Žebříčky
Přehledy
Bankovní účty
Spoření
Penze
Půjčky
Pojištění
Investice
Banky a pojišťovny
Co chystají banky v pobočkových sítích? Jak se doposud vyvíjely počty poboček a čeká nás jejich rušení?
20.7.2016 | Zdeněk Bubák, Veronika Dusová
Banky se přizpůsobují změnám v chování klientů, kteří stále více používají služby tzv. přímého bankovnictví, jako internetbanking nebo mobilní bankovnictví, a tím pádem méně navštěvují bankovní pobočky. Česká spořitelna se chystá k 1. říjnu uzavřít několik desítek svých poboček, které jsou málo využívané. ČSOB bude některé pobočky ze své skupiny ve stejných městech slučovat do jednoho místa. Menší banky naopak využívají spolupráci s nebankovními sítěmi k růstu počtu obchodních míst k obsluze svých i ke získání nových klientů.
Zobraz diskusi (0)
Změny chystané v pobočkové síti České spořitelny
Česká spořitelna chystá podle
Hospodářských novin
k 1. říjnu tohoto roku uzavřít 45 poboček a zároveň začne s rekonstrukcí ostatních. Během 5 až 8 let plánuje ČS investovat do své pobočkové sítě cca čtyři až pět miliard korun. Pobočky, které budou zrušeny, jsou otevřené 2 nebo 3 dny v týdnu a klienti je málo využívají. Jde o pobočky nacházející se v malém městě nebo na vesnici. Pokud bude u některé ze rušených poboček bankomat, tak ho tam ČS ponechá. V pobočkách, které budou uzavřeny, pracuje cca 90 pracovníků z celkového počtu 5 000 zaměstnanců poboček. Jako kompenzaci za uzavření poboček chystá ČS na těchto místech službu mobilních poradců, kteří by obyvatelům zařizovali bezhotovostní služby.
Do konce roku 2016 otevře ČS tři nové pobočky. Například se banka chystá otevřít pobočku na Hlavním nádraží v Praze, a to v listopadu tohoto roku. Nové pobočky budou mít rozšířenou pracovní dobu a některé budou otevřené i o víkendech. V každé najdou klienti samoobslužnou zónu vybavenou např. videokonferencí, digitálním podpisem, notebooky a chytrými telefony. Do konce roku 2017 banka plánuje asi 70 zrekonstruovaných poboček.
V každém regionu by měla být vždy jedna vlajková pobočka a přibližně 10 dalších poboček. Vlajkové pobočky by měly nabízet celou řadu služeb jak pro běžné klienty, tak i pro ty movitější, které obsluhuje pod značkou Premier. Součástí budou i hypoteční centra. Další část sítě budou tvořit středně velké pobočky, které nebudou mít některé ze služeb, ale vždy v nich bude pokladna.
V současné době má ČS největší pobočkovou síť, která čítá 608 poboček. I přestože banka zruší několik desítek z nich, stále bude vlastnit největší pobočkovou síť mezi bankami (563 poboček) a tuto pozici si chce také udržet.
Trendy v pobočkové síti dalších bank
I přesto, že se malé banky intenzivně zabývají digitalizací služeb a online komunikací, je pro jejich klienty osobní přístup na pobočce důležitý, a tak tyto banky avizují rozvoj pobočkové sítě a snaží se ji rozšiřovat o klasické pobočky nebo kiosky v obchodních centrech. Ale to není jediný způsob, který mohou využít, v současné době se ukázalo výhodné spojení s finančně poradenskými společnostmi, se kterými zakládají poradenská místa. Příkladem je spojení
mBank
a Broker Consulting (BrokerPOINT) nebo
ZUNO Bank
se společností Chytrý Honza (Chytrá adresa). Již v roce 2010 zahájila své partnerství také UniCredit Bank a společnost Partners. Jde sice o rychlé získání obchodních míst, ale na druhou stranu banka ztrácí svou dominanci. V oblasti vyplácení hotovosti je v současné době aktuální také spojení
Air Bank
a Sazky nebo společnosti
Zaplo
a prodejen GECO (vyplacení půjčky Zaplo na prodejnách GECO).
U velkých bank můžeme sledovat snahu o optimalizaci rozsáhlé pobočkové sítě. Příkladem je právě ČS, která začíná rušit pobočky v malých městech a na vesnicích. V okresních městech jiné banky soustřeďují například několik obchodních míst do jednoho místa (banka, pojišťovna, penzijní společnost, stavební spořitelna), příkladem je
ČSOB
– Bankopojišťovna.
