Žebříčky
Přehledy
Bankovní účty
Spoření
Penze
Půjčky
Pojištění
Investice
Banky a pojišťovny
Proč se Češi chtějí stěhovat a kdy se rozhodnou rekonstruovat své stávající bydlení?
17.2.2020 | Zdeněk Bubák, zpráva Wüstenrotu
Podle aktuálního průzkumu společnosti Wüstenrot vyhovuje současné bydlení 78 % Čechů. I přesto se ale poohlížejí po novém a stěhovat se do pěti let má v plánu každý pátý. A důvod? Chtějí žít sami ve vlastním, s partnery, nebo na klidnějším místě. A v jakém případě se Češi nejčastěji rozhodnou pro rekonstrukci svého obydlí?
Zobraz diskusi (9)
Podle Českého statistického úřadu bydlíme nejčastěji v 3pokojových domácnostech*. Stejně bydlí i respondenti průzkumu společnosti Wüstenrot. A 78 % z nich současné bydlení vyhovuje. „Se stoupající cenou nemovitostí nejen ke koupi, ale i k pronájmu, jsou Češi více ochotní dělat u bydlení kompromisy – nezáleží, až tolik, jak bydlí, ale že bydlí,“ říká Jiří Procházka, produktový manažer společnosti Wüstenrot. Zhruba 40 % Čechů se chce přesto stěhovat a necelá polovina z nich už v následujících pěti letech.
Češi chtějí do vlastního
Nejčastěji se Češi plánují přestěhovat do vlastního, pronájmy je nelákají. „Podle našeho srovnávače bydlení vyjde v průměru
měsíční splátka hypotéky
o více než 1 000 korun levněji než nájem,“ vysvětluje Jiří Procházka. V souboji koupě vs. pronájem volí 76 % respondentů vlastní nemovitost nebo družstevní bydlení. Důvody, proč chtějí opustit podle svých slov vyhovující bydlení, je celá řada. Tím hlavním je pro 28 % touha žít sám ve vlastním, 26 % láká společné bydlení s parterem či partnerkou a 25 % hledá klidnější lokalitu. „Není překvapivé, že nejrychleji se chtějí stěhovat mladí lidé od 18 do 35 let. Do pěti let chce změnit bydliště 40 % z nich,“ uvedl Jiří Procházka a dodává: „Co už ale překvapivé je, že se stále nejsme ochotni stěhovat za prací. Kvůli práci se chce přestěhovat jen 7 % respondentů.“
Zdroj: Průzkum finanční skupiny Wüstenrot
Odstěhovat se ze současného bytu či domu chtějí nejčastěji Pražané (v 50 %), naopak nejméně plánují stěhování obyvatelé Vysočiny (ve 27 %). Liší se přitom i důvody stěhování. Zatímco v Praze, Brně a dalších velkých městech nad 100 tisíc obyvatel je častým problémem nedostatečná velikost bytu, obyvatelé menších obcí se chtějí častěji odstěhovat od rodičů/prarodičů. „Malé byty vadí především Pražanům a téměř polovina se chce stěhovat do rodinného domku s představou klidnějšího zázemí. Ostatně se není čemu divit, velikost bytů se postupně zmenšuje a v Praze tvoří podle developerů Central Group, Trigema a Skanska Reality 70 % prodaných bytů garsonky a dvoupokojové byty,“ upřesňuje Jiří Procházka.
Chceme zahrady a altány
Ač si Češi nejsou jisti současným bydlení, to, jak mají domácnost vybavenou, 87 % vyhovuje. Postrádají jen nadstandardní vybavení a venkovní zázemí. Altánek či pergolu by si přálo 24 % respondentů. Zatímco muži se soustředí na garáž (přálo by si ji 25 % respondentů), ženy by si rády ušetřily péči o domácnost myčkou (ve 25 %) a sušičkou (ve 26 %).
O průzkumu:
Průzkum Bydlení a finance realizovala pro společnost Wüstenrot nezávislá výzkumná agentura Ipsos. Sběr dat proběhl on-line v listopadu a prosinci 2019 a zúčastnilo se ho 1 000 respondentů ve věku 18-99 let v reprezentativním zastoupení podle pohlaví, věku, místa a velikosti bydliště a vzdělání.
* Zdroj: Český statistický úřad, Výběrové šetření EU-SILC (European Union – Statistics on Income and Living Conditions) 2015
Češi rekonstruují bydlení, až když je třeba
Třetina Čechů starších 55 let má v současné době uzavřené stavební spoření. Podle průzkumu finanční skupiny Wüstenrot se nejčastěji jedná o třetí a čtvrtou smlouvu. Naspořené prostředky přitom v minulosti využili hlavně na rekonstrukci. K ní však 64 % Čechů nad 55 let přistupuje až ve chvíli, kdy je nezbytná.
