Žebříčky
Přehledy
Bankovní účty
Spoření
Penze
Půjčky
Pojištění
Investice
Banky a pojišťovny
Jaké změny se chystají v zákoníku práce?
24.10.2024 | Tomáš Smetana, zpráva Crowe | foto: Pexels
V příštím roce čekají pracovněprávní vztahy zásadní změny. Od prodloužení zkušební doby až po změny v podmínkách návratu z rodičovské. Novela zákoníku práce upravuje také pravidla pro výplatu mezd. Jak tyto úpravy dopadnou na zaměstnance a co od nich můžeme očekávat? Přinášíme přehled nejdůležitějších návrhů.
Zobraz diskusi (0)
Maximální délka zkušební doby by se měla od příštího roku u zaměstnanců prodloužit ze tří na čtyři měsíce, a u vedoucích pracovníků z šesti na osm měsíců. Do výše těchto nových limitů by mělo jít zkušební dobu v jejím průběhu rovněž prodloužit, což dnes není možné.
Klíčovou změnou pro zaměstnance na rodičovské dovolené bude možnost uzavřít dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce na stejný druh činnosti, kterou zaměstnanci vykonávají na hlavní pracovní poměr.
„Pokud si chce dnes rodič přivydělat, musí uzavřít pracovněprávní vztah na jiný druh práce,“
komentuje Ivana Brancuzká, country manažerka poradenské společnosti Crowe a dodává, že u zástupů za mateřskou, otcovskou či rodičovskou dovolenou bude navíc možné neomezeně prodlužovat pracovní poměr na dobu určitou, maximálně však na devět let.
Další významná úprava se má týkat návratu na pracoviště po rodičovské dovolené. Zatímco doposud platilo, že zaměstnavatel byl povinen vrátit zaměstnance na původní místo pouze po vybraných typech absencí, nově by měl být návrat na stejnou práci zaručen i zaměstnancům po rodičovské, a to před dovršením dvou let věku dítěte.
Návrhy na změny se týkají i výpovědní doby
Výpovědní doba začne nově plynout dnem doručení výpovědi, nikoliv až od začátku následujícího měsíce.
"Tato změna urychlí ukončení pracovního poměru, což ocení zejména zaměstnavatelé. Nebudou muset čekat na první den měsíce, který následuje po dni doručení výpovědi, jako je tomu dnes. Pracovní poměr by tak mohl skončit i v průběhu měsíce,“
hodnotí odbornice z firmy Crowe.
Změní se pravidla pro výplatu mezd
Mzda se bude primárně vyplácet na
bankovní účet
zaměstnance a hotovostní výplata bude možná jen na jeho žádost. V návrhu je také možnost rozšířit výplatu mzdy na bankovní účet v cizí měně, pokud se na tom strany dohodnou. Zaměstnanec přitom musí být cizinec nebo vykonávat práci v zahraničí. Výplata mzdy v cizí měně bude možná také v případě zaměstnance, který trvale žije v zahraničí nebo tam hradí náklady na životní potřeby sebe či své rodiny.
Úprava výpočtu průměrného výdělku
Novela navrhuje upravit výpočet průměrného měsíčního výdělku. K výpočtu má sloužit týdenní úvazek vynásobený koeficientem 4,348. Návrh přitom zohledňuje situaci, kdy dojde ke změně týdenního úvazku. Průměrný týdenní úvazek by se měl vypočítat na základě počtu kalendářních dní.
„Nový způsob výpočtu má přihlížet ke změnám úvazku během rozhodného období, což může ovlivnit například výši podpory v nezaměstnanosti,“
doplňuje Ivana Brancuzká.
Žebříček bankovních účtů
Kalkulačka podnikatelských účtů
Sjednání běžného účtu
Fotogalerie
zobrazit fotogalerii
Související články:
Výpis z trestního rejstříku: Návod, jak ho získat a kolik stojí
Žebříček spotřebitelských úvěrů v září
Výplatní páska, co skrývá
Nový školní rok a výdaje
Češi a úspory
Zpět
domů
|
zobrazit plnou verzi
© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.