Žebříčky
Přehledy
Bankovní účty
Spoření
Penze
Půjčky
Pojištění
Investice
Banky a pojišťovny
ČMSS snížila úrokové sazby u úvěrů, Buřinka nabízí úvěr online
30.4.2019 | Zdeněk Bubák, zpráva ČMSS, SSČS a AČSS
Přinášíme vám informace z oblasti úvěrů od stavebních spořitelen. ČMSS snížila od 26. dubna 2019 úrokové sazby u svých úvěrů. Stavební spořitelna České spořitelny oznámila, že je možné si u ní zřídit úvěr kompletně online, přičemž peníze přijdou na účet do 15 minut. Nakonec se dozvíte, jak se v současnosti stavebnímu spoření v Česku daří.
Zobraz diskusi (0)
ČMSS snížila úrokové sazby u svých úvěrů
Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) od 26. dubna 2019 snížila úrokové sazby úvěrů o 0,15 procentního bodu.
Zajištěné úvěry
tak lze v ČMSS získat se sazbou od 2,34 procenta. Klesly přitom úrokové sazby pro nové klienty i pro refinancování.
ČMSS po snížení o 0,15 procentního bodu nabízí nejnižší sazbu zajištěných úvěrů na 2,34 procenta. Tato sazba není platná jen pro nové klienty, ale mohou ji získat i zájemci hledající refinancování svých hypoték z jiných bank.
„Kvůli regulacím České národní banky došlo v prvních měsících letošního roku k poklesu objemu poskytnutých úvěrů. O to větší roli bude hrát refinancování, kde se banky budou přetahovat o každého klienta,“ dodal Jochen Maier s tím, že fixace letos skončí více než 100 tisícům majitelů hypoték.
Stavební spořitelny mají v současné době výhodu v nižších úrokových sazbách. To se v loňském roce projevilo v téměř třetinovém nárůstu zájmu o úvěry, když stavební spořitelny poskytly téměř 70 miliard Kč. Letošní rok čeká trh, podobně jako hypoteční byznys, zpomalení způsobené novými regulacemi ČNB.
V prvním čtvrtletí uzavřela ČMSS úvěrové obchody v objemu přes 4,5 miliardy Kč.
Žebříčky a přehledy:
Žebříček s nejlepšími hypotékami a spotřebitelskými úvěry podle odborníků - zde
Přehled celé nabídky úvěrů - zde
Úvěr od Buřinky zcela online
Úvěr od Buřinky
, který nabízí Stavební spořitelna ČS (Buřinka), si můžete sjednat online a peníze máte na svém účtu do 15 minut. Jeho maximální výše je nastavena na 370 tisíc Kč bez zajištění úvěru nemovitostí se splatností až 18 let. Vedení úvěrového účtu je bez poplatků.
Pro úspěšný průběh online žádosti o úvěr musí žadatel mít k dispozici pouze přístup na internet, funkční e-mail, svůj občanský průkaz, přístup do internetového bankovnictví a mobilní telefon.
„Jakékoliv online sjednávání je v podstatě korespondenční. Klient nám poslal informace, ale my jsme se s ním nikdy nepotkali. Z toho vyplývá fakt, že to od něj vyžaduje nějaké úsilí. Nicméně vývoj jde tímto směrem a lidé se online sjednávání služeb a nákupu zboží bojí čím dál tím méně. Řekl bych, že inklinují k tomu, projít si procesem sami“, uvádí Ondřej Konvalina, ředitel útvaru Online prodej.
Nový online produkt je specifický také svým anuitním splácením. Což znamená, že klient již od první splátky současně s platbou úroku, umořuje i jistinu. Oceňovaná je i prodloužená doba splácení na 18 let a možnost odečíst zaplacené úroky z úvěru z daňového základu. Pro získání Úvěru od Buřinky v maximální výši 370 tisíc Kč není třeba mít založenou smlouvu o stavebním spoření, ani mít naspořeno.
Aby vše proběhlo hladce, musí být žadatel občanem ČR, starším 18 let. Zároveň musí mít osobní účet, na nějž mu chodí výplata, u jedné z šesti bank: Česká spořitelna, ČSOB (vč. Poštovní spořitelny), MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank), Komerční banka, Raiffeisenbank, Equa bank.
„Proces online sjednání úvěru nekončí posláním peněz na účet klienta. Do 24 hodin ho přivítají naše telefonistky a vysvětlí mu všechny výhody a možnosti, které může klient využít a především to, jakým způsobem doloží účel úvěru“, dodává Ondřej Konvalina.
K doložení účelu úvěru je třeba zaslat e-mailem pořízené fotografie před a po rekonstrukci. Zákazníci mohou využít systém klientské podpory při získávání státních dotací (Kotlíkové dotace, Nová zelená úsporám). Navíc částečné splacení úvěru ve výši poskytnuté dotace je zdarma.