Vývoj počtu poboček jednotlivých bank
V následující tabulce je uvedeno porovnání aktuálního počtu poboček jednotlivých bank s počtem v minulých letech:
Banka
2012*
2013*
2014*
2015*
2016**
Air Bank
18
23
24
31
34
ČS
658
653
644
621
608
ČSOB
238
234
232
230
231
Equa bank
13
13
19
58
59
Era/Poštovní spořitelna
73
74
76
75
73
Fio banka
70
72
75
75
77
Komerční banka
399
399
399
397
397
mBank
N/A
N/A
N/A
25
25
MONETA Money Bank
(dříve GE Money Bank)
260
252
243
229
229
Raiffeisenbank
125
123
119
122
132
Sberbank
24
22
27
29
29
UniCredit Bank
98
175
173
171
179
ZUNO Bank
0
0
0
0
11
* stav k 31.12. daného roku
** stav k 30.6. daného roku
Pozn:
- u ČSOB, Poštovní spořitelny, MONETA Money Bank, Raiffeisenbank a UniCredit Bank jde v roce 2016 o údaj k 31.3.2016
- u KB jde v letech 2015 a 2016 o počet včetně divize pro korporátní klienty na Slovensku
- u mBank jsou do celkového počtu poboček zahrnuty jak Finanční centra, tak kiosky
- u ZUNO Bank se v roce 2016 jedná o pobočky Chytrá adresa (spojení ZUNO a společnosti Chytrý Honza)
Z výše uvedeného srovnání lze říci, že nové banky začínaly jen s malým počtem poboček a nabízely především online služby, ale jak se ukazuje, osobní kontakt je důležitý a nové banky investují do rozvoje pobočkové sítě.
Žebříčky a přehledy:
Žebříček s nejlepšími spořicími účty podle odborníků - zde
Přehled celé nabídky spořicích účtů - zde
Menší banky - každá šla svou cestou
Rozdílný přístup k pobočkové síti ze strany Air Bank a ZUNO Bank
Příkladem nových bank je
Air Bank
a
ZUNO Bank
. Přestože mohou klienti Air Bank využívat většinu služeb pomocí internetu, staví banka od začátku i svou vlastní pobočkovou síť. Už při startu měla ve vybraných krajských městech 12 poboček. V průběhu let 2012 až 2015 otevřela dalších 19 poboček, z toho jich v roce 2015 přibylo sedm. Síť se tak rozšířila až na aktuálních 34 poboček. ZUNO Bank se ještě v roce 2015 prezentovala jako jediná banka bez poboček a uváděla to jako svoji konkurenční výhodu. Nyní spolu s Chytrým Honzou provozuje 10 obchodních míst.
Spolupráce mBank s Broker Consulting
Jedním z hlavních cílů spolupráce
mBank
a Broker Consulting je otevření až 70 nových obchodních míst do konce roku 2017 pod hlavičkou BrokerPOINT. První byl otevřen v prosinci minulého roku v Praze, druhý v lednu v Lounech. Aktuálně je otevřeno 5 BrokerPOINTů a další dva se dokončují.
Fio banka rostla organicky
Fio banka otevřela svou 77. pobočku v lednu tohoto roku. Během 6 let se česká Fio banka vypracovala z malé nízkonákladové banky mezi střední banky s širokou nabídkou služeb.
Sberbank za zády s největší ruskou bankou
V roce 2015 pokračovala Sberbank v posílení svých prodejních kanálů. Pobočková síť se rozšířila o tři nové pobočky, čímž byla dále pokryta vytipovaná města v ČR a posílena přítomnost v Praze.
Velké banky počty poboček mírně redukují, ale ne drasticky
Velké banky si rozsah svých pobočkových sítí více méně drží. Nejvíce výrazný pokles pobočkové sítě je vidět u České spořitelny, která od roku 2012 postupně počet svých poboček snižuje. Za 5 let došlo ke snížení počtu poboček o 50. Další bankou je
MONETA Money Bank
(dříve GE Money Bank) u které došlo ke snížení počtu poboček o 31.
Zákazníci
ČSOB
a Ery mohou využívat kromě poboček navíc i obchodních míst České pošty, v roce 2015 jich bylo přibližně 3 100. Kvůli pokračující optimalizaci sítě poboček byly některé pobočky ČSOB zavřeny a několik nových otevřeno.
Počet poboček
Komerční banky
se v jednotlivých letech výrazně nemění. Banka se soustředí především na rekonstrukce stávajících obchodních míst.
Fotogalerie
zobrazit fotogalerii
Související články:
Česká spořitelna přichází s vánoční odměnou
Nové virtuální karty pro herní nadšence
Jak banky brání klienty proti telefonátům falešných bankéřů?
Česká spořitelna spouští Investice v Georgi. Umožní sestavit individuální investiční portfolio v mobilu
Česká spořitelna spustila v Georgi personalizované tipy s cílem zvýšit finanční zdraví uživatelů
Zpět
domů
|
zobrazit plnou verzi
Spravovat nastavení cookies
© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.