Žebříčky
Přehledy
Bankovní účty
Spoření
Penze
Půjčky
Pojištění
Investice
Banky a pojišťovny
Ulíváte si peníze před partnerem? Nejste sami
18.9.2013 | Zdeněk Bubák
Třetina Čechů žijících v manželském nebo partnerském svazku má tajnou finanční rezervu. Přitom u každého desátého muže či ženy je tato částka vyšší než tři měsíční příjmy. Zbývajících 22 % má skryté úspory do výše tří platů. Tajnou rezervu mají nejčastěji mladí do 30 let a respondenti věkové skupiny nad 50 let. Informace vyplynuly z průzkumu ING Bank Svět spoření.
Zobraz diskusi (0)
„O tom, co vede české muže a ženy k vytváření tajných finančních rezerv, můžeme jen spekulovat. Důvody budou u každého velmi individuální. Nejčastěji pravděpodobně půjde o pocit svobody a finanční nezávislosti, schopnost dopřát si osobní věci či prožitky bez vědomí partnera, nebo naopak o touhu partnera při výročí překvapit nějakou nečekanou pozorností,“ komentuje výsledky průzkumu Libor Vaníček, ředitel retailové části ING Bank v ČR. „Pokud rodina finančně nestrádá a ‚veřejná‘ výše úspor domácnosti je dostatečně vysoká pro krytí neočekávaných výdajů, není na tajných rezervách jednoho nebo i obou partnerů nic špatného.“
V téměř polovině domácností mají partneři oddělené bankovní účty
41 % domácností v Čechách spravuje rodinné finance z oddělených osobních účtů partnerů, které k vytváření tajných rezerv přímo vybízejí. Dalších 39 % má pouze společný účet s partnerem a necelá pětina dotazovaných má společný účet s partnerem a zároveň i vlastní účet. „Pro efektivní správu rodinných financí je dobré, když mají oba partneři přehled o celkových příjmech i výdajích domácnosti a alespoň o větších položkách také společně rozhodují. Nezáleží na tom, zda peníze odcházejí ze společného účtu nebo zda rodina vede výdaje ve formě domácího účetnictví, důležité je nastavení pravidel, aby z domácnosti ‚neodtékaly‘ peníze například za duplicitní položky nebo zbytné výdaje. Pokud má rodina o každodenním toku financí dobrý přehled, je větší šance na to, že dokáže více ušetřit. Tyto peníze pak může odkládat stranou, například na spořicí účet, a úspory využít třeba na krytí výdajů na společnou dovolenou,“ doplňuje Vaníček.
Graf – Tajné osobní finanční rezervy
Zdroj: ING Bank
ING Bank dlouhodobě sleduje chování domácností v oblasti spoření. Všechny dostupné informace a data z průzkumu jsou k dispozici na webových stránkách
www.ingbanksvetsporeni.cz
.
Průzkum ING Bank ČR je opakovaným měsíčním on-line dotazováním na reprezentativním vzorku populace, jehož cílem je sledovat spořicí chování Čechů. Prezentovaná data jsou za období duben 2013. Dotazování se účastnilo 522 respondentů z Čech a Moravy ve věku 18–60 let, žijících v manželském nebo partnerském svazku. Průzkum realizovala agentura TNS AISA.
Fotogalerie
zobrazit fotogalerii
Související články:
Jaké poplatky od února 2025 zvýší Raiffeisenbank?
Aktuality u sazeb ze spořicích účtů v září
V novém žebříčku spořicích účtů si vyměnily místa LBBW s ING Bank
Češi a rodinné finance. Více spoří nebo si půjčují?
Spořicí účty některých bank od září svým majitelům vydělají méně
Žebříčky a přehledy:
Žebříček s nejlepšími spořicími účty podle odborníků - zde
Přehled celé nabídky spořicích účtů - zde
Zpět
domů
|
zobrazit plnou verzi
Spravovat nastavení cookies
© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.