Žebříčky
Přehledy
Bankovní účty
Spoření
Penze
Půjčky
Pojištění
Investice
Banky a pojišťovny
Bezkontaktní platby nastupují na český trh
30.9.2011 | Michal Mošnička
Bezkontaktní technologie je novinka v placení kartou, která umožní zákazníkům platit kartou nákupy do výše cca 20 EUR bez nutnosti zadat PIN - tedy pouze přiložením karty do vzdálenosti 5 cm ke čtečce bezkontaktního terminálu. Po zvukovém signálu (pípnutí) je transakce ukončena. Na rozdíl od standardní platby je tedy platba bezkontaktní kartou rychlejší, jednodušší a pohodlnější. Bezkontaktní karta má stejné funkce jako standardní platební karta a je možné s ní platit jak v kontaktních, tak i bezkontaktních platebních terminálech.
Na českém trhu s touto novinkou přichází od 3. října 2011 Česká spořitelna ve spolupráci s karetní asociací Visa a cílem České spořitelny je převést během tří let většinu debetních platebních karet na bezkontaktní. Limit pro bezkontaktní platbu nastavila Česká spořitelna na 500 Kč, v případě platby nad tuto částku bude platba probíhat se zadáním PIN kódu. Poplatky za platbu u obchodníka platební kartou zůstávají i v případě bezkontaktní platby pro zákazníka zdarma. O možnosti vydávání bezkontaktních kreditních platebních karet Česká spořitelna zatím neuvažuje, což je rozdíl oproti Citibank, která bezkontaktní platby nastavila právě na kreditní karty.
„Bezkontaktní technologie instalované např. v bezkontaktních hodinkách, přívěšku, mobilu nebo v plastové kartě hýbou nyní světem. Ani my jako banka nechceme být pozadu, držíme krok s aktuálními trendy, proto přicházíme s bezkontaktními kartami. Ty po kartách s magnetickým proužkem a kartách s čipem znamenají novou éru v placení kartou, které bude jednoznačně rychlejší a jednodušší,“ řekl Miloslav Křečan, ředitel kartového centra České spořitelny.
Bezkontaktní karty jsou bezpečné, mají stejnou úroveň ochrany jako standardní platební karty. Při bezkontaktní platbě navíc zákazník nevydá kartu z ruky, může tedy dohlížet na celý průběh transakce. V rámci zajištění větší ochrany proti zneužití karet může být jednou za čas při platbě požádán o vložení karty do terminálu a zadání PIN i při úhradě nižších částek do 500 Kč. Toto opatření slouží jako potvrzení, že zákazník je skutečně držitelem karty, což snižuje možnost podvodu v případě, že mu kartu odcizí nebo ji ztratí.
Lídry v bezkontaktní platební technologii jsou dle společnosti Visa následující země:
Země
Vydaných karet
Počet terminálů
Počet vydavatelů
Velká Británie
15,7 mil.
70 000
6
Polsko
3,8 mil.
30 000
15
Turecko
2,7 mil.
45 000
11
O využití platebních karet v Turecku si přečtěte v samostatném článku
Turecké banky
.
V ČR bude možné už v průběhu října platit bezkontaktně v síti prodejen Spar ČOS, vybraných prodejnách C&A, bauMax, Cinema City a pražských prodejnách Kauflandu. Od příštího roku pak Česká spořitelna předpokládá nasazení bezkontaktních terminálů např. i v Penny market, BILLA, Lidl, OBI, KIKA nebo Datart a dalších obchodech.
Co se týká nastavení poplatků pro obchodníky, tak Česká spořitelna nebude rozlišovat platby bezkontaktní a kontaktní. Dle Miloslava Křečana se průměrná cena v ČR pro obchodníky v současné době pohybuje okolo 1,5 % z realizované platby. Dle monitoringu společnosti Scott & Rose se poplatek u malých obchodníků pohybuje mezi 2 - 3 %.
Porovnejte si nabídku platebních karet na Finparádě:
Finparáda / Bankovní účty / Platební karty
Čtěte také:
Bezkontaktní platby prostřednictvím mobilního telefonu
Fotogalerie
zobrazit fotogalerii
Související články:
Visa nebo Mastercard? Čechům na tom nesejde
U které banky zvládnete nabít kredit telefonu pomocí Smartbankingu?
Nejlepší finanční produkty podle veřejnosti. Hlasujte na Finparádě
Odměny bank v listopadu
Poštovní účet od ČSOB: Jaké výhody přináší a jaké odměny čekají na seniory?
Žebříčky a přehledy:
Přehled celé nabídky bankovních účtů - zde
Žebříček s nejlepšími osobními účty podle odborníků - zde
Zpět
domů
|
zobrazit plnou verzi
Spravovat nastavení cookies
© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.