Žebříčky
Přehledy
Bankovní účty
Spoření
Penze
Půjčky
Pojištění
Investice
Banky a pojišťovny
Česká populace stárne. Nesoběstační čekají na místo v zařízení i déle než rok
17.2.2025 | Veronika Křivská, zpráva České asociace pojišťoven | foto: Shutterstock
Pětina populace má z posledních pěti let zkušenost s pobytovými sociálními službami kvůli neschopnosti se o sebe postarat. Na místo v něm čekali nejčastěji 1 až 3 měsíce, každý desátý si musel počkat více než rok. S jakým řešením přišly pojišťovny a jak těmto lidem může pomoci pojištění dlouhodobé péče?
Zobraz diskusi (0)
Česká populace stárne, a to nejvíce ze všech zemí EU. Do roku 2050 by se počet seniorů měl ze současných 2,2 milionu zvýšit na 3,3 milionu.
Stejně tak poroste i počet osob, které se o sebe kvůli nesoběstačnosti nebudou moci postarat a budou potřebovat pomoc sociální služby. S nimi má podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven z posledních pěti let zkušenost (skrze blízké) 18 % Čechů.
„Spolu s rostoucím počtem seniorů bude docházet ke stále větší poptávce po specializovaných zařízeních i službách. Na umístění se přitom už nyní čeká řadu měsíců,“ uvádí Petr Koblížek, expert na oblast
životního pojištění
České asociace pojišťoven.
Nejčastější čekací lhůta (ve 31 %) byla podle průzkumu 1 - 3 měsíce, každý čtvrtý žadatel musel počkat 3 - 6 měsíců. Desetina respondentů má ale zkušenost s čekací dobou delší než rok.
Délka čekání se přitom liší podle zřizovatele. „V soukromých zařízeních je čekací doba maximálně půl roku, ve státních čekala čtvrtina žadatelů déle,“ upřesňuje Jana Hamanová z výzkumné agentury SC&C, která průzkum realizovala.
Již nyní ale podle odhadů odborníků chybí přes 40 tisíc lůžek a čekací doba by se tak mohla ještě prodlužovat. „Bez nové výstavby a vzniku nových kapacit bude zodpovědnost za péči stále více přenášena na rodiny, tzv. na sendvičovou generaci, která již dnes čelí velkému fyzickému, psychickému, ale i finančnímu tlaku. Do budoucna se tato situace může významně zhoršovat,“ vysvětluje ředitel Centra dlouhodobé péče David Pospíšil. Podle průzkumů o nesoběstačného člena rodiny plně pečuje každý pátý, v průměru 37 hodin týdně.
Nejčastějším cílem nesoběstačných seniorů jsou veřejné sociální služby – státní, krajské nebo obecní. Tuto formu reálně využili 2/3 respondentů. Průměrná vzdálenost zařízení od místa bydliště přitom činila 24 km.
„Jelikož se poptávka po sociálních službách díky demografickým dopadům bude stále zvyšovat, je nutné podpořit vznik nových kapacit,“ uzavírá David Pospíšil.
Na tuto situaci reagují samotné pojišťovny, které plánují vytvořit síť center dlouhodobé péče. Záměr podpořila již minulý rok Vláda ČR.
„Naším plánem je vytvoření minimálně 20 domovů pro seniory po celé České republice s minimální celkovou kapacitou dva a půl tisíce lůžek do 10 let. Bude se tak jednat o strategickou investici, která bude sice nízkozisková, ale s vysokým akcentem na kvalitu péče,“ vysvětlil Jan Matoušek, výkonný ředitel ČAP.
O rozšiřování sítě
center dlouhodobé péče
se bude starat stejnojmenná společnost. První projekt je již nyní realizován v zámku Chodová Planá na Tachovsku. První klienty by mohl přijmout již v tomto roce. „Naše domovy budou zahrnovat nejen kvalitní zdravotní a sociální péči, ale i další služby, například wellness centrum, veřejnou kavárnu, kulturní a komunitní akce. Počítáme i s parky a zahrádkami včetně terapeutických zvířat,“ upřesňuje David Pospíšil, ředitel Centra dlouhodobé péče. Začaly také přípravy renovace objektu v Dolních Břežanech. Ten by měl být k dispozici klientům na konci roku 2026.
