Žebříčky
Přehledy
Bankovní účty
Spoření
Penze
Půjčky
Pojištění
Investice
Banky a pojišťovny
Jak nakládat s penězi v době koronavirové krize? Spočítejte, za co utrácíte a kolik můžete ušetřit
3.6.2020 | Zdeněk Bubák, zpráva UniCredit Bank
Ovlivnila koronavirová krize vaši ekonomickou situaci? Přišli jste o stabilní příjem nebo se toho obáváte? UniCredit Bank připravila tipy, které vám pomohou nelehkou situaci zvládnout. Je třeba si sestavit rozpočet a dodržovat jej, zbavit se nevýhodných smluv, obrátit se na stát, pokud vám může pomoci, odložte splátky úvěrů a stále myslete na případnou finanční rezervu. Dozvíte se i to, co naopak nedělat.
Zobraz diskusi (0)
1. Sestavte si rozpočet
Zaměřte se na to,
jak hospodaříte s penězi
, a udělejte si výhled do budoucna. Určete v rozpočtu položky, bez kterých se neobejdete, a naopak vytipujte náklady, které můžete odložit nebo úplně vynechat, a tím svému rozpočtu v těžkých časech ulehčit.
Se sestavením rozpočtu vám pomohou některé bankovní aplikace, např. mobilní aplikace Smart Banking od UniCredit Bank. S takovým mobilním bankovnictvím budete mít přehled o svých příjmech i výdajích po ruce v přehledných grafech. Ihned tak zjistíte, za co nejvíce utrácíte.
2. Zbavte se nevýhodných smluv a závazků
Pokud máte v době nouzového stavu více času než obvykle, projděte si všechny smlouvy, na jejichž základě pravidelně platíte, například za telefon, televizi nebo internetové připojení. Smlouvy mohou být již několik let staré a ceny, které platíte, nepřiměřeně vysoké. Zvažte, nakolik služby, které jste si dříve smluvili, potřebujete. V případě, že vám vaše stávající závazky nevyhovují, zkuste se poohlédnou po levnějších alternativách, nebo je zrušte úplně. Měsíčně můžete ušetřit až několik tisíc korun.
3. Finančně se připravujte a dlouhodobě šetřete
Pokud vám to situace dovoluje, omezte zbytečné náklady a vytvořte si
finanční polštář
, který využijete v případě potřeby. Abyste zhodnotili své úspory, nemusíte investovat vysoké částky. Například v rámci investičního programu U invest Plus od UniCredit Bank stačí vkládat již 500 Kč měsíčně. S jedinou investicí získáte diverzifikované portfolio akcií, dluhopisů a realitních fondů, o které se postarají investiční experti. Navíc máte investované prostředky kdykoli k dispozici a jejich výběr je zdarma. Bez poplatku můžete celý program také přerušit. Jako alternativu můžete zvolit program Rytmus, který umožňuje za vklad 500 Kč měsíčně pravidelné investování do Vámi zvoleného fondu v rámci široké nabídky - pro svoji pravidelnou investici můžete vybírat z nabídky několika desítek fondů různého regionálního či odvětvového zaměření a strategií.
4. Zjistěte, jak pomůže stát
Dotkla se vás finančně koronavirová opatření? Zjistěte, jaké formy finanční pomoci nabízí stát. K dispozici je řada podpůrných programů, či finančních příspěvků, např. Program přímé podpory pro OSVČ, nebo zvýhodněných půjček. Do mnohých se zapojují i komerční banky, aby zmírnily následky koronavirové epidemie.
