Žebříčky Přehledy

V kterém kraji se kradou nejvíce věci z aut?


18.6.2012  |  Zdeněk Bubák

Dávno známé pravidlo "nenechávejte věci v autě" platí stále a zdá se, že zejména v Praze a okolí a na severní Moravě. V České republice je až třikrát pravděpodobnější, že se vám do auta někdo vloupe, než že vám ho odcizí. A právě v těchto měsících, kdy se motoristická sezóna rozjíždí na plné obrátky, riziko takové nepříjemnosti nejvíce roste.

„Krádeže cenností či vnitřního vybavení z aut na parkovištích u velkých sídlišť nebo obchodních center je celoroční problém. Zde jsou počty hlášení pojistných událostí víceméně konstantní. V letních měsících se však objevují pro zloděje nové lákavé „destinace“ jako jsou odstavná parkoviště u koupališť, historických památek nebo v kempech. V takovém období riziko vloupání do vozu stoupá,“ popsal nejkritičtější lokality Jaroslav Král, ředitel odboru pojištění vozidel ČSOB Pojišťovny.

Krádeže věcí z automobilů v roce 2011 (podle krajů ČR)
Kraj Krádeže
Praha hl. město 12 078
Moravskoslezský kraj 5 387
Středočeský kraj 3 566
Jihomoravský kraj  3 180
Ústecký kraj 2 626
Plzeňský kraj 1 315
Olomoucký kraj 1 310
Jihočeský kraj 763
Liberecký kraj 761
Královéhradecký kraj 588
Pardubický kraj 454
Zlínský kraj 429
Kraj Vysočina 405
Karlovarský kraj 368
Celkem 33 230

Zdroj: ČSOB Pojišťovna na základě statistik Policie ČR

ČSOB Pojišťovna porovnala statistiky vloupání do aut vedených Policií ČR za uplynulý rok a výsledek je zřejmý. Nejaktivnější jsou zloději v Praze a přilehlém okolí Středočeském kraji. Dále pak na Moravě. Tedy v lokalitách s velkými městy. Naopak nejméně vloupání se odehrálo v krajích, kde jsou spíše menší sídla jako v Karlovarské kraji, kraji Vysočina a Zlínském kraji. „Výsledky samozřejmě korespondují se zalidněností, počtem velkých měst, hustotou aglomerace či počtem velkých parkovacích ploch v daném kraji. Tak trochu výjimkou je v tomto směru Ústecký kraj, kde ovlivňují statistiku i jiné parametry,“ uvedl Jaroslav Král z ČSOB Pojišťovny.

Za poškozené auto zaplatíte více než je cena ukradených věcí

Škoda na autě často přesáhne cenu odcizených věcí. „Je to nepříjemný paradox, ale pravdivý. Výměna a oprava rozbitého okna vyjde často až na několikanásobek hodnoty ukradených věcí. Výjimkou nejsou ani případy, kdy se zloděj vloupe do auta takzvaně „na zkoušku“ a přestože nic cenného neukradne, zanechá za sebou nejen škodu, ale také starosti s uvedením auta do původního stavu,“ líčí zkušenosti z praxe Jaroslav Král z ČSOB Pojišťovny

Jednou z možností, jak alespoň zmírnit následky nepříjemné zkušenosti, je svůj majetek zabezpečit - pojistit se proti riziku vandalismu a odcizení. „Nejde o nikterak drahou záležitost, řádově to jsou stokoruny ročně. Produkty jsou navíc nyní tak variabilní, že toto riziko lze pojistit nejen v rámci havarijního pojištění, ale i jako připojištění k povinnému ručení,“ uvedl Jaroslav Král s tím, že důležitá je především prevence.

„Jde především o to zloděje odradit. Buď kvalitním zabezpečovacím systémem (to platí především pro luxusnější vozy), nebo jednoduše nedávat záminku do auta pronikat. To znamená zejména nenechávat tašky, elektroniku a další cenné věci v autě tak, aby byly zvenčí vidět. Důmyslné je i odstranit kryt bránící průzoru do kufru, aby zloděj viděl, že ani tam na něj nic lákavého nečeká. A hlavní pravidlo na závěr, v autě nic cenného nenechávejte, a to ani když jej opouštíte jen na pár minut,“ varuje Jaroslav Král z ČSOB Pojišťovny.







Související články:


Žebříčky a přehledy:



Zpět


© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.