Přehled produktů


Jaké jsou pro vás nejdůležitější faktory pro výběr investičního portfolia?


12.11.2014  |  Veronika DusováInvestiční skupina Pioneer Investments ve spolupráci s agenturou STEM/MARK uskutečnila průzkum za účelem zjištění toho, jaké faktory jsou pro Čechy důležité při investorském rozhodování. Z výzkumu vyplynulo, že nejdůležitějšími faktory jsou garantovaný výnos a míra rizika investice. 

Nejdůležitějším rozhodovacím kritériem při výběru podílového fondu a investičního portfolia je pro třetinu Čechů garantovaný výnos do splatnosti, druhým v pořadí míra rizika (23 %) a dividendový výnos (16 %).

„Zorientovat se dnes na trhu investičních produktů nemusí být snadné pro každého. Investování už totiž dávno není „jen“ o akciích a dluhopisech. K dispozici jsou sofistikovaná řešení, která vzhledem k investičnímu horizontu, i na několik desítek let, mohou klienty provázet celým životem,“ komentuje data z výzkumu Petr Šimčák, ředitel obchodu Pioneer Investments ČR.

15 % respondentů by se při investování částky 100 000 Kč obrátilo na odborníky z finančního sektoru, bankovní instituce, finanční nebo investiční poradce a také by jejich radám plně důvěřovalo. Téměř polovina dotazovaných (44 %) by se s odborníkem poradila, ale finální rozhodnutí by vzala do vlastních rukou. 28 % lidí by se spolehlo na radu partnera nebo rodiny a 12 % by stavělo pouze na vlastních zkušenostech a úsudku.Jaké faktory jsou při výběru důležité?Při rozhodování, kam volné prostředky investovat, je pro třetinu respondentů nejdůležitějším faktorem garantovaný výnos do splatnosti a pro pětinu z nich míra rizika (23 %). Lákavým faktorem při volbě podílového fondu je pro 16 % Čechů dividendový výnos, tedy průběžné vyplácení.

„V posledních měsících se naše nabídka dividendových fondů setkává s rostoucím zájmem českých investorů. Akciový fond Pioneer Funds – European Equity Target Income, s pravidelnou výplatou dividend, je v ČR momentálně druhým nejprodávanějším fondem vůbec. Od března letošního roku, kdy je k dispozici českým investorům, dosáhl sumy aktiv pod správou přesahující půl miliardy korun. Dopředu oznámená cílovaná dividenda ve výši 7 % ročně je pro investory atraktivní a překonává jejich obavy z volatility akciového fondu,“ říká Petr Šimčák.

Zhruba 10 % respondentů by při výběru vhodné investice hledělo především na nejvyšší výnos podle historických ukazatelů, a také zda jde o ověřený titul s dobrou pověstí. Naopak jako nejméně důležité se českým investorům při rozhodování jeví parametry, jako je investiční horizont, nízká volatilita a konkrétní obor nebo odvětví investice.
  Související články:Reklama:

   domů   |   zobrazit plnou verzi
© 2014 Scott & Rose, spol. s r.o.