Žebříčky
Přehledy
Bankovní účty
Spoření
Penze
Půjčky
Pojištění
Investice
Banky a pojišťovny
Na co si dávat pozor při placení kartou?
2.9.2024 | Veronika Křivská, zpráva BNP Paribas Cardif Pojišťovny | foto: Pixabay
Platební karty jsou jedním z nejpoužívanějších platebních nástrojů. Placení s nimi je pohodlné a bezpečné, přesto je důležité dodržovat určitá pravidla, abyste minimalizovali riziko podvodu nebo zneužití. Martin Pejsar, ředitel produktu a marketingu BNP Paribas Cardif Pojišťovny, se v článku věnuje tomu, jak se správně chovat při používání platebních karet, na co si dávat pozor a co dělat v případě jejich zneužití.
Zobraz diskusi (0)
Jak se chovat bezpečně při používání platebních karet a na co si dávat pozor? Odpovědi naleznete zde:
Bezpečné placení jako pravidlo číslo jedna
Při placení kartou je důležitých hned několik zásad. Ať už platíte v obchodě, nebo on-line, váš PIN by měl být vždy v bezpečí. Proto si ho nikdy nezapisujte na papírek nebo samotnou kartu a při zadávání na terminálu nebo bankomatu si dejte pozor, aby nebylo možné kód odpozorovat.
Při platbě nebo výběru z bankomatu upřednostňujte bezkontaktní platby, které jsou rychlé a bezpečné, protože nevyžadují fyzický kontakt s terminálem.
Dále je také dobré průběžně kontrolovat výpisy z
účtu
, a pokud zpozorujete jakoukoli podezřelou transakci, okamžitě ji nahlásit bance. Mnohé finanční domy už dnes nabízejí upozornění na transakce prostřednictvím SMS nebo notifikací v telefonu, což umožňuje platby kontrolovat rychleji.
Pokud nakupujete on-line, pohybujte se jen na zabezpečených a známých internetových stránkách a vyhněte se zadávání osobních údajů na webech, které vypadají podezřele nebo je neznáte. Banky často nabízejí dodatečné bezpečnostní prvky, jako je dvoufázové ověření při platbách on-line nebo možnost nastavit limity pro internetové transakce. Tyto služby doporučuji využít pro zvýšení bezpečnosti.
Žebříčky a přehledy:
Přehled celé nabídky bankovních účtů - zde
Žebříček s nejlepšími osobními účty podle odborníků - zde
Kde na internetu i v reálném světě na vás číhá nebezpečí
Kybernetické útoky
jsou v dnešní době velmi časté a je tak důležité mít se na pozoru například před phishingem. Jen v minulém roce jsme v případě tohoto podvodu vyplatili na škodách 2,3násobek částky oproti roku 2022 a průměrná suma dosáhla 45 293 korun.
Dávejte proto pozor na podvodné e-maily, SMS zprávy nebo telefonáty, které žádají o sdělení údajů o vaší platební kartě. Banka po vás tyto informace nikdy nebude vyžadovat prostřednictvím podobných kanálů.
Další častou metodou je skimming, při němž zloději zkopírují údaje z platební karty pomocí zařízení umístěného na bankomatu nebo platebním terminálu. Při používání bankomatu proto vždy kontrolujte, zda jde o oficiální bankomat, a pokud vám připadá podezřelý, raději použijte jiný.
Přehled platebních karet jednotlivých bank naleznete zde
Jak se bránit před následky?
I přes dodržování bezpečnostních zásad se může stát, že o peníze přijdete. V takovém případě se hodí mít uzavřené pojištění každodenních rizik, které poskytuje ochranu v situacích, kdy se stanete obětí kybernetického útoku nebo někdo zneužije vaše platební údaje.
Odpovídá: Martin Pejsar, ředitel produktu a marketingu
BNP Paribas Cardif Pojišťovny
Žebříček běžných účtů
Kalkulačka běžnýh účtů
Sjednání běžného účtu
Fotogalerie
zobrazit fotogalerii
Související články:
Bankovní identita spustila elektronické podepisování pro každého
Jaké změny připravila Raiffeisenbank v mobilní aplikaci?
Produktové novinky bank v září aneb co nového pro nás banky připravily?
Odměny bank v říjnu
Revolut se zaměřuje na business bankovnictví a spouští Revolut BillPay
Zpět
domů
|
zobrazit plnou verzi
© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.