 let své existence poskytla českým domácnostem více než 312 miliard korun na pořízení bydlení. V přepočtu se jedná o financování každého čtvrtého bydlení v České republice. Stavební spoření, které se v Česku poprvé objevilo právě před 20 lety naučilo Čechy střednědobě spořit.
Zobraz diskusi (0)
Transparentnost, vysoký stabilní výnos a možnost následně čerpat výhodný úvěr byly tím, co Čechy před 20 lety přesvědčilo vstoupit do systému stavebního spoření. Tento do té doby u nás neznámý finanční produkt Čechy naučil spořit, motivoval je, aby začali investovat do svého bydlení, a tak pomohli obnovit zchátralý bytový fond. „Aktuálně mají lidé na účtech stavebního spoření naspořeno 422 miliard korun. To je 16 procent všech aktiv domácností,“ konstatuje Vladimíra Staňura, generální ředitel Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS).
ČMSS jako jednička na trhu uzavřela za 20 let téměř 6,9 milionu smluv
Klienti nejdříve využívali stavební spoření jako spořící produkt. Později zahájily stavební spořitelny úvěrovou ofenzívu zejména v oblasti malých úvěrů určených na rekonstrukce a lidé začali stavební spoření využívat i k financování svých bytových potřeb. Od roku 1993 do srpna 2013 si Češi vzali u Lišky 944 077 úvěrů. „Téměř v polovině případů (46 %) naši klienti půjčku využili k pořízení bytu nebo rodinného domu, z toho třetina byly novostavby. Dalších 43 % úvěrů bylo použito na rekonstrukci a modernizaci obydlí,“ specifikuje Manfred Koller, člen představenstva Českomoravské stavební spořitelny.
ČMSS v průběhu své existence financovala každý čtvrtý byt či dům v ČR
Celkem Českomoravská stavební spořitelna poskytla od začátku svého působení do srpna 2013 více než 312 miliard na financování bydlení. Z těchto prostředků byl financován každý čtvrtý byt či dům v České republice.
Lidé na stavebním spoření oceňují především jeho variabilitu, která umožňuje přizpůsobit se fázi jejich života. Zároveň však má stavební spoření dobrý vliv i na makroekonomickou stabilitu země. „Nárůst poskytnutých úvěrů o 10 milionů vede ke zvýšení hodnoty stavebních prací o 3,5 milionu korun. Navíc jedna státem investovaná miliarda se projevila v nárůstu hodnoty stavebních prací na bytových budovách o 0,77 miliardy korun,“ vysvětluje Vladimír Pikora, hlavní analytik společnosti Next Finance.
Stavební spoření má stále nezastupitelnou roli v tvorbě střednědobých a dlouhodobých úspor českých domácností a v modernizaci bytového fondu prostřednictvím dostupných úvěrů.
To také dokazují poslední obchodní výsledky ČMSS. Meziročně vzrostl jak objem úvěrů, tak jeho průměrná výše a rovněž cílová částka spořicích smluv. „Za prvních osm měsíců roku 2013 si lidé u Lišky půjčili 17,6 miliardy korun, což je o 0,8 miliardy více než ve stejném období loni. Průměrná výše úvěru narostla o téměř sto tisíc na 732 200 korun,“ uzavírá Koller.
Fotogalerie
zobrazit fotogalerii
Související články:
Nová zelená úsporám aneb nízkoenergetické bydlení až za polovic. Pomáhá stát stavebnictví?
Wüstenrot - stavební spořitelna zvyšuje sazbu pro úspory a další novinky od stavebních spořitelen
Jak se nám bydlí po revoluci - dvacet let stavebního spoření v Čechách
Prázdninové aktuality ze stavebních spořitelen
Stavební spořitelny mění úvěrové sazby. Víme více
Žebříčky a přehledy:
Žebříček s nejlepšími spořicími účty podle odborníků - zde
Přehled celé nabídky úvěrů - zde
Zpět
domů
|
zobrazit plnou verzi
Spravovat nastavení cookies
© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.