Žebříčky
Přehledy
Bankovní účty
Spoření
Penze
Půjčky
Pojištění
Investice
Banky a pojišťovny
Investiční aktuality: Mýty o dluhopisech. Jaká je nová emise Dluhopisu Republiky? Varování před jedním dluhopisem
1.4.2019 | Zdeněk Bubák, zprávy Ceskedluhopisy.cz a MF ČR
Přinášíme vám vybrané informace z oblasti investování do dluhopisů, které se dostaly na veřejnost v průběhu března. Portál Ceskedluhopisy.cz se snaží vyvrátit některé mýty spojené s investicemi do dluhopisů. Jaký bude nový státní Dluhopis Republiky? Podívejte se na jeho parametry. Proč si dát pozor na dluhopisy Invest2019?
Zobraz diskusi (2)
Finanční gramotnost Čechů je nevalná – každoročně tuto skutečnost potvrzuje index České bankovní asociace. V případě dluhopisového trhu to platí dvojnásobně. Kvůli neznalosti se tak traduje spousta mýtů.
Mýtus první: Dluhopisy jsou bez rizika
Když se řekne dluhopis, představí si většina lidí ten státní. A o existenci těch korporátních nemají ani tušení. Mnohem horší ale je zakořeněná víra v to, že dluhopisy jsou bez rizika. „Právě mylná představa toho, že dluhopisy jsou bez rizika, vede k tomu, že se zájemce o investování zaměří jen na výši úroku a nehledí na jeho krytí,“ přiblížil Jiří Helich ze společnosti Ceskedluhopisy.cz. „Ovšem pokud vidí výnos 15 procent odborník, hned se mu vybaví 90. léta a kampeličky.“
Mýtus druhý: Dluhopis s prospektem je bezpečný
Obdobně neopodstatněná je i důvěra v takzvané dluhopisy s prospektem. „Dluhopis s prospektem je dluhopis, který viděla Česká centrální banka. Nic jiného to neznamená. Kritéria bezpečnosti stojí na zcela jiných aspektech,“ dodal Jiří Helich.
Ceskedluhopisy.cz postupují při výběru emitentů jinak, a to podle pěti zásadních požadavků:
reálnost projektu, tým lidí, který za projektem stojí, délka působení společnosti na trhu a množství zkušeností, zajištění majetkem a také odvětví, ve kterém společnost podniká
.
Přísným scoringem projde jen málokterá společnost. „Týdně nás oslovuje mnoho firem, které by rády emitovaly dluhopisy. 80 procent z nich rovnou odmítneme, s těmi zbylými dál jednáme,“ podotkl Jiří Helich.
„Nechceme se dostat do bodu, kdy budeme zmiňováni na webech, které zveřejnují problémové dluhopisy,“ vysvětlil, proč má obezřetná strategie ceskedluhopisy.cz smysl. Prezentace emitentů je díky tomu exkluzivní a míra rizika se tím výrazně snižuje.
Mýtus třetí: Přijde-li krize, dluhopisy padnou
Jedním z dalších bludů je názor, že pokud přijde krize, dluhopisy padnou. „Záleží na oborech. Budete mít pekárnu s desetiletou tradicí, lidé přestanou kvůli krizi jíst?“ zvolil Jiří Helich názorný příklad. Jistotu, že odvětví je absolutně bezpečné, ale nikdo zájemci o dluhopisy nikdy nezaručí. „Kdyby se Henry Ford ptal lidí, jak chtějí jezdit, řeknou mu, ať vychová rychlé koně, on ale udělal automobil. Chov koní najednou upadl. Takové věci se dějí a nenačasujete je. Nic není stoprocentní. Příklad Řecka a poslední krize ukazuje, že stoprocentní nejsou ani státní dluhopisy – nicméně kvalitním průzkumem se riziko dá zásadně snížit.“
I v tomto ohledu však ceskedluhopisy.cz riziko minimalizují. „O každém oboru se bavíme s odborníky, máme osvědčené konzultanty. A když ani poté nevíme, odmítáme,“ popsal Jiří Helich.
Mýtus čtvrtý: Investice do dluhopisů jsou jen pro bohaté
Dalším bludem je představa, že investovat do dluhopisů může jen opravdu bohatý člověk. „My přitom prezentujeme i dluhopisy s minimální investicí ve výši 10 tisíc korun. Člověk takhle začíná. Koupí si dluhopisy za pár desítek tisíc, zjistí, jak to funguje, jak chodí výplaty a podobně. Poté třeba zainvestuje více, je to pro něj trampolína pro příště,“ vysvětloval Jiří Helich z ceskedluhopisy.cz.
Mýtus pátý: Emitovat dluhopisy může jen všeobecně známá firma
Dalším častým mýtem je fakt, že emitentem musí být široké veřejnosti známá firma, aby jeho dluhopisy nebyly příliš rizikové. „To je nesmysl. Rozhoduje kvalita projektu, síla zajištění, tým lidí, který za projektem stojí,“ shrnul Jiří Helich, marketingový ředitel společnosti Ceskedluhopisy.cz.
