Žebříčky
Přehledy
Bankovní účty
Spoření
Penze
Půjčky
Pojištění
Investice
Banky a pojišťovny
Rady pro ty, kdo chtějí co nejlépe využít své penzijní spoření
20.10.2015 | Zdeněk Bubák, zpráva ČSOB Penzijní společnosti
Penzijní spoření je problematika, o které se často mluví, lidé si dokonce spoří, ale málo. ČSOB nám zaslala pět námětů a rad, jak penzijní připojištění, nebo lidově nazývané „penzijko“, výhodně využívat. Penzijní připojištění může být alternativou pro spoření na spořicím účtu, nemusíte jej platit do důchodu, výši příspěvků na penzi si můžete v průběhu spoření zvyšovat nebo snižovat. Můžete se také zkusit zeptat zaměstnavatele, zda by vám na penzijní připojištění nepřispěl, v ČR je to oblíbený zaměstnanecký benefit.
Zobraz diskusi (0)
1. Na penzijním připojištění se dá slušně vydělat
Loučíte se svým spořicím účtem a hledáte jiné možnosti investování, které mají výrazně vyšší zhodnocení? S penzijkem můžete zabít dvě mouchy jednou ranou. ČSOB doplňkové penzijní spoření se skládá z několika účastnických fondů. Na vás je zvolit ty fondy, které odpovídají vašemu profilu investování. Na výběr máte od garantovaných a konzervativních až po dynamické. Volba fondů i změna v budoucnu je u ČSOB zdarma a nastavit si můžete i kombinací jednotlivých fondů. Samotný výběr je na vás.
2. Penzijko si nemusíte platit až do důchodu
Je pravda, že pokud chcete využít státní příspěvky a nechcete, aby státu propadly, je potřeba dodržet lhůtu pro výběr penzijka, a ta je stanovena na období vašeho odchodu do důchodu (případně 5 let před důchodem při výplatě formou pravidelných dávek). Penzijko ale můžete zrušit kdykoliv po dvou letech a nehrozí vám za to žádné sankce až na zmíněné odebrání státních příspěvků a nutnost doplatit daň v případě využití daňových odpočtů. To, co vám zůstává, jsou vaše naspořené peníze a také zhodnocení za dobu vašeho spoření, případně také příspěvky zaměstnavatele, pokud přispívá. Jak se ukazuje, při dlouhodobém horizontu zhodnocení může zajistit jeden z největších zdrojů peněz při spoření a dokonce převyšuje státní příspěvek.
Najděte si, kdy budete odcházet do důchodu
3. Příspěvek na penzijko si můžete upravovat dle vaší aktuální finanční situace
I když při sepsání smlouvy uvedete konkrétní výši měsíčního příspěvku na vaše penzijní spoření, můžete poté kdykoliv částku upravit – navýšit či snížit. Můžete si také upravit frekvenci plateb, stačí jen kontaktovat informační linku Penzijní společnosti nebo navštívit
www.penzijniportal.cz
. Veškeré tyto změny můžete učinit zdarma.
4. Zaměstnavatel vám na penzijko může přispívat zajímavé příspěvky
Příspěvek od zaměstnavatele na penzijní spoření je oblíbeným benefitem. Tento příspěvek je velkou motivací nejen pro samotného zaměstnance, ale také pro zaměstnavatele. Pokud platí zaměstnavatel svému zaměstnanci příspěvek na penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní připojištění, je takový příspěvek až do výše 30 000 korun ročně osvobozen od daně z příjmu. Zjistěte si, zdali váš zaměstnavatel přispívá.
5. Přechod ze starého penzijka se vyplatí
Máte staré penzijní připojištění a přemýšlíte o tom, zda si sjednat nové? Nové doplňkové penzijní spoření je výhodné pro všechny, kteří mají do důchodu daleko, chtějí investovat a mít možnost vyššího zhodnocení. Od toho slouží v novém penzijku účastnické fondy, které nabízejí různé možnosti investování. Zajímavé jsou i varianty čerpání – dočasná penze či předdůchod, které původní penzijní připojištění nenabízí.
Fotogalerie
zobrazit fotogalerii
Související články:
Penzijní připojištění u ČSOB bylo v roce 2016 na úrovni inflace
ČSOB Penzijní společnost uzavřela 4 000 pojistných smluv na penzijní spoření pro děti
Transformovaný fond Stabilita od ČSOB Penzijní společnosti vyhlásil výsledek zhodnocení prostředků svých klientů
Jak bude postupovat rušení 2. pilíře penzijního systému? Kdy se jeho účastníci dočkají výplaty peněz?
Klienti ČSOB transformovaného fondu získají zhodnocení 1,4 procenta
Zpět
domů
|
zobrazit plnou verzi
Spravovat nastavení cookies
© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.