Žebříčky
Přehledy
Bankovní účty
Spoření
Penze
Půjčky
Pojištění
Investice
Banky a pojišťovny
Důchod si nechává posílat do banky už 59 procent lidí
29.7.2014 | Zdeněk Bubák
Představa, že senioři tráví každý měsíc hodiny na poště čekáním na důchod, už dnes není pravdivá. Jak vyplynulo z průzkumu společnosti STEM/MARK, na poštu si dnes pro starobní důchod chodí už jen 23 % lidí. Dalších 18 % si nechává peníze nosit domů poštovním doručovatelem. Vůbec nejvíce seniorů, celých 59 %, si už dnes ale nechává důchod zasílat elektronicky na účet v bance.
Zobraz diskusi (0)
Důvodem rostoucího využívání bankovních
účtů
ze strany důchodců jsou klesající bankovní poplatky i jednodušší bankovnictví, s kterým přišly takzvané nové banky (
více zde
).
„Velkou výhodou posílání důchodu na účet v bance je, že si klient nemusí vyzvedávat všechny peníze najednou a pak je nosit v hotovosti domů. Své peníze má přitom díky platební kartě nebo hotovostním výběrům kdykoliv k dispozici,“ vysvětluje Zdeněk Románek, ředitel retailového bankovnictví
Air Bank
.
Pětina seniorů, kteří účet mají, stále upřednostňuje důchod v hotovosti
Jak zjistil průzkum, účet u některé z bank má i 22 % seniorů, kteří si pro důchod stále chodí na poštu nebo si ho nechávají doručovat domů v hotovosti. Účet ale pro posílání důchodu zatím nevyužívají, protože podle svých slov potřebují hotovost (27 %), ze zvyku a pohodlnosti se nechtějí změnou zabývat (27 %) nebo mají k bankám obecnou nedůvěru (23 %). Ti, kdo účet nemají vůbec, nejčastěji uvádí, že ho k ničemu nepotřebují (35 %) nebo nechtějí platit poplatky spojené s vedením účtu a s výběry hotovosti (31 %).
Poplatky za vedení účtu už seniory nemusí strašit
„Obavy z poplatků už dnes nejsou na místě. Na trhu lze najít několik bank, které nabízí většinu běžných služeb zdarma. U nás si navíc mohou klienti na jednu smlouvu založit až deset
běžných účtů
nejen pro sebe, ale i ostatní členy rodiny, třeba starší maminku nebo tatínka. V praxi všichni ušetří za poplatky, které by jinde platili za vedení účtu pro každého člena rodiny zvlášť,“ uzavírá Zdeněk Románek.
Právě postupné snižování poplatků je jedním z důvodů, proč si dnes už celých 59 % seniorů nechává posílat svůj starobní důchod do banky. Druhým důvodem je zjednodušování bankovních služeb, s kterým přišly před pár lety takzvané nové banky. Například na pobočkách
Air Bank
používají bankovní asistenti stejné internetové bankovnictví jako klienti doma a dívají se s nimi i na jeden monitor. Klient se s ním tak jednoduše seznámí už při založení účtu a ani starší člověk pak nemá problém s ním pracovat i doma.
„Jen během posledních dvou let si k nám začalo posílat důchod přes 13 tisíc klientů nad 65 let. Starší klienti často přichází na doporučení svých dětí, které jim někdy s otevřením účtu a nastavením služeb pomáhají. I bez jejich pomoci to však díky jednoduchým službám zvládají,“ doplňuje Zdeněk Románek.
Starobní důchod si nechávají na
účet
posílat o něco častěji senioři, kteří i přes svůj důchodový věk stále aktivně pracují. Této možnosti využívají více než tři čtvrtiny z nich. I u nepracujících seniorů jde ale o více než polovinu.
Co je potřeba udělat pro zasílání důchodu na účet u banky
A) Klient, který si o důchod žádá poprvé a zatím jej nepobírá v žádné podobě:
Zajít na pobočku vybrané banky a vyplnit žádost podle typu instituce, která důchod vyplácí.
Vybrat a do žádosti doplnit číslo účtu, na který se bude důchod posílat (pokud klient účet ještě nemá, může si ho přímo na místě během několika minut přímo při vyplňování žádosti založit).
Podepsanou žádost následně musí sám klient odnést na příslušný úřad, který žádost vyřídí. Peníze z důchodu začnou na účet chodit obvykle za 2 měsíce od podání žádosti.
B) Klient, který si důchod zatím vyzvedává na poště, nechává si ho donášet nebo si ho už nechává posílat do banky, ale chce ji změnit:
Zajít na pobočku vybrané nové banky a vyplnit žádost podle typu instituce, která důchod vyplácí.
Vybrat a do žádosti doplnit číslo účtu, na který se bude důchod posílat (pokud klient účet ještě nemá, může si ho přímo na místě během několika minut přímo při vyplňování žádosti založit).
Podepsanou žádost následně zpracuje sama banka a odešle ji k vyřízení na příslušný úřad. Peníze z důchodu začnou na nový účet chodit obvykle za 2 měsíce od podání žádosti.
Fotogalerie
zobrazit fotogalerii
Související články:
Klienti Air Bank si nyní mohou lépe plánovat své výdaje - banka nově zobrazuje Chytrý zůstatek
Air Bank během nouzového stavu vzrostl počet klientů, kteří si účet otevřeli online. Do banky takto přišlo 8 tisíc nových klientů
Air Bank snížila věkovou hranici pro disponenta. Nově mohou kartou platit i děti od 10 let
Air Bank má 800 000 klientů. Kolik klientů mají ostatní banky?
Polovina Čechů podle aktuálního průzkumu dostala na Vánoce jako dárek peníze
Žebříčky a přehledy:
Přehled celé nabídky bankovních účtů - zde
Žebříček s nejlepšími osobními účty podle odborníků - zde
Zpět
domů
|
zobrazit plnou verzi
Spravovat nastavení cookies
© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.