Čtěte zde:
Navzdory přetrvávající nejistotě se fondům zatím nadále daří
Ministerstvo financí nabídne občanům další typ Dluhopisu Republiky
Dluhopis Republiky se prodává již od 3. 12. 2018. Ministerstvo financí pro nové upisovací období, které již běží, připravilo několik novinek.
Zájemcům o státní dluhopisy budou nabídnuty od 18. 3. 2019 do 14. 6. 2019 dva typy státních dluhopisů, přičemž jeden z nich je již veřejnosti známý reinvestiční státní dluhopis. Tento dluhopis bude dostupný na kamenných pobočkách distributora a rovněž prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkovému účtu. Výnos u tohoto dluhopisu je pro následující období stanoven v průměrné výši 1,91 %.
Novinkou v nabídce je dluhopis, který je vhodný zejména pro ty investory, kteří chtějí ochránit své úspory před znehodnocením vlivem růstu cenové hladiny:
Výnos bude stanoven přesně podle vývoje spotřebitelských cen a bude navýšen o marži 0,50 % p. a.
Výnosy dluhopisu budou reinvestovány jednou ročně.
Minimální úroková sazba je garantována ve výši 0,50 % p. a.
Splatnost dluhopisu bude 6 let.
V souladu s již předem deklarovanou snahou Ministerstva financí na postupnou elektronizaci systému prodeje státních dluhopisů bude proti-inflační dluhopis možné objednávat pouze prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu.
„Ministerstvo financí myslelo i na občany, kteří jsou vlastníky dluhopisů předchozích emisí státních dluhopisů, a nabízí jim možnost požádat o reinvestici jmenovité hodnoty, popřípadě celého posledního výnosu, do Dluhopisů Republiky“, představuje ministryně financí Alena Schillerová jedno z vylepšení projektu, jehož cílem je ušetřit investorům transakční náklady. „Pokud se občané rozhodnou dát přednost Dluhopisu Republiky před vyplacením hotovosti na účet, budou jim na majetkový účet připsány Dluhopisy Republiky“.
Žádosti o reinvestici jmenovité hodnoty proti-inflačního spořicího státního dluhopisu a reinvestičního spořicího státního dluhopisu, které jsou splatné k datu 12. června 2019, bude možné podávat v období od 18. 3. 2019 do 9. 5. 2019 prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu
zde
.
Minimální výše jedné objednávky je opět 1 000 kusů dluhopisů, přičemž maximální počet kusů dluhopisů, které může jedna osoba celkem během upisovacího období objednat, je stanoven na 5 mil. kusů pro jednotlivý typ Dluhopisu Republiky.
„Již v červnu nás čeká vyhodnocení úspěšnosti pilotní fáze prodeje Dluhopisu Republiky, avšak již nyní mohu konstatovat, že se nám podařilo zvýšit povědomí a celkový zájem veřejnosti o bezpečné investování, což považuji za veliký úspěch,“ dodává Schillerová.
V právě skončeném upisovacím období bylo podáno 2 193 žádostí o úpis v celkovém počtu 942 683 308 kusů dluhopisů. Celkem za obě období se tedy zájem blíží již 4 mld. Kč.
Čtěte zde:
Žebříčky podílových fondů v březnu: pokles výkonnosti u rizikovějších typů fondů
Pozor na dluhopisy Invest2019, můžete přijít o vše!
Podle portálu Rizikovedluhopisy.cz se na internetu objevily další "prašivé" dluhopisy. Tentokrát se podle zmíněného portálu jedná o emisi Invest2019 vydanou firmou Spice Space s.r.o.
Cenné papíry s 9% výnosem lze jednoduše objednat prostřednictvím www.invest2019.cz. Na webu plném překlepů je možné se dočíst, že „finanční zdroje získané prodejem této emise slouží k realizaci nových ekonomicky atraktivních aktivit“. Tedy žádný blíže specifikovaný podnikatelský plán, žádné ručení, dluhopisy v nominální hodnotě 25 000 Kč si zde můžete zakoupit obdobně jako ponožky a doufat, že se Vám investice třeba jednou vrátí…
Podle charakteru aktivit uvedených na webu viz „investujeme do menších firem, s nižší tržní kapitalizací; vybíráme společnosti s originálními záměry“ nebo „operativně měníme investice do objevujících se nových a zajímavých projektů“, se spíše než o klasického emitenta, jedná o jakýsi investiční, resp. podílový dluhopisový fond, který navíc nemá ke své činnosti oprávnění. Na stejném principu pak funguje také server www.pohoda2019.cz, jen se mění výše výnosu, která je v tomto případě 12 %.