5. Odložte splátky úvěrů, ale komunikujte s bankou
V případě
odkladu splátek
komunikujte se svou bankou a mějte tak vše pod kontrolou. „Mechanizmus odkladu splátek je určen k překlenutí krátkodobé tíživé situace za účelem zmírnění nečekaných finančních dopadů spojených se šířením Covid-19,“ komentuje Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank. „O odklad splátek konkrétního úvěru je možné požádat jednou během trvání pandemie a maximálně na šest měsíců. Pamatujte, že odklad splátek neznamená jejich odpuštění, ale odklad zaplacení na pozdější dobu. Veďte v patrnost, že je dobré mít připravenu finanční rezervu, aby přechod na opětovné splácení byl pro vás bezproblémový,“ dodává Plocek.
6. Ulevte rozpočtu s platební kartou, vyzkoušejte slevový program
Věděli jste, že při platbě kreditní kartou můžete ušetřit? Řada bank je totiž partnerem obchodníků a společností, které na oplátku nabízejí svým zákazníkům slevy při platbách kartou. Používání takové služby je obvykle zdarma. Stačí se jen registrovat, aktivovat nabídky a platit kreditní kartou, jako jste běžně zvyklí.
7. Dbejte na platební disciplínu ohledně svého bydlení, pomohou i podpůrná opatření, myslete na finační rezervu
Obáváte se, že byste kvůli koronavirovým opatřením mohli přijít o schopnost splácet včas nájemné? Nemusíte se strachovat. Na základě rozhodnutí státu nemohou dostat nájemníci, kteří kvůli koronavirové krizi přišli o příjmy, do konce června výpověď z bytu. Nezapomeňte, že je nutné dlužné doplatit do konce roku, ukládejte si proto veškeré nevyužité finance stranou.
Žebříčky a přehledy:
Žebříček s nejlepšími osobními účty podle odborníků - zde
Přehled celé nabídky spořicích účtů - zde
Co naopak nedělat nebo na co si dát pozor?
1. Další půjčky problém neřeší
Pokud se ocitnete v tíživé finanční situaci, vyvarujte se nepromyšlenému zřizování nových půjček, zvlášť pokud potřebujete pokrýt náklady, kterým se lze jednoduše vyhnout. Nebojte se v této situaci oslovit pobočku své banky, kde vám pomohou vybrat bezpečnější postup, jak se z náročné ekonomické situace dostat. V případě, že půjčku opravdu potřebujete, banka vám spočítá jaká půjčka je pro vás ideální, aby nezatížila rozpočet.
2. Nezapomeňte na skryté platby
Projděte si, jaké částky automaticky mizí z vašeho účtu, aniž byste si toho všimli. Může se jednat například o online předplatné učiněné přes vaši kartu nebo různé povinné příkazy. Zmapujte, kdy tyto platby odchází, a zajistěte dopředu dostatek finančních prostředků na vašem účtu. V případě, že jsou některé z těchto výdajů zbytečné, popřemýšlejte o jejich úplném zrušení. Je jednoduché na tyto platby zapomenout. Jejich nezaplacení však může často skončit dlouhodobými finančními i právními problémy.
3. Nepanikařte
Přestože se současná situace může jevit zle, zachovejte chladnou hlavu. Není nutné ihned rušit dlouhodobá
stavební nebo penzijní spoření
. Prostředky, které jste si na účty uložily by neměly být krizí ohroženy, a navíc byste mohli přijít o poskytnutou státní podporu, která se s těmito bankovními spořeními pojí. Zároveň není nutné, abyste okamžitě snížit vaše rodinné výdaje na úplné minimum. V klidu projděte všechny nabízené varianty a zvažte, zda nemáte možnosti vedlejšího příjmu nebo jiné finanční podpory.
Fotogalerie
zobrazit fotogalerii
Související články:
UniCredit Bank spustila Apple Pay a Google Pay na kartách Visa
UniCredit Bank spouští pro klienty Google Pay
UniCredit Bank přichází s prvními bezkontaktními charitativními kiosky
UniCredit Bank umožňuje nově založit si U konto online
UniCredit Bank láká nové klienty a nabízí jim odměnu 100 korun na účet měsíčně
Zpět
domů
|
zobrazit plnou verzi
Spravovat nastavení cookies
© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.