Žebříčky
Přehledy
Bankovní účty
Spoření
Penze
Půjčky
Pojištění
Investice
Banky a pojišťovny
Pojistné aktuality z března. Pozor na střety se zvěří
11.3.2016 | Zdeněk Bubák, zprávy ČP, Generali a Uniqa pojišťovny
Přinášíme vám informace o některých novinkách v pojišťovnách za uplynulý měsíc. Aktuálně pojišťovny upozorňují na zvýšené riziko střetu vozidla se zvěří během silničního provozu. Kdy a kde takový střet nejvíce hrozí? Na pojistném trhu se také objevil nový produkt, kterým je pojištění Domov VARIANT od Uniqa pojišťovny.
Zobraz diskusi (0)
Střety automobilů se zvěří nejsou v České republice ničím výjimečným. Ročně takto zahynou tisíce zvířat a škody na vozidlech související se střety se pohybují v řádech desítek i stovek tisíc korun. V loňském roce nahlásili klienti České pojišťovně 4 436 dopravních nehod tohoto typu. Ve srovnání s rokem 2014 to představuje nárůst o více než 500 nehod.
„Za loňský rok nám byly nahlášeny téměř tři tisíce střetů vozidel se zvířaty. Celková škoda dosáhla 80 miliónů korun,“ říká Jiří Cívka, tiskový mluvčí pojišťovny Generali. Ve srovnání s rokem 2014, kdy došlo ke 2 200 případů v celkové škodě 60 milionů korun, tedy jde jednoznačně o nárůst, který může být způsoben například i zvyšující se oblibou
povinného ručení
, které v sobě zahrnuje původně havarijní riziko střetu se zvěří.
Podle šetření Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně (zdroj: ibesip.cz) například jen zajíců polních zahyne ročně na našich silnicích a dálnicích zhruba 144 000, srnců obecných skončí pod koly 129 000, bažantů obecných 39 000 atd.
Jaké měsíce jsou nejrizikovější?
Z dlouhodobých statistik České pojišťovny vyplývá, že nejvíce srážek motoristů se zvěří připadá na jarní a podzimní měsíce. Loni byl „rekordmanem“ říjen (498 případů) těsně následovaný květnem (456 případů). Dalším rizikovým měsícem byl u České pojišťovny duben, kdy došlo bezmála ke čtyřem stovkám střetů se zvěří, v březnu potom řešilo podobnou autonehodu více než 300 řidičů. Naopak nejméně rizikový je únor, na který loni připadlo 286 nehod.
Podle Generali pojišťovny začíná počet střetů vozidel se zvěří strmě stoupat na přelomu února a března, dalšími kritickými měsíci jsou podle ní duben, květen a červen.
U České pojišťovny škody vzniklé v souvislosti se střety se zvěří hradí řidiči v drtivé většině z havarijního pojištění, a to ve více než 90 % případů. Ani řidiči s povinným ručením u ní nejsou bez šance. K povinnému ručení je možné riziko střetu se zvěří připojistit za 350 korun a vyhnout se tak nutnosti platit vzniklé škody ze svého.
U Generali řidiči uplatňují škodu více z povinného ručení než z havarijního pojištění. Krytí škod ze střetu se zvěří v rámci povinného ručení nabídla pojišťovna Generali v roce 2010 jako první na českém trhu. Dnes je u ní toto riziko rozšířeno i na domácí a hospodářská zvířata.
Kde se bourá nejvíc
Z geografického hlediska je nejrizikovějším krajem Praha s více než 1 200 střety, následují kraje Středočeský (678 případů) a Jihomoravský (412 případů). Naopak nejméně se se zvířaty střetávají motoristé ve Zlínském kraji (94 případů) a na Karlovarsku, kde zvěř na cestách potkalo 126 řidičů.
Žebříčky a přehledy:
Žebříček nejlepšího pojištění podle odborníků - zde
Přehled celé nabídky životního pojištění - zde
Pozor na tmu
Nejčastěji hrozí nehody se zvěří v pozdních nočních, resp. brzkých ranních hodinách. Nejnebezpečnější je pak první hodina po půlnoci, na niž připadá dle statistik České pojišťovny více než 1 000 nehod, tedy téměř čtvrtina všech srážek se zvířaty. Časem s nejnižší nehodovostí je pak doba mezi jednou a druhou hodinou odpolední, kdy se zvěř připletla motoristům do cesty ve 47 případech. „Obecně lze říci, že právě odpoledne od jedné do sedmnácté hodiny je z hlediska možnosti střetu se zvířetem nejméně rizikové. Celkově registrujeme pro tuto část dne necelých 7 % pojistných událostí,“ komentuje Radim Nekov, ředitel Útvaru likvidace pojištění motorových vozidel České pojišťovny.
