Platební karty jsou již dlouho běžnou součástí našeho života. V posledních dvou letech se však znatelně změnilo jejich používání. Nejen, že je Češi více využívají pro placení v obchodech, ale hlavní změnou je možnost platit bezkontaktně, tj. bez zasouvání karty do terminálu (protahování terminálem), nebo dokonce nutnosti dávat kartu do ruky někomu jinému.
Hlavním tahákem pro využívání bezkontaktních platebních karet je skutečnost, že do částky 500 korun nemusíte vůbec zadávat PIN, a tím se platba stává rychlejší než hledání peněz v peněžence. Právě tato funkce způsobila zvýšení počtu plateb kartami u obchodníků, pokles průměrné částky placené prostřednictvím karty, ale nakonec i nárůst objemu peněz, které se přes karty v obchodech protočí. Česko se tak za poslední dva roky co do dynamiky růstu bezkontaktního placení stalo světovou jedničkou. Není ale úplně samo - je součástí smečky bezkontaktních „predátorů“ společně s Polskem, Slovenskem a Maďarskem.
„Bezkontaktní operace tvoří v českých supermarketech téměř třetinu všech transakcí,“ říká Peter Demjanovič, ředitel útvaru Karty ČSOB a Ery. Stejný podíl bezkontaktních transakcí mají fastfoody, v drogeriích a lékárnách platí lidé bezkontaktně zhruba ve čtvrtině případů. „Druhé nejčastější místo, kde naši klienti platební karty používají, jsou čerpací stanice, nicméně bezkontaktní transakce je zde pouze každá desátá,“ doplňuje Demjanovič.
V ČR je mezi lidmi celkem 10,1 milionu platebních karet. 42 % z nich je bezkontaktních (4,3 milionu). Každý druhý terminál v ČR je bezkontaktní. |
Zdroj: ČSOB
Bezkontaktní nálepky
Bezkontaktní platební karty mají i své sestry, a to bezkontaktní nálepky. Ty jsou vlastně samostatnými platebními kartami, ale mají menší rozměr a lze je nalepit v podstatě na cokoliv. Mezi lidmi vede přilepování těchto nálepek na mobilní telefony. Připevnit je však můžete i na přívěsek od klíčů, nalepit je na peněženku apod. Často je zmiňována jejich nevýhoda, a to, že s nimi nevyberete peníze z bankomatu. To je sice pravda, ale ne na dlouho. Bankovní experti vymýšlejí i způsoby, jak vybírat z bankomatů také bezkontaktně. Máme se na co těšit.
Výhodou bezkontaktních nálepek je to, že je můžete mít s sebou i v případě, kdy nechcete třeba na procházku brát vůbec peněženku - pokud s sebou všude nosíte mobil, pak je dobré nálepku přilepit na něj. Nově zavádí do svého produktového portfolia platební nálepky ČSOB, ale najdete je také v nabídce dalších bank (Citibank, Česká spořitelna, GE Money Bank a Raiffeisenbank). Více jsme o bezkontaktních nálepkách psali zde.
ČSOB nabízí jak kreditní, tak debetní variantu nálepky. Zájemce si navíc může vybrat z několika designů, které si v rámci testování vybrali samotní klienti. Případně si můžete přes internetovou aplikaci navrhnout její unikátní vzhled – umístit si na ni fotografii svého blízkého, zvířecího mazlíčka nebo to, co chcete mít stále na očích.
„Klienti se v souvislosti s bezkontaktním placením často ptají na bezpečnost. Díky tomu, že majitel nálepku nedává z ruky, se možnost zneužití omezuje na minimum,“ vysvětluje Jana Opršalová. „Při zneužití karty třetí osobou klientům, nad rámec zákona a po rychlém prošetření, vracíme případnou odcizenou částku, a to od posledního zadání PIN. Nálepku lze navíc pojistit včetně mobilního telefonu a dalších osobních věcí, a za 11,50 Kč měsíčně (135 Kč ročně) tak získáte pojištění až do výše 20 000 Kč,“ uzavírá Jana Opršalová.
Další výhodou bezkontaktních karet obecně je kromě vyšší rychlosti a většího pohodlí při placení detailní přehled o tom, kolik a za co utrácíme. Platíme-li kartou i menší nákupy, můžeme si v internetovém bankovnictví lépe platby roztřídit a zanalyzovat trendy v našich útratách. Díky tomu může každý, kdo má zájem, i lépe hospodařit se svými penězi. Na tuto skutečnost sázejí i některé banky, které ve svém internetovém bankovnictví umožňují se záznamy o platbách dále pracovat a porovnávat například skutečné útraty s plánovanými apod. (např. mBank ve svém novém internetovém bankovnictví).
Další cesta platebních karet? Do mobilů
Karty by se postupně mohly nastěhovat do mobilů přímo. Nemusely by se lepit na mobil v podobě nálepky. K tomu je potřeba mít v telefonu funkci NFC. Většina nových chytrých telefonů vyšší třídy ji má, nicméně velký hráč Apple zařazení této funkce do svých zařízení stále odolává. Uvidíme, jak bude vybaven nový model od Apple, a to iPhone 6.
Funkci karty v mobilu již od konce roku 2013 nabízí GE Money Bank (více zde).
