Česká mincovna zahájila 4. září 2012 v pasáži České národní banky na pražských Příkopech provoz Národního numismatického centra. V jeho přízemí se nachází jedna z největších prodejen mincí a medailí v České republice, v patře najdou návštěvníci expozici historických mincí a také unikáty z archívů České mincovny, některé z nich budou vystaveny vůbec poprvé. Do 15. září si tu také veřejnost bude moci prohlédnout soubor vzácných originálů ražeb české barokní šlechty.
Orientace na obchod přinesla pod vedením nových vlastníků rekordní tržby
Česká mincovna se pod vedením nových vlastníků stala za poslední dva roky společností orientovanou nejen na výrobu, ale i na obchod. V loňském roce pak dosáhla rekordních tržeb ve výši 666 milionů. „Naše technologické možnosti jsou srovnatelné se světovými mincovnami. Prodejní sortiment neustále rozšiřujeme, nově nabízíme zákazníkům investiční a pamětní mince z celého světa. Otevření Národního numismatického centra v samém srdci hlavního města je tak logickým vyvrcholením celého procesu expanze,“ konstatoval ředitel České mincovny Radek Šulta. Současným vlastníkem České mincovny, jak zjistila redakce Finparády.cz, je česko-švýcarské konsorcium Česká mincovna Group.
Poradenské centrum pro investory
„Pro investory, kteří k finančním produktům hledají alternativní možnosti investování a spoření, otevřeme v prostorách centra na podzim tohoto roku poradenské místo Aurum, kde budou nabízeny možnosti investování, a to i formou postupného spoření a nebo formou půjčky. Již nyní máme centrum vybavené přístrojem, který změří kvalitu a ryzost zlata, sdělil redakci Finparády.cz ředitel České mincovny Radek Šulta.
Soubor expozice mapuje více jak tisíciletou historii mincovnictví
Na více než třech stech metrech čtverečních připravila Česká mincovna unikátní prostory, které mimo prodejny nabízí konferenční sál a expozici historických mincí určenou pro odbornou i širokou veřejnost. Na její přípravě se podíleli přední čeští odborníci z oboru numismatiky, část vystavených exponátů pochází i od České numismatické společnosti. Autory stálé části expozice jsou Luboš Polanský a Jiří Militký. „Soubor mincí, který jsme pro Národní numismatické centrum připravili, mapuje více jak tisíciletou historii českého mincovnictví. Jde o přehled ražeb od desátého století až do vzniku České republiky a většinu exponátů reprezentují originály,“ vysvětlil Militký, mimo jiné autor výstavy Pražská mincovna, která se konala v roce 2009 v Muzeu hlavního města Prahy.
Do poloviny září bude k vidění i vypůjčený soubor ražeb české barokní šlechty
„Nejvzácnější mince budou umístěné v unikátních vitrínách se zvětšovacími, tzv. fresnelovými čočkami. Nevíme o žádném jiném místě v Česku, kde by podobný způsob vystavování používali,“ doplnil Šulta. Jako první je v této vitríně vystaven soubor ražeb české barokní šlechty zapůjčený z Východočeského muzea. K vidění bude pouze do poloviny září, pak se vrátí do přísně střeženého muzejního depozitáře. Součástí expozice jsou i unikátní ražby ve velikostech 20- a 50haléře, které vznikly v úplných počátcích České mincovny jako zkušební odražky a doposud byly veřejnosti skryty v archivu mincovny.
Národní numismatické centrum bude pro veřejnost otevřené od pondělí do pátku od 9 do 18 hodin, v sobotu pak od 10 do 14 hodin. Expozice je bez průvodce a vstupné činí 50 Kč, při nákupu v prodejně nad 500 Kč bude návštěvníkovi vstupné vráceno. Více informací najdete na www.ceskamincovna.cz nebo na tel. čísle 800 225 228.
Česká mincovna navazuje na dlouholetou tradici ražby
Česká mincovna, sídlící v Jablonci nad Nisou svým vznikem navázala na dlouholetou tradici ražby mincí na území Čech, Moravy a Slezska. České mince vyrábí od roku 1993, od závěru roku 1994 vyrazila všechny dosavadní stříbrné a zlaté mince a od roku 1996 i všechny oběžné mince České republiky vydávané Českou národní bankou. Na svém kontě má i ražbu oběživa a mincí z drahých kovů pro cizí státy. Rozvíjí vlastní výrobu pamětních medailí, medailonků, Smart mincí a replik historických platidel. Zabývá se také distribucí zlatých investičních slitků.