Pokud je zvíře oslněno světly auta, zůstává většinou strnule stát a je zmateno. Brzdná dráha osobního auta jedoucího 60kilometrovou rychlostí je za běžných podmínek kolem 35 metrů. Při ztížených podmínkách, jako je námraza, mokro atd., se brzdná dráha samozřejmě prodlužuje.
Lze se srážce se zvířetem vyhnout?
Zabránit srážce mohou řidiči zvýšenou pozorností na rizikových úsecích, snížením rychlosti a pozorováním obou krajnic. Důležité je vědět, že vysoká zvěř či divoká prasata obvykle chodí ve skupinách a zvířata mají snahu těsně následovat předchozí zvíře. Spatříte-li přecházet zvíře přes silnici, výrazně snižte rychlost, zhasněte dálková světla a vyčkejte, zda za ním nepůjdou ještě další. Je-li střet nevyhnutelný, držte pevně volant v přímém směru. Čelní náraz je výrazně bezpečnější varianta, než se snažit zvířeti vyhnout nebezpečným manévrem.
Přehled autopojištění najdete zde
Co dělat po srážce
Pokud střetu nezabráníte a zvíře srazíte, zavolejte vždy na asistenční službu pojišťovny, která vám pomůže situaci zvládnout. Zároveň poskytne informace, zda lze využít odtah či přistavení náhradního vozidla. Služby ČP Asistence jsou přitom dostupné non-stop. Škodu vždy hned na místě zdokumentujte – postačí i fotografie
z mobilního telefonu. Čím více, tím lépe.
Událost byste měli nahlásit mysliveckému spolku v dané honitbě, nejjednodušší postup je zavolat policii na linku 158. O srážce informujte myslivce i tehdy, pokud nedojde k poškození vozu nebo zvíře zůstane po střetu ležet mimo silnici (zraněné zvíře by se mohlo zbytečně dlouho trápit). Policii rovněž volejte, pokud je rozsah škody značný (např. vozidlo zůstalo kvůli srážce nepojízdné, došlo ke škodě na zdraví lidí či na majetku třetí osoby).
Vhodnou prevencí jsou pachové ohradníky
Eliminovat střety aut se zvířaty se daří díky takzvaným pachovým ohradníkům. Jedná se nejčastěji o dřevěné kůly podél cest, které jsou pokryté speciální pěnou s pachem predátorů. Zvíře se tak pudově silnici vyhne. Odborníci považují pachové ohradníky za efektivní prevenci. Jejich účinnost je až 80 %. Díky aktivitě nadace pojišťovny Generali bylo v loňském roce ochráněno několik stovek kilometrů nejrizikovějších úseků v krajích Jihočeském, Zlínském, Olomouckém a na Vysočině. Nejrizikovější místa vybírají myslivci, kteří mají nejlepší přehled o kritických místech. Letos by měl být projekt rozšířen o jeden další kraj.
Projekt Pachové ohradníky nadace pojišťovny Generali byl zahájen ve spolupráci s krajem Vysočina v roce 2010. Počet střetů vozidel se zvěří se na pokrytých úsecích od té doby snížil o polovinu. Zatímco v roce 2009, tedy před startem projektu, na nich myslivci z Vysočiny evidovali 866 případů, v loňském roce klesl jejich počet na 364.
„Díky skutečnosti, že řidiči mají možnost pojistit své vozidlo proti střetu se zvěří již v rámci povinného ručení, dochází k vyššímu počtu hlášení této pojistné události,“ říká Jiří Cívka a dodává: „V případě, že dojde ke střetu vozidla se zvířetem, mohou naši klienti kontaktovat asistenční službu. Ta vyhledá myslivce odpovědné za danou oblast a je nápomocna i v dalších krocích.“
Krytí střetu vozidla se zvířetem nabízí Generali u povinného ručení Komplet a Exkluziv. „V rámci tohoto pojištění klient získá úhradu nákladů na opravu poškozeného vozidla až do výše 100 tisíc korun, přičemž výplata pojistného plnění nemá vliv na bonus v povinném ručení,“ vysvětluje mluvčí Generali pojišťovny Jiří Cívka a dodává: „Na základě našich statistik z roku 2015 vychází průměrně jedna nehoda na 28 tisíc korun." To je podle něj i jeden z důvodů, proč je tento typ povinného ručení u motoristů stále oblíbenější.
UNIQA pojišťovna přišla s novým pojištěním bydlení
UNIQA pojišťovna zahajuje v březnu prodej svého nového
pojištění majetku
a odpovědnosti pro občany pod názvem Domov VARIANT. Vedle stávajícího balíčkového pojištění Top Exklusiv tak vychází vstříc všem, kteří si raději chtějí sestavit pojištění na míru podle svých potřeb. Součástí jsou vždy bohaté asistenční služby; zákazník má možnost sjednat si i pojištění odpovědnosti se širokou škálou pojistných limitů.