Lidé využívají stavebko na pořízení vlastního bydlení častěji než dříve
Efektivita systému stavebního spoření dlouhodobě roste. Podle aktuálních údajů zveřejněných Asociací českých stavebních spořitelen byla v loňském roce dokonce nejvyšší za posledních 18 let. Jedna koruna státního příspěvku vygenerovala 16,7 koruny poskytovaných úvěrů.
67 miliard korun
– tolik si lidé loni vypůjčili u stavebních spořitelen. Celkem mají klienti vypůjčeny téměř tři čtvrtiny vkladů do stavebního spoření. „Vloni z jedné koruny státní podpory vzešlo 16,7 koruny úvěrů, což je nejvíce v historii. Efektivita systému stavebního spoření tak pokračuje v trendu výrazného růstu, který pozorujeme už od roku 2014. Aktuálně je rozpůjčováno přes 74 % peněz, které lidé do systému vložili,“ vysvětluje předseda Asociace českých stavebních spořitelen Jan Jeníček.
Efektivita systému stavebního spoření se počítá jako poměr objemu poskytnutých úvěrů k objemu připsané státní podpory v daném roce. „Objem úvěrů rostl, avšak celková připsaná státní podpora se v roce 2018 nezměnila a zůstala na částce 3,9 miliardy korun,“ doplňuje místopředseda AČSS Tomáš Kořínek. Konkrétně se prostřednictvím úvěrů poskytlo 67,4 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 12,1 miliardy korun (téměř o 22 %). Jde o největší objem od let 2007–2008.
Větší zájem o pořízení nového bydlení
Dříve si lidé půjčovali především na rekonstrukce, v posledních letech však vzrostla poptávka po úvěrech na pořízení nebo výstavbu vlastního bydlení. „Zatímco v roce 2014 využilo prostředky na pořízení nového bydlení 23 % těch, kteří si vzali úvěr od stavební spořitelny, vloni to bylo už 30 %. Podíl úvěrů na výstavbu nových bytů a rodinných domů se ve stejném období zvýšil o 3 procentní body,“ vypočítává tajemník AČSS Jiří Šedivý. Počet nových bytů za tuto dobu narostl podle Českého statistického úřadu téměř o 10 tisíc a stavebko kromě podílu na výstavbě přispělo i celkově k vyšší aktivitě ve stavebnictví.
Po celý rok 2018 se stavební spoření drželo na první příčce v oblíbenosti mezi spořicími produkty. Podle pravidelného Barometru obliby spoření ho favorizovalo průměrně 56,5 % Čechů. Největší oblibě se těšilo ve druhém kvartálu loňského roku, kdy mu před ostatními formami spoření dalo přednost 58 % dotázaných.
Graf č. 1: Úvěry a výdaje státu na podporu účastníkům stavebního spoření
Zdroj: AČSS
Tomáš Kořínek, místopředseda AČSS: „Přestože jsme měli loni rekordní rok a lidé si půjčili nejvíce od let 2007–2008, objem připsané státní podpory se meziročně nezměnil. Za posledních deset let příspěvek státu do systému stavebního spoření dokonce klesl o více než 10 miliard korun. U veřejnosti je stavebko pořád oblíbené, což dokazuje i poslední Barometr obliby spoření. Lidé si uvědomují, že nyní potřebují vlastní naspořené prostředky pro financování či rekonstrukci svého bydlení. A právě stavební spoření, které v sobě kombinuje možnost spoření i výhodného úvěru, jejich potřeby ideálně naplňuje.“
Graf č. 2: Efektivita systému stavebního spoření
Zdroj: AČSS
Jan Jeníček, předseda AČSS: „Efektivita systému stavebního spoření dlouhodobě roste. V roce 2018 jsme dosáhli rekordních čísel, kdy 1 koruna státní podpory vygenerovala 16,7 koruny, které putovaly ve formě úvěrů do bydlení. Půjčené peníze pak byly využity různými způsoby k vylepšení nebo pořízení vlastního domova. Nejenže tak stavebko pomohlo spoustě lidem k lepšímu bydlení, ale navíc přispělo ke zvýšení výkonu stavebního sektoru.“
Fotogalerie
zobrazit fotogalerii
Související články:
Zájem o úvěry ze stavebního spoření rychle roste. V čem jsou lepší než hypotéky?
Informace z trhu bydlení: Porostou úrokové sazby i letos? Refinancování, pojištění a aktuální akce bank
Sazby úvěrů ze stavebního spoření se už rok drží pod hypotékami, rozdíl by se měl zvyšovat
Češi se chystají na rekonstrukci bydlení
Rodiče většinou utratí za rekonstrukci pokojíčku kolem 50 tisíc korun
Zpět
domů
|
zobrazit plnou verzi
Spravovat nastavení cookies
© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.