Přinášíme vám pravidelnou informaci o tom, jaké produktové změny a inovace banky provedly za uplynulý měsíc. Novinky v průběhu listopadu letošního roku oznámily Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka, Komerční banka a mBank. Přehled všech produktových novinek u jednotlivých společností najdete v článku.
Česká spořitelna vylepšila pojištění platebních karet
Česká spořitelna vylepšila Pojištění osobních věcí a karet, známé pod zkratkou POVK, a od 1. listopadu 2022 až do 30. dubna 2023 zvedla limity pro zneužití soukromých karet a účtů České spořitelny, včetně phishingových útoků. Po dobu akce jsou limity až 200 tisíc (u varianty Plus) nebo až 400 tisíc (u varianty Rodina Plus) nejen pro nové klienty, ale i stávající klienty. Zájem o pojištění osobních věcí a karet mezi klienty České spořitelny v posledních měsících roste, aktuálně je tímto pojištěním chráněno již 300 tisíc klientů.
Z nedávných statistik České bankovní asociace vyplynulo, že počet kybernetických útoků na klienty bank se za poslední dva roky zvýšil čtyřnásobně, přičemž celkové škody se pohybují v řádu stovek milionů korun. Podvodníkům se tak v průměru daří klienty obrat o částku ve výši okolo 160 tisíc korun.
Pojištění osobních věcí a karet chrání všechny klientovy soukromé účty a karty u České spořitelny včetně phishingu. Také pomůže při ztrátě a krádeží vybrané elektroniky a osobních věcí, mezi které patří například mobilní telefon, notebook, brýle, klíče od bytu či vozidla, doklady a další. Pojištění se hodí i při nakupování na internetu. Klient díky němu dostane zpět peníze za poškozené nebo nedodané zboží a služby objednané on-line. V základní nabídce vyjde pojištění osobních věcí a karet na 99 Kč měsíčně (varianta Plus), resp. 159 Kč měsíčně (varianta Rodina Plus).
Více o této novince jsme psali v článku zde Česká spořitelna okamžité platby nabízí již čtyři roky
Okamžité platby v těchto dnech slaví své čtvrté narozeniny. Jako první banka na trhu režim okamžitých plateb spustila
Česká spořitelna v polovině listopadu 2018. Klienti od té doby mohli v digitálním bankovnictví George postupně začít odesílat platby do ostatních bank v řádu několika vteřin. Nově se klientům České spořitelny při odeslání platby zobrazí, že okamžitá platba dorazila na účet příjemce.
V současnosti režim okamžitých plateb umožňuje 12 bank v České republice, přičemž polovina ze všech odeslaných a přijatých plateb v okamžitém režimu je zpracována Českou spořitelnou. Nejčastěji klienti České spořitelny odesílají okamžité platby do jiné banky z mobilního telefonu (dvě třetiny klientů), jedna třetina je odesílá z internetového bankovnictví v počítači a necelé 3 % klientů z bankomatové sítě.
Více o této novince jsme psali v článku zde Česká spořitelna garantuje úrokovou sazbu při převzetí hypotéky
Česká spořitelna nově umožňuje klientům při prodeji nemovitosti převzít kupujícími hypotéku s původní úrokovou sazbou, která je často zafixována na několik let dopředu a ve většině případů má výhodnější podmínky, než jsou aktuálně na hypotečním trhu.
“Převzetí hypotéky je výhodné nejen pro kupujícího, ale i pro prodávajícího. S ohledem na vyšší úrokové sazby je aktuálně poptávka po koupi nového bydlení nízká. Prodej nemovitosti s hypotékou, kterou prodávající splácí u České spořitelny, je tak velkou výhodou,” říká Petra Skrbková, šéfka týmu Bydlení v České spořitelně, a dodává: “Aktuální úrokové sazby u hypoték se pohybují okolo 6 procent, zatímco ty původní jsou často kolem hranice 2,5 procenta. Kupujícímu, který si při pořízení nemovitosti zároveň převezme hypotéku od prodávajícího, ušetříme na splátce průměrně 3 200 korun měsíčně. Možnost převzít hypotéku s původní úrokovou sazbou zvýší prodávajícímu šance na rychlejší prodej nemovitosti.”
Možnost převzetí
hypotéky s původní úrokovou sazbou je určena klientům, kteří u České spořitelny mají hypoteční úvěr a potřebují z jakéhokoliv důvodu prodat svoji nemovitost. Například z důvodu, kdy se chtějí přestěhovat do většího bydlení. Pro kupujícího je to zase zajímavá příležitost převzít hypoteční úvěr s výhodnější úrokovou sazbou.