Stavební spoření
je s celkovým počtem zhruba 3,2 milionu smluv jedním z nejoblíbenějších spořicích produktů Čechů. Ve skupině nad 55 let ho má sjednáno 31 %, přičemž se většinou jedná již nejméně o druhou smlouvu. „Stavební spoření je primárně určené na nákup nebo vylepšení bydlení. I když ho Češi často využívají jako výhodný spořicí produkt, je potěšující, že prostředky z něj slouží nejvíce právě na rekonstrukce,“ říká Jiří Procházka, produktový manažer finanční skupiny Wüstenrot a dodává: „Je ovšem třeba dodat, že věková skupina 55+ dosud nebyla tolik v hledáčku stavebních spořitelen. To se nyní mění a třeba Wüstenrot jim připravil stavebko přímo na míru.“ Podle aktuálního průzkumu skupiny Wüstenrot stavební spoření v minulosti na rekonstrukci využilo 46 % lidí starších 55 let, kteří měli stavební spoření, a dalších 33 % s jeho pomocí nakoupilo vybavení do domácnosti. Jen 27 % vydalo naspořené prostředky za něco jiného, než bydlení.
Zdroj: Průzkum finanční skupiny Wüstenrot
Žebříčky a přehledy:
Přehled celé nabídky úvěrů - zde
Přehled celé nabídky spořicích účtů - zde
Téměř dvě třetiny respondentů přitom rekonstruovaly či plánují rekonstruovat proto, že to stav bydlení vyžadoval. „Zatím u nás není zvykem rekonstruovat pravidelně, přesto, že podle odborníků se má například kuchyně obnovovat každých 10 let. K rozsáhlejším přestavbám se uchylujeme až ve chvíli, kdy je to skutečně nutné. Do té doby své bydlení spíše vylepšujeme drobnými úpravami,“ vysvětluje Jiří Procházka. Jeho slova potvrzuje i známá designérka Martina Pištěláková: „Kvalita bydlení není dlouhodobě prioritou, i když i to se pomalu mění a mít vkusně a funkčně zařízený byt či dům už začíná být trendy.“
A další důvody rekonstrukcí? Ve chvíli, kdy mají dostatek prostředků a čas, se změnám v bydlení věnuje 17 % dotázaných, 14 % lidí nad 55 let už se obává možných zdravotních omezení ve vyšším věku, a proto jim přizpůsobuje bydlení. „Tomuto motivu odpovídá i to, co Češi nad 55 let chtějí rekonstruovat nejčastěji – v 56 % je to koupelna,“ dodává Jiří Procházka. „Koupelna je problematickou částí bytu především v panelových domech, kde se bohužel ještě stále ve velké míře potkáváme s umakartovými jádry. Ta jsou nejen nevzhledná, ale i funkčně nedostačují. Hned po koupelnách se věnujeme kuchyním, kde narážíme především na zastaralé spotřebiče a nevhodné rozmístění,“ doplňuje Martina Pištěláková. Podle průzkumu má v plánu rekonstruovat kuchyň 40 % respondentů nad 55 let, kteří plánují rekonstrukci.
Zdroj: Průzkum finanční skupiny Wüstenrot
Podle dat 45 % Čechů nad 55 let přitom rekonstruovalo jen částečně, rozsáhlou přestavbu realizovalo 22 %. „Podle našich zjištění nejméně rekonstruují v Praze. Je to dáno poměrně velkou novou výstavby, která vyžaduje nejméně úprav. A samozřejmě cenou těchto prací, která je v Praze vyšší než v jiných částech republiky,“ uzavírá Jiří Procházka.
Hlavní výhody produktu Stavební spoření 55+ od Wüstenrot stavební spořitelny
Sjednání smlouvy o stavebním spoření je bez poplatku
Úroková sazba 1,2 % ročně
Předčasné ukončení smlouvy o stavebním spoření při trvání smlouvy min. dva roky je zdarma
*Průzkum byl realizován prostřednictvím platformy Instant Research v říjnu 2019, na vzorku 525 Čechů ve věku 55-99 let v reprezentativním zastoupení podle pohlaví, místa bydliště, velikosti bydliště a vzdělání.
Fotogalerie
zobrazit fotogalerii
Související články:
Nedostupnost bydlení nutí Čechy rekonstruovat, hlavně koupelnu a kuchyň
Stavební spoření od Wüstenrotu je nově se slevou až 2 000 korun
Wüstenrot zjednodušuje své tarifní služby
Změny u stavebních spořitelen v únoru
Stavební spořitelny na začátku ledna
Zpět
domů
|
zobrazit plnou verzi
Spravovat nastavení cookies
© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.