Žebříčky Přehledy

Zbývá pár dnů na přezutí do zimních pneumatik. Co hrozí, když nepřezujete?


27.10.2014  |  Zdeněk Bubák

V období od 1. listopadu do 31. března mají motoristé vybavit své vozy zimními pneumatikami. I když zákon nestanoví přímo „všeobecnou povinnost“, nikdy se neví, jaké povětrnostní podmínky řidiče po cestě potkají a jak dramaticky se mohou změnit. Proto lze doporučit zimní pneu, jakmile teploty klesnou pod 7 ° C.


Na jednu stranu je třeba být připraven na nepřízeň počasí, na druhou stranu ale dokonce některé úseky silnic v ČR zimní výbavu pro řidiče výslovně předepisují, a to bez ohledu na aktuální počasí. Nepojede-li motorista v takových místech se zimní výbavou, vystavuje se riziku pokuty až 2 500 korun.

Značky přikazující zimní výbavu:


Zna�ky - zimní výbava

Žebříčky a přehledy:

Může mít nesprávné obutí vliv na výši vyplaceného pojistného plnění?



Pojišťovna je oprávněna krátit svou náhradu, ale jen tehdy, je-li prokazatelná příčinná souvislost mezi použitými pneumatikami a vznikem škody a její výší. Pokud pneumatiky při nehodě nehrály roli a škoda by nastala i při optimálním obutí vozidla, pojišťovna své pojistné plnění nekrátí.

Doporučení pro motoristy k zimnímu obutí



  • Při teplotě 7 °C a nižších je výkon letních pneumatik výrazně slabší. Zimní pneumatiky jsou z měkčího materiálu a lépe přilnou k vozovce. Odlišný je i dezén a drážkování, které vůz v horších podmínkách lépe vedou a odvádí srážky na silnici. Důležité jsou přednosti hlavně při náledí.
  • Hloubka dezénu pneumatik u vozidel do 3,5 tuny musí být alespoň 4 mm, nicméně určitě je lepší hlubší vzorek. U vozidel nad 3,5 tuny je předepsána hloubka dezénu alespoň 6 mm, nicméně zimní pneumatiky předepsány nejsou.
  • Zimní pneu se obouvá na všechny čtyři kola. Jen tak je zabezpečena optimální funkčnost.
  • Vyplatí se kontrolovat i tlak vzduchu v pneumatikách – nesprávný tlak snižuje jejich výkon a vede k rychlejšímu opotřebení.
  • Volte vždy vhodný rozměr pneumatik. Nejlepší je pořídit pneumatiky podle záznamu v technickém průkazu.
  • Důležité je i správné nahuštění pneumatik – ani málo, ani moc. I to hraje roli v tom, jak se zachová vozidlo v kritické chvíli.
  • Pozor při nákupu pneumatik. Neměly by být starší tří let (údaj o datu výroby je na boku pneumatiky). Při pořízení změřte hloubku dezénu.
  • Neopomínejte ani stav rezervního kola u vozidel, kde je k dispozici.
Doporučení zkompletovala UNIQA pojišťovna. Chcete-li mít na cestách užitečného pomocníka pro případnou nouzi, pořiďte si k pojištění telematickou asistenci UNIQA SafeLine.






Související články:



Zpět


© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.