Žebříčky
Přehledy
Bankovní účty
Spoření
Penze
Půjčky
Pojištění
Investice
Banky a pojišťovny
Bezkontaktní platby: Jsou bezpečné?
7.5.2012 | Miroslav Čermák
Zavedením bezkontaktních karet by se měly výrazně zrychlit platby za drobné zboží. Tomu by měla nahrát i skutečnost, že pro potvrzení platby do určité výše nebude nutné zadávat PIN.
Nejedná se ale o nic nového, naopak, je to záležitost stará několik let, která ve světě existuje pod názvem PayPass, což je řešení od společnosti MasterCard představené již v roce 2003. S obdobným řešením pak přišla v roce 2007 i společnost VISA a nazvala ho payWave. Pro úplnost je třeba dodat, že obě řešení používají RFID technologii a obě tyto společnosti pak s příchodem smartphonů na trh začaly spolupracovat s jejich výrobci, aby bylo místo karty možné použít smartphone vybavený technologií NFC (Near Field Communication).
Odpůrci této technologie argumentují tím, že byť se v mnoha firmách karty s bezkontaktními čipy používají již dnes, např. pro vstup do budovy, vjezd autem do garáže, platbu za oběd, tak se veškeré platby odehrávají pouze uvnitř dané společnosti, a proto není možné tuto kartu zneužít a pokud by jí někdo zneužil, tak by se na to velice rychle přišlo. Namítají, že v okamžiku, kdy se tento nový způsob placení začne masově používat, tak možnost zneužití výrazně naroste, neboť tomu nahraje právě bezkontaktnost čipu a možnost provedení platby bez nutnosti potvrzení transakce. Z jejich pohledu by už byl lepší i snadno kopírovatelný magnetický proužek, neboť kartou by bylo nutné čtecím zařízením projet. Argumentují tím, že díky použití bezkontaktního čipu je každý, kdo se dostane do vaší těsné blízkosti, což je ve frontě v obchodě a v MHD zcela běžné, schopen s vaší kartou komunikovat.
Zde je třeba zdůraznit, že útočník by se musel dostat opravdu do vaší těsné blízkosti, protože s použitými čipy, lze opravdu komunikovat jen na vzdálenost několika málo centimetrů. Ostatně slogan „Tap & Go“ (do češtiny by se dal přeložit jako „Ťuknout a Jít“), kterým MasterCard propaguje svůj produkt, to snad říká jasně. Ne, ne, představa, že budete chodit s baťohem v metru nebo supermarketu s platebním terminálem a kasírovat peníze ostatních uživatelů je naprosto scestná. I kdyby se vám to podařilo, tak nevím, jak byste se chtěli k těm penězům na účtu dostat a z banky je vyvést. Uvědomte si, že každý terminál je zaregistrovaný a pochybuji, že by nějaký prodejce do takového rizika šel. Ano, teoreticky to možné je. Útočník by chodil mezi lidmi s terminálem a strhával by tímto způsobem z jejich účtu jen malé částky (tzv. salami attack), které by v celkovém objemu mohly dosahovat značné výše.
A vy, pokud budete kartu hodně používat, tak si už na konci měsíce možná nevzpomenete, jestli jste ten koláč, co jste si kupoval, stál 10 Kč nebo 15 Kč a zda je to v pořádku, že na výpisu z účtu od banky je uvedeno, že celková částka za bezkontaktní platby je ve výši 458 Kč. Nepochybuji o tom, že máte přehled o svých výdajích, ale jste schopni říci, kolik máte právě teď v peněžence přesně peněz a kolik jste utratili za minulý měsíc? Uvědomujete si, že když pro realizaci platby není nutný PIN, takže by si vaší kartu mohl i někdo vypůjčit? Ale vy ji jistě máte pořád u sebe, že? Pak se nemáte čeho bát.
Bezpečnost - ta se paradoxně u bezkontaktních karet zvyšuje
Byť je mnohými bezpečnost plateb tímto způsobem zpochybňována, tak paradoxně se bezpečnost může jedině zvýšit, především proto, že PIN už nebudete zadávat tak často jako dřív. A tudíž se výrazně sníží riziko, že ho někdo odpozoruje. A že PIN lze odpozorovat velice snadno, to názorně předvedli studenti jedné nejmenované VŠ v jednom nejmenovaném hypermarketu. S výsledky jejich „výzkumu“ jsme se mohli všichni seznámit prostřednictvím televizní obrazovky. Vzhledem k tomu, že nebudete muset kartu ani vytahovat z pouzdra, tak si již nikdo nebude moci přečíst údaje na ní uvedené. Nikdo, dokonce ani pokladní nebo číšník při placení neuvidí tzv. cardholder data, tj. číslo karty, jméno majitele, datum ukončení platnosti, a už vůbec ne CVV/CVC kód na rubu karty. Dle Pavola Luptáka ze společnosti Nethemba, se kterým jsem možnosti útoku na bezkontaktní platební karty konzultoval, není v současné době znám způsob, jak tyto karty zkopírovat/naklonovat, neboť neobsahují stejnou zranitelnost jako karty Mifare Classic, pomocí které se společnosti Nethemba podařilo demonstrovat prolomení českých a slovenských Mifare Classic karet.
Celý článek najdete
zde
.
Fotogalerie
zobrazit fotogalerii
Související články:
Visa nebo Mastercard? Čechům na tom nesejde
U které banky zvládnete nabít kredit telefonu pomocí Smartbankingu?
Nejlepší finanční produkty podle veřejnosti. Hlasujte na Finparádě
Odměny bank v listopadu
Poštovní účet od ČSOB: Jaké výhody přináší a jaké odměny čekají na seniory?
Žebříčky a přehledy:
Přehled celé nabídky bankovních účtů - zde
Žebříček s nejlepšími osobními účty podle odborníků - zde
Zpět
domů
|
zobrazit plnou verzi
Spravovat nastavení cookies
© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.