Žebříčky
Přehledy
Bankovní účty
Spoření
Penze
Půjčky
Pojištění
Investice
Banky a pojišťovny
Čtvrtinu lidí v invalidním důchodu tvoří osoby do 40 let. Musí vyžít s příjmy o 60 % nižšími než zdraví
2.10.2015 | Zdeněk Bubák, zpráva NN Životní pojišťovny
Každý měsíc přibude v České republice více než dva a půl tisíce invalidních důchodců. Ti si musí vystačit s průměrným invalidním důchodem ve výši 7 511 Kč. Tato částka ale nepokryje ani průměrné měsíční výdaje domácnosti, které podle statistik činí 11 263 Kč. Invalidita může zasáhnout do života kdykoli, téměř čtvrtinu invalidních důchodců tvoří lidé do 40 let.
Zobraz diskusi (0)
Podle průzkumu NN Životní pojišťovny riziko snížení příjmu po odchodu do invalidního důchodu Češi vnímají, nic s ním ale nedělají. Při propadu příjmů na 37 % průměrné čisté mzdy se tak mohou invalidní důchodci potýkat s finančními problémy.
V minulém roce si více než 6 600 lidí ve věku do 40 let od lékařů vyslechlo diagnózu o snížení pracovní schopnosti, z toho více než 2 400 z nich bylo zařazeno do kategorie invalidních důchodců 3. stupně. Ač byli doposud zvyklí na průměrný čistý příjem kolem 20 tisíc Kč, nyní musí vystačit s polovinou; průměrný invalidní důchod u invalidity 3. stupně je totiž jen 11 254 Kč. „Češi si jsou vědomi propadu životního standardu v případě invalidity – v průzkumu nám 85 % respondentů potvrdilo, že by jim státní podpora na život nestačila,“ říká Kateřina Štěrbová, ředitelka marketingu a vývoje produktů NN Životní pojišťovny.
Fyzická a finanční nesoběstačnost děsí
Výdaje průměrné domácnosti se podle oficiálních statistik pohybují okolo 11 263 Kč měsíčně a invalidní důchod je zjevně nepokryje. Právě finanční nesoběstačnost je v souvislosti s invaliditou druhým největším strašákem, obává se jí 35 % populace. Největší obavou ale samozřejmě zůstává fyzické omezení, které znepokojuje více než 50 % Čechů.
Strach z nedostatečného finančního zajištění je přitom možné řešit pojištěním. „Prostřednictvím životního pojištění je možné se připojistit i pro případ invalidity následkem nemoci nebo úrazu. Pokud taková situace nastane, dorovná pojištění výpadek příjmů, jednorázově nebo formou měsíční renty,“ vysvětluje Kateřina Štěrbová. Toho ale Češi zatím příliš nevyužívají. „Pro případ invalidity je u nás pojištěno pouhých 11 % klientů, v průměru na 400 000 korun. To je opravdu málo, vezmete-li v úvahu například nutné úpravy bydlení v případě snížené pohyblivosti nebo náklady na speciální pomůcky. Abychom upozornili veřejnost na důležitost krytí závažných rizik, připravili jsme časově omezenou zvýhodněnou nabídku právě při sjednání připojištění pro případ invalidity,“ upřesňuje Kateřina Štěrbová.
Statistiky nově vyplácených invalidních důchodů za 1. kvartál 2015
Typ
Počet
Průměrná výše důchodu
3. stupeň
2 284
11 254 Kč
2. stupeň
1 143
6 828 Kč
1. stupeň
3 451
5 261 Kč
Zdroj: ČSSZ
Poznámka: Podmínkou nároku na invalidní důchod je pokles pracovní schopnosti, přičemž v České republice se rozlišují tři stupně invalidity v závislosti na míře snížení pracovní schopnosti.
O průzkumu:
Průzkum NN realizovala agentura NMS formou on-line dotazování ve dnech 10.–13. března 2015. Průzkumu se zúčastnilo 510 respondentů v reprezentativním zastoupení podle pohlaví, věku, kraje, velikosti místa bydliště, vzdělání a příjmu.
V článku byla dále použita data České zprávy sociálního zabezpečení, Českého statistického úřadu a Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR.
Fotogalerie
zobrazit fotogalerii
Související články:
Podle jakých kritérií si vybíráme autopojištění?
V říjnu ceny povinného ručení vzrostly
Nejlepší finanční produkty podle veřejnosti. Hlasujte na Finparádě
Průvodce havarijním pojištěním: Jak na správný výběr, nastavení limitů a cenu pojistky
Postup při hlášení pojistné události úrazu
Žebříčky a přehledy:
Žebříček nejlepšího pojištění podle odborníků - zde
Přehled celé nabídky životního pojištění - zde
Zpět
domů
|
zobrazit plnou verzi
Spravovat nastavení cookies
© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.