Více o této novince jsme psali v článku zde Žebříčky a přehledy: Mobilní aplikace DoKapsy od ČSOB má již 100 tisíc uživatelů
Mobilní aplikace DoKapsy od ČSOB, která je zdarma otevřená klientům všech bank, už má více než sto tisíc uživatelů. Nejvyužívanějšími službami jsou nákupy jízdenek v MHD a placení parkovného. Kromě plateb za veřejnou dopravu a parkování je možné platit také za pohonné hmoty na všech čerpacích stanicích hypermarketů Globus nebo číst Zprávy - aktuality a články deníků a magazínů, např. E15, Blesk, Reflex nebo Lidé a země. Přibývají i funkce virtuální asistentky Kate, která je součástí aplikace.
Platit za jízdenky ve veřejné dopravě online z mobilu lze ve více než deseti městech a oblastech včetně Prahy a Středočeského kraje, Brna, Olomouce, Plzně nebo Liberce. Při parkování lidé díky mobilní aplikaci už ve více než padesáti městech a obcích nemusejí hledat parkovací automat a uhradí poplatek přímo z mobilu. Aplikace zobrazuje parkovací zóny, cenu parkovného a také upozorní na blížící se konec zaplacené doby. Prodloužit parkování je potom možné opět v mobilní aplikaci.
V mobilní aplikaci je dále možné ukládat libovolné věrnostní a slevové kartičky, využívat akční nabídky z programu Svět odměn, platit za tankování přímo u stojanu v síti čerpacích stanic Globus, nakupovat elektronické dálniční známky nebo využívat pozvání na výlety do více než 250 turistických cílů, včetně méně známých nebo dokonce raritních míst. Součástí mobilní aplikace je také virtuální asistentka Kate, se kterou můžete komunikovat hlasem nebo chatovat.
Více o této novince jsme psali v článku zde Fio banka umožňuje digitalizovat i Visa karty
Fio banka rozšiřuje možnosti placení mobilem nebo chytrými hodinkami. Nyní je možné do aplikací Google Pay, Fitbit Pay i Garmin Pay přidávat také nově všechny
platební karty Visa. Digitalizovanou platební kartou je potom možné platit v kamenných obchodech a e-shopech nebo vybírat z bankomatů.
Do platforem Google Pay, Fitbit Pay i Garmin Pay lze přidat všechny aktuálně vydávané druhy platebních karet Visa, tedy i kreditní, prémiové nebo podnikatelské. Celkově si tak klienti mohou do těchto služeb propojit všechny platební karty, které Fio banka nabízí. Stačí mít zařízení s NFC a nainstalovanou službou, do které užplatební kartu přidají.
Uživatelé Apple Pay si musejí na možnost přidání
platební karty Visa do aplikace ještě počkat, Fio banka na svých sociálních sítích uvedla, že na tom již pracuje a bude své klienty informovat.
Více o této novince jsme psali v článku zde Klienti Komerční banky používají QR platby již 10 let
Uplynulo již 10 let od chvíle, kdy Komerční banka jako první finanční instituce na českém trhu umožnila klientům platit pomocí QR plateb. Od roku 2012 tento rychlý způsob platby prudce nabývá na oblibě. Jen za poslední rok klienti Komerční banky provedli pomocí QR kódu transakce přesahující 49 miliard korun.
Například v říjnu 2022 byla průměrná výše takto zaslané částky 8 800 Kč. Je tak patrné, že klienti prostřednictvím QR kódu ani zdaleka neplatí jen obědy v restauraci. Ve stejném období se pak celkový objem peněz, které klienti Komerční banky zaslali pomocí QR plateb v Mobilní bance, pohyboval kolem 5 miliard korun.
Komerční bankou jen za říjen 2022 prošlo téměř 570 000 QR plateb, což představuje více než dvojnásobný nárůst oproti stejnému období v roce 2020. Klienti si navíc mohou v Mobilní bance vytvořit i vlastní QR kód, a to nejen pro účty vedené v Komerční bance, ale i pro účty připojené do Mobilní banky z jiných bank.
mBank na svém webu nabízí finančního rádce
Stoupá počet domácností, které musí přehodnocovat své měsíční výdaje. Příčiny lidé vidí hlavně v růstu cen energií, zdražování potravin a zhoršení ekonomické situace ve světě. Začínají proto omezovat nákupy a měnit spotřební chování, aby ulevili domácím rozpočtům. Jak se lépe orientovat ve vlastních financích či vyřešit nelehkou finanční situaci, kdy sáhnout po rezervě a kdy si vzít půjčku, s tím vším klientům pomáhá nový finanční rádce na webu
mBank.
Více o této novince jsme psali v článku zde