Pojištění Domov VARIANT je určeno pro
domácnosti
, byty, rodinné domky, rekreační objekty a rekreační domácnosti nebo samostatně stojící garáže. Při sjednání má klient k dispozici ucelený přehled všech pojistných nebezpečí, z nichž si volí podle svých individuálních preferencí, a určuje pojistné částky. Domov VARIANT může zahrnovat ochranu proti požáru, živelným škodám, odcizení a vandalismu, vodovodním škodám a dalším nebezpečím, jako jsou například přepětí nebo poškození fasády živočichy. Zákazník má možnost rovněž individuálně připojistit některé předměty, jichž si mimořádně cení (například závodní bicykl, hudební nástroje, golfová výbava, apod.).
Čtěte také zde:
Česká pojišťovna rozšířila pojištění bytových domů. Nabízí zvýšení pojistných limitů bez navýšení pojistného
K pojištění domácnosti patří samozřejmě také ochrana pro dětské kočárky, jízdní kola nebo zdravotní pomůcky nejen v bytě, ale i ve společných prostorách domu a v místech mimo domov, jsou-li tato místa k uložení takových předmětů určena. Pojistit lze i domácí mazlíčky pro případ jejich úhynu v důsledku pojištěného nebezpečí. A k tomu jedna novinka. Bydlí-li někdo z pojištěné domácnosti na koleji nebo v internátě během studia, jsou pojištěny i jeho osobní věci v těchto ubytovacích zařízeních.
Nové pojištění reaguje na moderní trendy v bydlení. Chrání například nadstandardně vybavení a architekturu v zahradě, jejichž úpravě v poslední době stále více lidí věnuje mimořádnou pozornost. Pojištění může zahrnovat různé vedlejší stavby a prvky, jako jsou studny, skleníky, altány, sochy, zídky a další součásti zahradní architektury. Pojistit lze také zásobníky plynu, bazény, včetně úniku vody následkem pojistného nebezpečí, čistírny odpadních vod, apod.
Přehled pojištění domů a domácností najdete zde
Domov VARIANT reaguje i na nedávnou novelu občanského zákoníku. Pojištění odpovědnosti je volitelné. Limity byly výrazně navýšeny v souvislosti s podstatným nárůstem nároků poškozených. Klient má možnost sjednat krytí od jednoho až do dvaceti milionů korun. Vztahuje se na odpovědnost vlastníka objektu, majitele drobného domácího zvířete i na odpovědnost v běžném občanském životě. Součástí je i pojištění finanční škody až do výše 100 000 korun. Nejčastějšími
škodami
, které z tohoto pojištění lze zaplatit, jsou vytopení souseda vodou z pračky nebo přetečením dřezu či vany, zničení předmětů v domácnosti při návštěvě nebo domácím mazlíčkem, pokousání psem, pád předmětu z okna nebo balkonu na cizí majetek, apod.
Související články:
Česká pojišťovna nabízí noviku v autoasistenci
Jarní nabídka pojištění motorových vozidel. Novinky má Česká pojišťovna, autopojištění začala nabízet i MONETA
Česká pojišťovna nabízí klientům pojištění registračních značek na přání
Dávejte si pozor na své auto. Nejvíce se vykrádají auta mladší pěti let
Pojistné podvody bývají většinou odhaleny. Jak si vedou české pojišťovny?
Automatickou součástí pojištění jsou bezplatné asistenční služby. Ty byly nyní rozšířeny o další servis s vysokými limity plnění. Jsou dostupné telefonicky 24 hodin denně. Umí poslat při havárii nebo defektu domácího spotřebiče elektrikáře, instalatéra, zámečníka, opraváře, plynaře nebo sklenáře. Pro klienty je velmi zajímavá také právní asistence, včetně asistence na telefonu k řešení spotřebitelských sporů, sporů o náhradu škody, sporů s dodavateli služeb nebo ke smluvní problematice. Nově byla zavedena dnes aktuální IT služba, poskytující vzdálenou IT asistenci, asistenci pro další technologická zařízení, ale i pomoc při obnově dat na počítačích.
Sazby pojistného jsou nastaveny s ohledem na rozsah a výši krytí. Do ceny se promítá zvolená spoluúčast a úroveň zabezpečení. U pojištění Domov VARIANT může být spoluúčast i nulová. Pojistí-li klient souběžně objekt i domácnost v něm, dostane automaticky 10% slevu z pojistného.
Fotogalerie
zobrazit fotogalerii
Zpět
domů
|
zobrazit plnou verzi
Spravovat nastavení cookies
© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.