Žebříčky
Přehledy
Bankovní účty
Spoření
Penze
Půjčky
Pojištění
Investice
Banky a pojišťovny
Jak si jako OSVČ zajistit slušnou penzi, aby vám zbylo ještě na zábavu a koníčky?
13.11.2024 | Veronika Křivská, zpráva ZaVodou by Conseq | foto: Shutterstock
Průměrný důchod činil v minulém roce 20 264 Kč, což s přihlédnutím k cenové hladině samo o sobě není mnoho. Pokud si jako OSVČ platíte jen minimální zálohy, můžete si nechat zdát i o tomto průměrném důchodu. A dovedete si představit, že s důchodem kolem 10 000 Kč měsíčně zaplatíte vše nezbytné, a ještě vám zbyde na zábavu a koníčky? Jak se tedy postarat o bezstarostnou penzi?
Zobraz diskusi (0)
Přinášíme vám sedm rad Jana Charouze, projektového manažera ZaVodou by Conseq, jak se postarat o slušnou
penzi
a zajistit se na důstojné stáří, pokud se živíte jako freelancer.
Freelanceři jsou nezávislí profesionálové, kteří nejsou nikde zaměstnáni a pracují tzv. na sebe. Nejčastěji podnikají jako OSVČ, tedy na živnostenský list nebo zakládají vlastní firmu (společnost s ručením omezeným).
Podmínky pro výpočet důchodu jsou stejné jak pro zaměstnance, tak i pro osoby samostatně výdělečně činné. Stejně jako zaměstnanci, i OSVČ musí pro získání důchodu splnit minimální dobu placení pojištění a také dosáhnout důchodového věku.
Konkrétní výše důchodu pak závisí na počtu odpracovaných let a výši odvodů na sociální pojištění. Jak můžete výši svého důchodu jako OSVČ ovlivnit?
Mějte svůj rozpočet pod kontrolou
Jako freelancer byste měli mít dobrý přehled o svých výdajích, a to jak pracovních, tak i osobních.
Dobře poslouží obyčejná excelovská tabulka, můžete ale využít i aplikace, které podporují synchronizaci s bankami a umožní tak mít neustále představu o tocích peněz. Mnohé mají základní verzi ke stažení zdarma, až za verzi s rozšířenými funkcemi je třeba platit. Za vyzkoušení stojí např. Spendee, Wallet a další.
Plaťte si vyšší „sociálko“
Snaha ušetřit za každou cenu se ne vždy vyplácí. Když zvýšíte zálohy, odváděné na sociální pojištění, zvýšíte si i budoucí důchod.
Nevýhodou je, že pokud se nedožijete odchodu do důchodu, tyto peníze nespadají do dědického řízení.
Zvažte penzijko
Doplňkové penzijní spoření
spočívá v pravidelném odkládání určité částky na důchod. Nabízí dva druhy státní podpory: státní příspěvek a možnost daňového odpočtu. Státní příspěvek lze nově (od 1.7. 2024) pobírat až do maximální výše 340 Kč při pravidelné měsíční úložce 1 700 Kč.
Přehled doplňkového penzijního spoření najdete na Finparádě zde
Správu vašich peněz ve větší míře vkládáte do rukou penzijní společnosti a není tak nutné složitě sestavovat vlastní investiční portfolio, můžete si ale zvolit strategii dle toho, jakou kombinaci rizika a výnosu preferujete.
Spoření má navíc zákonem dané maximální náklady, které si penzijní společnost za správu vašich úspor může účtovat. Typicky jde o správcovský poplatek 1 % ročně plus, pokud se účastnickému fondu daří, výkonnostní odměna.
Výhodou i nevýhodou v jednom u tohoto typu spoření je, že na své peníze nemůžete předčasně sahat, aniž byste nepřišli o státní podporu. Další velkou výhodou tohoto typu spoření je, že se naspořená částka v případě úmrtí dědí.
Žebříčky a přehledy:
Žebříček s nejlepšími spořicími účty podle odborníků - zde
Přehled celé nabídky spořicích účtů - zde
Investujte
Penzijko je určitě dobrý základ pro přípravu na důchod. Pokud zbývají další volné peníze, nenechte je zahálet na účtu. Díky
investování
lze dosáhnout vyššího zhodnocení než u tradičních
spořicích produktů
, je ale potřeba počítat i s vyšším rizikem.
Přehled podílových fondů vybraných společností naleznete na Finparádě zde
Od letošního roku lze navíc investovat na důchod v rámci Dlouhodobého investičního produktu, kde sice není státní podpora, má ale efektivnější daňový režim: do daní lze započítávat celou investovanou částku až do limitu 48 000 Kč.
DIP vlastně není produkt jako takový, spíše se jedná o režim produktu. V něm může být zastoupena široká škála investičních nástrojů, jako například
podílové fondy
, akcie, ETF, některé dluhopisy či bankovní vklady. Nepatří sem ale spekulativní nástroje včetně např. kryptoměn.
Výhodou
DIPu
je obrovská variabilita, nevýhodou, že nemá omezenou nákladovost. V závislosti na typu investičního nástroje, způsobu investice a výběru poskytovatele mohou být s DIPem spojeny relativně vysoké náklady v podobě vstupních poplatků a správcovských poplatků.
Pravidelně přehodnocujte svoji situaci
OSVČ by měly pravidelně přehodnocovat svou finanční situaci a plán důchodového spoření. S rostoucími příjmy nebo změnou podnikatelských podmínek může být vhodné zvýšit pravidelné příspěvky na
penzijní připojištění
, zvažovat nové investiční možnosti či měnit strategii.
Vytvářejte si rezervy
A to nejen na důchod, ale i na neočekávané výdaje, nemoci nebo období, kdy se podnikání nebude dařit tak dobře. Důchodový věk může být delší, než si mnozí myslí, a být připraven na neplánované události je důležité.
Nikdy není příliš brzy
Pokud je pro vás představa důchodu tak trochu sci-fi, věřte, že finanční rezervu na stáří se vyplatí začít vytvářet co nejdříve.
Čím blíže do důchodu máte, tím vyšší částku budete muset odkládat. Řešit spoření na důchod v mladém věku působí sice trochu abstraktně, rozhodně je to ale chytré rozhodnutí, za které budete jednou velmi rádi.
Komenář vznikl ve spolupráci s neziskovou organizací Nekrachni.
Žebříček penzijních společnosti
Kalkulačka penze
Sjednání penzijního spoření
Fotogalerie
zobrazit fotogalerii
Související články:
Proč investovat do nemovitostních fondů?
Aktuální žebříček spořicích účtů a termínovaných vkladů
Air Bank začíná vydávat investiční certifikáty
Produktové novinky bank v listopadu aneb co nového pro nás banky připravily?
Žebříček doplňkového penzijního spoření v prosinci
Zpět
domů
|
zobrazit plnou verzi
Spravovat nastavení cookies
© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.