Žebříčky Přehledy

Co lze postavit na zahradě?


29.8.2023  |  Valerie Koubová | foto: Pexels

Vlastníte zahradu nebo ji chcete koupit? Co a za jakých podmínek je na ní možné postavit? Je možná změna v územním plánu?

Pořízení zahrady je levnější, ale...Zahrady jsou oproti zasíťovaným stavebním pozemkům levnější. Nevýhodou ovšem je, že ne vždy je možná změna zahrady na stavební pozemek. Pokud tedy plánujete stavět na zahradě, před koupí pozemku se ujistěte, zda je převod na stavební pozemek možný a zda je pozemek pro stavbu domu vhodný svojí polohou a velikostí. Počítejte i s případnými výdaji na dovedení inženýrských sítí a vybudování příjezdové komunikace. Připravte se také na to, že převod zabere určitý čas a nevyhnete se administrativě, upozorňuje Miroslav Majer, CEO fintech startupu hyponamíru.cz.

Co lze postavit na zahraděNa pozemku vedeném jako zahrada lze postavit především drobné zahradní stavby jako například pergola, skleník, bazén, přístřešek na auto nebo zahradní domek. Některé stavby však potřebují stavební povolení.

Pro stavby s jedním nadzemním podlažím do 25 metrů čtverečních zastavěné plochy a do pěti metrů výšky, které jsou podsklepené nejvýše do hloubky tří metrů není potřeba rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas. S příslušným úřadem je nutné řešit stavební záměr pro domek či chatu pro bydlení či rodinnou rekreaci.

Změna zahrady na stavební pozemekPokud je zahrada v místě označeném jako zastavěné nebo zastavitelné území, je velká šance na změnu. Takto označené plochy jsou již zastavěné či jsou určeny územním plánem k zastavění.
@@adverts_mobile1@@

Žebříčky a přehledy:

Pokud kupujete zahradu se záměrem přeměnit ji na stavební pozemek, jako první nahlédněte do platného územního plánu obce či města.  Tento dokument upravuje základní koncept rozvoje a uspořádání daného místa. Určuje například, kde mohou vzniknout nové stavby, jaké plochy mají sloužit pro bydlení, kde budou komerční prostory nebo třeba park, vysvětluje Miroslav Majer.

Inženýrské sítěPokud lze provést změnu zahrady na stavební pozemek, je nutné prověřit napojení budoucí stavby na inženýrské sítě. Nutné je zajištění přívodu elektřiny a pitné vody. Pokud je možné napojení na kanalizaci, je to velká výhoda. K pozemku musí vést také přístupová cesta z veřejné komunikace. Nutný je bezproblémový příjezd vozidel integrovaného záchranného systému k pozemku.

Nestavební pozemekNa pozemku, u něhož zjistíte z územního plánu, že není zahrnut do zastavitelného území, nelze stavět. Je možné se pokusit o změnu územního plánu, nicméně to je velmi komplikované a časově náročné s nejistým koncem. O změnu je nutné požádat na obecním či městském úřadě.

Související články:Zpět


   domů   |   zobrazit plnou verzi
© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.