Žebříčky
Přehledy
Bankovní účty
Spoření
Penze
Půjčky
Pojištění
Investice
Banky a pojišťovny
Jak probíhá odkládání splátek úvěrů u bank?
2.6.2020 | Zdeněk Bubák, zpráva ČBA
Česká bankovní asociace (ČBA) realizovala v pořadí již pátý průzkum mezi svými členskými bankami, jehož cílem bylo zjistit data k doposud provedeným odkladům splátek úvěrů. K odkladům banky přistoupily poprvé na základě doporučení ČBA z 12.3.2020. Poté 17.4.2020 vstoupil v platnost Zákon o odkladu splátek, který umožňuje žadatelům dotčeným koronavirem odložit splátky a úroky (právnické osoby pouze splátky) svých úvěrů až do 31.10.2020.
Zobraz diskusi (0)
Výsledky
obou odkladů splátek úvěrů
, a to březnového, který byl iniciován samostatně bankami, a dubnového, který banky prováděly na základě Zákona o odkladu splátek, popsala ČBA v následujících bodech:
Do účinnosti Zákona o odkladu splátek (17.4.2020) banky obdržely a vyřídily zhruba 230 000 žádostí o odklad splátek a úroků, tj. velkou část celkového počtu žádostí.
Od 17.4.2020 do začátku května obdržely banky dalších 80 000 žádostí. Největší počet žádostí přišel do konce dubna, kdy žadatelé chtěli využít možnosti odložit si své splátky již od května.
V průběhu května se počet žádostí o odklad výrazně snížil. Přišlo dalších 35 000 žádostí.
Od účinnosti Zákona banky odložily 115 000 žádostí, do jeho účinnosti, tedy
na základě své vlastní iniciativy
, 230 000, tedy
dvakrát tolik
.
Dohromady tedy banky obdržely 345 tis. žádostí o odklad.
Banky tímto způsobem ponechaly dlužníkům, resp. v oběhu, likviditu za cca 10 mld. Kč (odložené splátky jistiny a úroků).
Banky odhadují, že jde zhruba o 10 % jejich úvěrovaných klientů.
Poměr žádostí zůstal nezměněn tj. 2/3 žádostí se týkaly spotřebitelských úvěrů, 1/4 žádostí se týkala
hypoték
, zbytek cca 10 % žádostí tvořily úvěry podnikatelům.
Většina žadatelů požadovala odklad o 6 měsíců.
Žebříčky a přehledy:
Žebříček s nejlepšími hypotékami a spotřebitelskými úvěry podle odborníků - zde
Přehled celé nabídky úvěrů - zde
V současnosti je zájem o odklady splátek úvěrů u bank malý. Za celý sektor jde o několik tisíc žádostí za den (u větších bank nižší stovky, u menších bank desítky až jednotky).
Banky vyřizovaly a vyřizují všechny žádosti obratem. Využívaly přitom často tzv. robotů nebo-li automatizované zpracování žádostí. Maximální lhůty pro vyřízení byly do 3 dnů.
Pokud banky žádost o odklad nevyřídily, šlo o žádosti, které nesplnily podmínky zákona. Většinou šlo o podmínku, kdy žadatel nesměl mít v rozhodný den 26.3.2020 svůj úvěr po splatnosti delší než 30 dní. Dalším důvodem bylo, že žádost o odklad nebyla úplná. Banky hlásí, že takových žádostí bylo do 1 % podaných žádostí.
„Odklad splátek, z iniciativy bank a Ministerstva financí a vlády, je užitečným nástrojem a pomocí, která je ku prospěchu všech zúčastněných. Na konečné vyhodnocení je zapotřebí nyní vyčkat na závěr roku, kdy v listopadu mají všichni s odloženými splátkami zase začít splácet,“ říká Vladimír Staňura, hlavní poradce ČBA a dodává: „Chci ještě zmínit zajímavou okolnost, že v době odkladu splátek podle statistik ČNB objemy hypotečních úvěrů zůstávají vysoké a objemy spotřebitelských úvěrů vykazují jen malý pokles v řádu několika procent.“
Fotogalerie
zobrazit fotogalerii
Související články:
Češi a investice do nemovitostí v zahraničí: Co všechno nabízí Hypotéka bez hranic od ČSOB?
Aktuální data z hypotečního trhu
Nejlepší finanční produkty podle veřejnosti. Hlasujte na Finparádě
Odměny bank v listopadu
Úroky hypoték do konce roku neklesnou
Zpět
domů
|
zobrazit plnou verzi
Spravovat nastavení cookies
© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.