Pojišťovna Simplea rozjíždí projekt samostatně. Ve spolupráci s Ambeat Group založili nemovitostní fond Ambeat Care, jehož cílem je podpořit vznik nových a provoz stávajících pobytových zařízení. „Plánujeme během pěti let investovat pět miliard korun do nákupu 20 pobytových zařízení, čímž vytvoříme dva a půl tisíce nových lůžek,“ potvrzuje Martin Švec, ředitel Simplea pojišťovny. „Aktuálně hledáme vhodné objekty, včetně těch určených k rekonstrukci, jako jsou domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem či zařízení následné péče.“
Žebříčky a přehledy:
Žebříček nejlepšího pojištění podle odborníků - zde
Přehled celé nabídky životního pojištění - zde
Velké téma pro pojišťovny: Pojištění dlouhodobé péče
Pojištění dlouhodobé péče v současné době nabízejí pojišťovny Kooperativa, Generali ČP, Simplea, NN a Uniqa. V tomto roce chystá toto pojištění i
Allianz pojišťovna
.
„Pojistné plnění z pojištění dlouhodobé péče může zajistit prostředky na péči v pobytových zařízeních nebo nahradit ušlý příjem v případě, kdy o pojištěného pečuje například někdo z rodiny,“ říká k pojištění dlouhodobé péče Martin Švec, generální ředitel pojišťovny Simplea.
Z pojistného plnění lze také hradit, a tím odlehčit pečující osobě, rehabilitace a lázně, dopravu za účelem poskytnuté péče, léky, výživové doplňky a nadstandardní pomůcky nebo i nutnou úpravu bydlení.
Pojišťovny doporučují sjednávat
pojištění
mezi 45. a 60. rokem života. V tomto věku je vyšší šance získat výhodné podmínky s ohledem na dobu pojištění do 80 a více let a průměrný zdravotní stav populace.
Stupeň závislosti a proces šetření
Jaký stupeň závislosti je nutné doložit? Stupeň závislosti se liší podle pojišťoven. Například u NN Životní pojišťovny nebo Simplea pojišťovny je pro plnění třeba přiznání těžké nebo úplné závislosti na péči, nebo také uznaná závislost ve 3. nebo 4. stupni. Ale u Kooperativy je záběr širší, plní při 2., 3. a 4. stupni snížené soběstačnosti. Výplata renty shodně probíhá až do konce života.
Proces šetření, posuzování a vyhotovení potvrzení o přiznání příspěvku na péči od místně příslušné krajské pobočky Úřadu práce ČR nebo Institutu posuzování zdravotního stavu (IPZS) bývá často zdlouhavý, až několikaměsíční. I klienti pojišťoven se tak kvůli tomu často dostávají do finančních problémů. Pokud žádají o umístění do pobytového zařízení, mohou mít problém se zajištěním péče o nesoběstačnou osobu. Stejně tak, pokud čerpají služby terénních pracovníků.
Na tuto praxi reagují některé pojišťovny (například Kooperativa a Simplea) tím, že pokud se jim klient ozve, že se stal nesoběstačným, tak provedou vlastní „předběžné“ šetření, posoudí jeho aktuální stav v daném okamžiku a pokud pojišťovna dojde k závěru, že ke snížené soběstačnosti dojde, může začít vyplácet předběžné plnění po dobu až 12 měsíců.
Navíc platí, že i pojištění dlouhodobé péče si mohou lidé odečíst od základu daně. V součtu s dalšími produkty na stáří lze odečíst až do 48 tisíc korun ročně.
Průzkum České asociace pojišťoven Vnímání pojišťovnictví realizovala nezávislá výzkumná agentura SC&C. Online průzkumu, který probíhal 19. – 29. 3. 2024, se zúčastnilo 1 028 respondentů ve věku 18 – 79 let v reprezentativním zastoupení podle pohlaví, věku, vzdělání, ekonomické aktivity, kraje a velikosti obce.
Žebříček pojištění
Kalkulačka životního pojištění
Sjednání životního pojištění
Fotogalerie
zobrazit fotogalerii
Související články:
Povinné ručení v číslech
Produktové novinky bank v lednu aneb co nového pro nás banky připravily?
Nejlepší rizikové životní pojištění za rok 2024 je Allianz ŽIVOT
Nový žebříček autopojištění. Kdo se stal jedničkou?
Nejlepší finanční produkty roku 2024 podle odborníků a veřejnosti
Zpět
domů
|
zobrazit plnou verzi
Spravovat nastavení cookies
© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.