Žebříčky
Přehledy
Bankovní účty
Spoření
Penze
Půjčky
Pojištění
Investice
Banky a pojišťovny
Více než šest z deseti Čechů má obavy z finanční tísně a chudoby
16.8.2016 | Zdeněk Bubák, zpráva Pioneer Investments
Obavy z budoucnosti má sedm z deseti Čechů. O něco méně z nich, a to šest z deseti, se bojí budoucí finanční tísně nebo chudoby. Obrácený poměr, tj. čtyři z deseti, očekává zlepšení své finanční situace. Jako lék na případnou bídu vidí lidé především dobré vzdělání. To podle nich přináší lepší uplatnění v práci, a tím i významnější společenské postavení a vyšší příjmy.
Zobraz diskusi (0)
Z průzkumu investiční skupiny Pioneer Investments vyplynulo, že sedm z deseti Čechů řeší nějaké obavy a nejistoty spojené s budoucností – a v řadě případů mají podobný základ. Největší vrásky Čechům dělají obavy z finanční tísně a chudoby, které silně pociťuje více než šest z deseti dotázaných (62 %). 42 % Čechů přitom očekává v horizontu pěti let výrazné zlepšení své finanční situace.
Klíčem k pozitivnímu vlivu na osobní finance přitom může být vzdělání. Třetina Čechů je přesvědčena, že právě vzdělání je cestou
k lepšímu životu
, zejména pokud jde o uplatnění v práci, společenské postavení a lepší finanční situaci.
Výsledky průzkumu odhalily také obavy, které českou populaci trápí pod vlivem aktuální situace v Evropě a ve světě. Na předních příčkách žebříčku nejistot se aktuálně objevily obavy z uprchlické krize (62,5 %) a terorismu (60,5 %). Pokud se však oprostíme od těchto tendenčních témat, zůstává největší starostí Čechů obava z finanční tísně a chudoby (62 %). Strach z chudoby mají přitom častěji ženy, lidé s nižším vzděláním a respondenti ve věkové skupině 30 – 44 let.
Více než polovina dotazovaných cítí nejistotu a strach i z dlouhodobé nemoci (54 %) nebo z dalšího politicko ekonomického vývoje v Evropě a ve světě (56 %). Nezanedbatelná je i obava z válečného konfliktu a ztráty svobody (51 %), obava ze ztráty zaměstnání (54 %), ale i nejistota a strach z rozpadu partnerského vztahu a ze samoty, kterou pociťuje více než třetina spoluobčanů (37 %). Asi 7 % dotazovaných má obavy z jiných než jmenovaných oblastí. Ve výčtu se nejčastěji objevoval strach ze závislosti na alkoholu, kouření nebo hracích automatech a také strach ze smrti blízkých a obavy o budoucnost jejich dětí.
Související články:
Žebříčky podílových fondů v lednu: výkonnost se u téměř všech kategorií zlepšila
Podílové fondy v prosinci: Nejvíce stále vydělávají rozvíjející se země a Japonsko
Spojením Amundi a Pioneer Investments vzniká nový veliký správce aktiv
Existuje nejvýhodnější věk pro to, abychom začali investovat?
Jaké jsou nejčastější mýty ohledně investování do podílových fondů?
„Říká se, že štěstí si nelze koupit. Průzkum však ukázal, že jednou z nejsilnějších obav je právě ta z finančního strádání a chudoby. Současná konzumní společnost potřebu finanční jistoty ještě umocňuje. V podvědomí zasunutá obava z nejisté budoucnosti, ať už jde o vyhlídky na penzi či třeba o
finanční zajištění potomků
, pak může hlodat i v hlavách jinak spokojených lidí,“ vysvětluje Dana Kryńska, ředitelka marketingu a PR Pioneer Investments ČR.
Jedni se bojí chudoby, druzí očekávají zlepšení finanční situace
I přes výše uvedené obavy 42 % dotazovaných očekává, že se jejich finanční situace v horizontu pěti let výrazně zlepší. Pozitivní vývoj své finanční situace očekávají především mladí do 29 let (64 %), naopak ve věkové skupině 45 – 60 let počítá s výrazným zlepšením finanční situace už jen 13,5 % lidí. Stejný podíl respondentů neočekává v této oblasti žádnou převratnou změnu. Naopak jeden z deseti Čechů počítá s tím, že v průběhu pěti let se jeho finanční situace zhorší.
Graf č. 1 - Pokud se podíváte na svou stávající finanční situaci. V horizontu 5-ti let očekáváte, že bude:
Výsledky průzkumu pro Pioneer Investments - Graf č. 1 - Jakou očekáváte finanční situaci v horizontu 5-ti let?
Autor: Pioneer Investments, StemMark červenec 2016
= Pro zvětšení klikněte na obrázek =
Téměř třetina lidí (31 %) je přesvědčena, že cestou k lepší finanční situaci, lepšímu uplatnění v práci i prestižnějšímu společenskému postavení je vzdělání. Větší význam vzdělání přitom přikládají častěji muži a vysokoškoláci. To, že vyšší vzdělání má nesporné výhody, tvrdí šest z deseti Čechů. Zároveň jsou však toho názoru, že to není jediný předpoklad úspěchu. Téměř 7 % lidí se domnívá, že vzdělání nic nezmůže a je třeba snažit se jinak.
„Lepší finanční zázemí bývá často spojováno s vyšším vzděláním a vzdělání jako cestu k lepšímu životu vnímá také třetina dotazovaných. Je třeba si uvědomit, že ke všeobecnému vzdělání a rozhledu dnes nezbytně patří také finanční gramotnost, tedy orientace ve finančních otázkách a schopnost efektivně řídit své osobní finance. A s tím jde ruku v ruce i schopnost zajistit se na horší časy, tedy vytvářet si finanční rezervy a efektivně zhodnocovat své úspory,“ uzavírá Kryńska.
Graf č. 2 – Věříte, že vzdělání otevírá cestu k lepšímu životu, jako je uplatnění v práci, společenskému postavení a lepší finanční situaci?
Výsledky průzkumu pro Pioneer Investments - Graf č. 2 - Věříte, že vzdělání otevírá cestu k lepší finanční situaci?
Autor: Pioneer Investments, StemMark červenec 2016
= Pro zvětšení klikněte na obrázek =
Průzkum pro skupinu Pioneer Investments realizovala společnost StemMark v červenci 2016 na vzorku 500 mužů a žen ve věku 18 – 60 let.
Fotogalerie
zobrazit fotogalerii
Zpět
domů
|
zobrazit plnou verzi
Spravovat nastavení cookies
© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.