Představme si ale dalekou budoucnost. Budou potřeba platební karty, případně placení mobilním telefonem? Vždyť již dnes můžeme člověka identifikovat elektronicky podle otisku prstu (viz nové mobilní telefony se čtečkou otisků prstů) či podle oční rohovky. Pak bude stačit přejet prstem po snímači nebo se podívat do kamery a můžeme mít zaplaceno. V takové budoucnosti najdeme platební karty jen v muzeu.
Pět tipů jak na platební karty
1. Využijte potenciál své karty, ušetříte čas i peníze
Většina lidí používá kartu k výběrům hotovosti z bankomatů a platbám v obchodech, případně i na internetu. Vaše platební karta toho ale může umět i více. Karta v balíčku s konkrétním účtem může zahrnovat cestovní pojištění, pojištění ztráty a krádeže nebo pojištění právní ochrany řidiče. Možná si při cestách do zahraničí nevědomky platíte cestovní pojištění dvakrát. Další službou je CashBack. Ta umožňuje většinou bezplatný výběr hotovosti na pokladnách v různých obchodech. Oznamte na pokladně vybíranou částku, která se vám z účtu odečte společně s platbou za nákup. Je třeba vědět, u kterých obchodníků lze CashBack využít. Ušetříte cestu k bankomatu, případně i poplatek za výběr.
2. Dodržujte základní bezpečnostní pravidla
Je potřeba, aby se každý majitel karty choval obezřetně a zodpovědně. Nepoznamenávejte si PIN a už vůbec nikdy na samotnou platební kartu. PIN si můžete v bankomatu změnit tak, aby byl dobře zapamatovatelný. Buďte opatrní při zadávání PINu do bankomatu či platebního terminálu, nebo když dáváte kartu pryč z ruky. Nedopusťte, aby se vám karta ztratila z očí – mějte ji neustále pod dohledem a zkontrolujte si, zda karta, kterou vám obchodník vrátil, je skutečně Vaše.
3. Pojistěte si svou kartu
Na základní ochranu před zneužitím platební karty u transakcí bez zadání PIN kódu máte nárok ze zákona. Hodně lidí ale neví, že do okamžiku blokace se majitel karty na odškodnění podílí 150 eury. Máte-li však sjednáno pojištění karty, tato spoluúčast vám z něj bude pokryta. A nejen to. Kromě úhrady finančních prostředků a poplatků za vydání nové karty nabízejí některé banky v rámci pojištění také pojištění osobních věcí. Jednotlivé nabídky se liší, ale nejčastěji se jedná o mobilní telefon, peněženku, klíče a nový zámek či doklady.
4. Nastavte si parametry platební karty z domova
Pokud nevíte jak, informujte se u své banky o možnostech, které nabízí internetové či mobilní bankovnictví. Můžete si ušetřit cestu na pobočku například v případě, když chcete změnit parametry své platební karty. Můžete si tak z domova například změnit telefonní číslo pro zasílání SMS při internetových platbách či limity pro platby i výběry z bankomatu nebo si dočasně zablokujete kartu. Můžete rovněž požádat o opětovné zaslání PIN kódu nebo si sjednat pojištění karty. Bankovní aplikace pro chytré telefony (tzv. smartphony) umožňují často spravovat nejen vaše účty, ale i karty.
5. Naučte své děti hospodařit s penězi
Dětské účty zpravidla nabízejí zajímavé úročení a jsou minimálně zatíženy poplatky. Můžou být proto vhodným produktem, pokud plánujete svému dítěti spořit. Od určitého věku navíc dostane vaše dítě k účtu platební kartu, tudíž u sebe nemusí nosit kapesné v hotovosti. Dolní hranice limitu pro platby a výběry se pohybuje už od stokoruny, máte tudíž kontrolu nad tím, kolik dovolíte vašemu potomkovi utratit.
Kolem karet se stále něco děje - důležitým prvkem je jejich design
Podle GE Money Bank se její zákazníci mohou těšit na atraktivní design nově vydaných debetních karet. Od prvního července banka inovuje vzhled všech nově vydaných karet k běžným i podnikatelským účtům.
„Nový design debetních karet, který jsme připravili ve spolupráci s pražským grafickým studiem UNITY Design, reprezentuje hodnoty naší banky, jako jsou odvaha, flexibilita, dynamika, modernost či inovativnost,“ říká Iva Štylerová, senior manažerka retailových produktů GE Money Bank. „Karty získaly moderní matný povrch, který je na českém trhu neobvyklý, působí velmi moderně a elegantně a navíc je také výrazně odolnější,“ dodává Iva Štylerová.
S novým designem nová řada debetních karet
Klienti, kteří využívají některý z běžných či podnikatelských účtů GE Money Bank, získají kartu s novým designem při standardní obnově její platnosti. Zároveň s inovovanou podobou debetních karet představí banka také celou novou řadu debetních karet Debit MasterCard. Označení Debit je součástí designu karty. Klienti tak snadněji poznají, o jaký typ karty se jedná.
„Novou podobu debetních karet jsme testovali napříč všemi segmenty klientů. Výsledná kombinace barev i tvarů byla v testech hodnocena velmi vysoko,“ dodává Iva Štylerová z GE Money Bank.
O platební kartu v novém designu mohou klienti požádat i před ukončením platnosti jejich debetní karty.
Nové debetní karty GE Money Bank k běžným účtům
Autor: GE Money Bank