Žebříčky Přehledy

Česko se z hlediska ekonomického růstu blíží problémovým státům z jihu


13.12.2013  |  Zdeněk Bubák

Analytici ČSOB a Ery seznámili novináře s aktuálním děním v ekonomice, a to nejen v Česku, ale i ve světě. I když se snad blýská na lepší časy, Česko bohužel v současnosti z pohledu ekonomického růstu (či nerůstu) patří spíše mezi problémové země jižní Evropy, než mezi okolní státy ve střední Evropě.


Jednou z nejvýznamnějších událostí v domácích financích byly letos devizové intervence České národní banky. Vynucené oslabení české koruny se projeví hlavně v roce 2014. Česká národní banka se k tomuto kroku odhodlala po dlouhých 11 letech.

Česká ekonomika však za Evropou a USA stále zaostává, i když v poslední době došlo k mírnému oživení hospodářství díky zahraniční poptávce. Finanční experti ČSOB a Ery se však shodují, že intervence proti koruně tento proces nijak výrazně neurychlí, navíc očekávají, že světová ekonomika v roce 2014 zrychlí.

Aktuální komentáře finančních analytiků ČSOB a Ery můžete nově sledovat také v aplikaci ČSOB Finanční trhy pro chytré telefony i tablety.

„Lépe by se mělo vést Spojeným státům i eurozóně,“ říká Jan Bureš, hlavní ekonom Ery. „Na starém kontinentě ale oživení bude dál pomalé a růst pravděpodobně výrazně nepřekoná 1 %. Hlavními brzdami bude absence domácí poptávky, nefungující jednotný pracovní trh a rizika spojená s přechodem na jednotný bankovní dohled,“ dodává. Ekonomika USA vypadá podle Bureše na první pohled zdravěji a jediným výraznějším rizikem jsou v tuto chvíli složité debaty nad navýšením dluhového stropu.

Bude lépe i nás?



I česká ekonomika by se pozvolna měla vracet k růstu. „Pozitivně by ji mohla i nadále ovlivňovat zahraniční poptávka, zvláště po osobních automobilech,“ vysvětluje analytik ČSOB Petr Dufek. Rok 2014 by podle něj mohl přinést dlouho očekávaný obrat v investicích firem a snad i veřejného sektoru. „Novou realitou, s níž se budou muset potýkat jak spotřebitelé, tak výrobci a obchodníci, bude slabá koruna. Po letech přichází díky levnějším energiím a telefonování období rekordně nízké inflace, která by se mohla konečně příznivě projevit na kupní síle domácností,“ doplňuje Dufek.

Na co Češi zapomínají?



Naše zaostávání však podle Martina Kupky, hlavního ekonoma ČSOB, nezměníme, pokud Češi budou řešit stále jen okamžité problémy, které však z dlouhodobého hlediska nemají významný dopad. Takovým příkladem jsou intervence České národní banky. Mnohem více by se měli zabývat nevýkonným vzdělávacím systémem. Pokud nebudeme mít za několik let schopnou, vzdělanou, motivovanou a jazykově vybavenou pracovní sílu, tak je vše marné.

Druhou nezanedbatelnou podmínkou pro zdravý ekonomický vývoj je dlouhodobá fiskální rovnováha, tj. není možné se bezhlavě, dlouhodobě a významně zadlužovat, protože případné problémy, které pak přijdou, ekonomice a ani vzdělání nepomohou. O tom, že Češi rozhodně většinou na budoucnost nemyslí svědčí i to, že si 70 % z nich myslí, že se o ně ve stáří má postarat stát. (Pozn. redakce: Bohužel je k tomuto myšlení vede a vedla většina politických garnitur)


Ekonomiku táhne průmysl



Analytici se shodují na tom, že domácí poptávka je velmi slabá a většímu propadu brání pouze zpracovatelský průmysl. „V propadu i nadále pokračuje bytová výstavba. Rok 2013 tak zřejmě bude nejhorším rokem pro výstavbu bytů za posledních 17 let,“ upozorňuje Petr Dufek z ČSOB. „V příštím roce by se už měly projevit důsledky intervence, které pomohou především exportérům. Ovšem nemyslím si, že se to výrazněji promítne do vyšší ochoty investovat a nabírat nové pracovníky. Pro tato rozhodnutí je klíčová síla zahraniční poptávky a obecná stabilita podnikatelského prostředí,“ uzavírá Jan Bureš z Ery.






Související články:




Zpět


© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.