"Nechala jsem se zlákat nabídkou pochybných dluhopisů Invest2019. Prostřednictvím jejich webu jsem si 1. února zakoupila jeden kus dluhopisu v hodnotě 25 000 Kč. Navzdory informaci, že dluhopis obdržím do 10 dní, jsem na ně až do 22. února čekala marně. Na mé urgence nikdo nereagoval, proto jsem se obrátila s prosbou o pomoc na web Rizikovedluhopisy.cz, díky kterým jsem ještě stihla podat žádost o dostoupení od kupní smlouvy," uvedla jedna z investorek, paní N. T. z okr. Břeclav.
Jednatel společnosti, Lukáš Krameš, dříve figuroval jakožto jednatel nechvalně proslulé firmy Direkto s.r.o., která rovněž přestala vyplácet výnosy z dluhopisů. Na jejího aktuálního jednatele, Miroslava Jirsu, bylo dokonce podáno několik trestních oznámení. Propojení obou osob je tedy zřejmé.
Vydávání dluhopisů na „bílého koně“, Lukáše Krameše, je pro Jirsu nutností. Za pokračování v trestné činnosti by mu totiž mohlo hrozit vzetí do vazby.
„Tvrzení, které je uvedeno na webu, že ´Dluhopisy jsou poměrně bezpečnou investicí pro konzervativní investory, kterým nabízejí zajímavý výnos a 100% návratnost´, je zavádějící a potenciální investory uvádí v omyl. V případě nezajištěných firemních dluhopisů bez ratingu a prospektu ČNB, jde o nanejvýš rizikovou investici o jejíž návratnosti silně pochybujeme. Emise naopak vykazuje všechny znaky tzv. prašivých dluhopisů, před kterými spotřebitele důrazně varujeme,“ uvádí Eliška Skřivanová, mluvčí webu Rizikovedluhopisy.cz.
Stejný modus operandi spočívající v masové inzerci prostřednictvím placené online reklamy a nevyžádaných e-mailový nabídkách, se týkal také další z Jirsových společností, HOPE-STAV a.s., která vydala emise Senior Trend a Ecosenior. První z nich rovněž nebyla investorům splacena. U druhé to lze do budoucna předpokládat. V této společnosti, pro změnu, figurovaly osoby Luboš Krameš a Jaroslav Krameš. Spojitost s jednatelem společnosti Spice Space s.r.o. je tedy opět více než zjevná. Dokonce by se již dalo hovořit o organizované trestné činnosti…
Navzdory skutečnosti, že společnost HOPE-STAV a.s. emitovala mnohamilionové dluhopisy, není ve Sbírce listin od roku 2015 uvedena žádná její účetní závěrka, což je samo o sobě v rozporu se zákonem! U společnosti Direkto s.r.o., která vznikla v roce 2015, pro změnu chybí účetní závěrky zcela.
Miroslav Jirsa byl v minulosti již nejméně jednou odsouzen pro podvod. Od soudu si tehdy odnesl podmíněný trest dva roky a několikaletý zákaz činnosti v oblasti cestovního ruchu, když stál u konkursu nepojištěné cestovní kanceláře.
Již jste dluhopisy Invest2019 zakoupili?
Pokud již vlastníte dluhopisy Invest2019, doporučujeme neprodleně podat trestní oznámení, kde zdůrazníte výše popsané skutečnosti a zároveň podnět na Česku národní banku viz formulář zde. Platí totiž, že ČNB dohlíží nad dodržováním pravidel ochrany spotřebitele na finančním trhu, kam spadají také obchodníci s cennými papíry. U smluv uzavřených na dálku (např. prostřednictvím internetu) má navíc spotřebitel právo od nich do 14 dnů bez udání důvodů odstoupit viz tento odkaz.
Řešením je přísnější regulace
Jak dlouho ještě zůstane Ministerstvo financí a Česká národní banka ve věci korporátních dluhopisů bez zajištění a ratingu nečinná? Aktuální legislativní úprava a absence kontrolních mechanismů na straně rejstříkových soudů, které mají pravomoc zakročit, nezveřejní-li podnikatel účetní závěrku a výroční zprávu ve Sbírce listin, totiž nahrává podvodnému jednání jak na straně emitentů, tak na straně dluhopisových portálů, které mnohdy inzerují zjevně rizikové emise. Přísnější regulace by dopomohla k větší transparentnosti podnikatelských subjektů, kultivaci finančního trhu s dluhopisy a zároveň eliminovala podvodné jednání, které má v důsledku celospolečenský dopad.
Fotogalerie
zobrazit fotogalerii
Související články:
UNIQA účastnické fondy pod lupou: Jaká je jejich aktuální výkonnost?
Nikdy není pozdě začít. Investiční strategie pro starší investory
Ženy více investují
Spoření na stáří: Využijte daňové odpočty na maximum
Nejlepší finanční produkty podle veřejnosti. Hlasujte na Finparádě
Zpět
domů
|
zobrazit plnou verzi
Spravovat nastavení cookies
© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.