Žebříčky
Přehledy
Bankovní účty
Spoření
Penze
Půjčky
Pojištění
Investice
Banky a pojišťovny
Banky ve střední a východní Evropě mají dobré vyhlídky i letos
13.5.2013 | Michal Bubák
Letošní rok vypadá pro banky ve střední a východní Evropě lépe než pro jejich protějšky ze zemí eurozóny. Ziskovost bank v našem regionu zůstává poměrně vysoká, podíl nesplácených úvěrů v celém regionu přesahuje 10 procent.
„V růstu i ziskovosti bude bankovní sektor ve střední a východní Evropě v lepší pozici než západoevropské banky, výrazně vyšší zůstávají možnosti dalšího růstu. Novou výzvou budou bankovní regulace jak v eurozóně, tak i v regionu,” uvádí Raiffeisen Bank International ve své letošní zprávě o vývoji bank v regionu.
Banky ve střední a východní Evropě mají prostor pro navyšování objemu poskytovaných úvěrů
V loňském roce banky ve střední a východní Evropě (CEE) zvýšily objem poskytnutých úvěrů o téměř 15 procent, zatímco v eurozóně došlo k poklesu. Celkový objem poskytnutých úvěrů je ale v regionu stále výrazně menší, dosahuje 11 % objemu v eurozóně (o rok dříve to bylo 9,6 procenta). V letošním roce by k růstu mělo dojít hlavně ve druhé polovině roku, největší tempa růstu by přitom měly zaznamenat ruský a polský trh.
Banky navýšily ziskovost, podíl nesplácených úvěrů je na stabilní úrovni
Banky v regionu loni mírně vylepšily i svou ziskovost měřenou návratností kapitálu, která dosáhla 16 procent (o rok dříve 15 procent). Ziskovost byla podpořena především stabilním vývojem nesplácených úvěrů, kde došlo k nárůstu pouze o desetinu procentního bodu na 10,1 procenta.
V regionu jsou přitom velké rozdíly, jsou zde trhy z podílem nesplácených úvěrů blížícím se 20 procentům stejně jako trhy se čtyřprocentním číslem. K nejvyšším nárůstům přitom došlo v jihovýchodní Evropě, ze zemí střední Evropy je nejhorší situace v Maďarsku a ve Slovinsku.
Finanční krize výrazně nepostihla ziskovost středoevropských a východoevropských bank
Region prokazuje svou stabilitu tím, že od vypuknutí finanční krize došlo pouze k malému poklesu ziskovosti tamních bank, zatímco ziskovost bank v eurozóně je oproti předkrizovému období méně než třetinová. Pozitivně se vyvíjí i podíl vkladů a úvěrů, který díky výraznému nárůstu vkladů v loňském roce klesl za celý region na 98 procent, zatímco v eurozóně je to 105 procent.
Pořadí největších bank v regionu se v loňském roce výrazněji nezměnilo. Největší bankou regionu zůstává UniCredit s celkovými aktivy přes 121 miliard eur, následují Raiffeisen Bank International (84 miliard), Erste (83,4 miliardy) a Société Générale (78,6 miliardy). Nejvíce poboček pak má Raiffeisen následovaná UniCredit.
Fotogalerie
zobrazit fotogalerii
Související články:
Velké srovnání termínovaných vkladů
Loni měly banky nižší výnosy z poplatků, letos asi hrozí menší celkový zisk. Dividendy ale vyplácejí
Změny bankovních poplatků v dubnu
Česká národní banka patrně intervenovat nebude
Vysoké ambice Sberbank rozhodně nechybí
Žebříčky a přehledy:
Žebříček s nejlepšími spořicími účty podle odborníků - zde
Přehled celé nabídky spořicích účtů - zde
Zpět
domů
|
zobrazit plnou verzi
Spravovat nastavení cookies
© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.