Žebříčky
Přehledy
Bankovní účty
Spoření
Penze
Půjčky
Pojištění
Investice
Banky a pojišťovny
Nový občanský zákoník - co bude pro klienty bank a pojišťoven jinak?
29.12.2013 | Zdeněk Bubák
Od 1. ledna 2014 čekají klienty stavebních spořitelen, bank a pojišťoven některé novinky vyplývající z nového občanského zákoníku, který nabývá platnosti právě od začátku roku 2014. Přinášíme Vám postřehy advokátní kanceláře Baker & McKenzie, která změny týkající se vztahu ke zmíněným finančním institucím analyzovala, případně další informace.
Zobraz diskusi (0)
Stavební spoření - změny v dědictví
Nejvýrazněji se mění otázka dědictví stavebního spoření. Do této doby byl dědicem spoření v první řadě manžel, který měl možnost pokračovat ve spoření i po smrti partnera. Nově je zůstatek stavebního spoření klasickým předmětem pro dědické řízení a ve stavebním spoření již nelze pokračovat. Dědic tak má nárok na výplatu uspořené částky, státní podpory evidované na účtu zesnulého klienta, včetně státní podpory za kalendářní rok, ve kterém klient zemřel, a to podle skutečně uspořené částky ke dni smrti. Součástí pozůstalosti jsou také případné dluhy klienta vyplývající ze stavebního spoření.
Další méně závažné změny se dotknou informační povinnosti stavební spořitelny vůči klientům a smluv stavebních spořitelen s klienty. U smluv o stavebním spoření u nezletilého účastníka postačuje k jejich uzavření nebo změně nadále souhlas zákonného zástupce.
Obecně se ale principy stavebního spoření v souvislosti s novým občanským zákoníkem nemění. Nedojde ani k avizované změně pravidel pro státní podporu stavebního spoření. Naspořené prostředky je možné i nadále využít na cokoliv, není nutné dokládat ani účelové využití státní podpory. Nemění se ani výše státní podpory. I nadále bude poskytována ve výši 10 % z ročně zaúčtovaných vkladů, avšak pouze do maximální výše 2 000 korun, které klient získá, pokud za rok naspoří 20 tisíc korun.
Pojištění - možnost ukončit smlouvu ihned
Občanský zákoník nově definuje pojmy „pojištěný“ a „pojistný zájem“. Pojištěným je osoba, na jejíž život, zdraví, majetek nebo odpovědnost či jinou hodnotu pojistného zájmu se pojištění vztahuje. Pojistný zájem klienta je oprávněná potřeba ochrany před následky pojistné události, který se prokazuje souhlasem pojištěného k pojištění. Povinností pojišťovny je zjistit pojistný zájem pojištěného. V případě, že v průběhu pojištění tento zájem pomine, může klient smlouvu ihned zrušit.
Pojistník (ten kdo pojistnou smlouvu uzavírá) má pojistný zájem na vlastním životě, zdraví a majetku, ale může mít pojistný zájem i na životě, zdraví a majetku jiné osoby, prokáže-li vztah k této osobě - příbuzenský nebo podmíněny prospěchem či výhodou z její existence. Například v situaci, kdy klient uvede, že uzavírá pojištění pro případ smrti, aby finančně zajistil manželku, a s manželkou se rozvede, má právo na zrušení smlouvy i mimo standardní lhůty, a to i zpětně k datu rozvodu. Pokud se ale jedná například o manželství s dětmi, může pojistný zájem nadále trvat, bez ohledu na rozvod.
Podvody při sjednávání pojistných smluv
Nový občanský zákoník by měl bránit podvodům ze strany pojistných zprostředkovatelů, kteří klientům nevýhodně mění podmínky sjednaných smluv. Zprostředkovatel (poskytující radu za odměnu), který nesprávnou informací či radou danou za odměnu způsobí škodu, bude mít povinnost tuto škodu nahradit.
Bankovnictví a nemovitosti - stavba bude nedílnou součástí pozemku
Nový občanský zákoník po bankách vyžaduje hlavně administrativní změny, které klienty tolik nezaujmou. Banky musí od nového roku upravit své všeobecné obchodní a produktové podmínky, musí připravit nové vzory smluv a přepracovat své postupy. Smlouvy musí být psány jasně a srozumitelně, nesmí obsahovat žádná překvapivá nebo hůře čitelná ustanovení. „Klienti se smlouvami z předchozích období však žádné zásadní změny očekávat nemusí, nebudou podepisovat žádné nové verze smluv, které již mají uzavřené,“ říká Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.
Situace se komplikuje jen v případě hypoték na rozestavěné stavby. Stavby se od roku 2014 stanou nedílnou součástí pozemků, na kterých stojí, a nebudou se nadále zapisovat samostatně do katastru nemovitostí. „Tato změna se však nebude týkat všech staveb automaticky. Právně se stavba stane součástí pozemku, pouze pokud je jejím vlastníkem vlastník předmětného pozemku. V ostatních případech vlastník pozemku ze zákona nabude předkupní právo ke stavbě a majitel stavby předkupní právo k pozemku. Nová úprava tím sleduje cíl budoucího sjednocení vlastnictví v rukou vlastníka pozemku,“ upřesňuje David Šimonek, partner advokátní kanceláře Baker & McKenzie.
Bude-li tedy majitel nemovitosti stavět na svém vlastním pozemku, bude se stavba k tomuto pozemku automaticky připojovat. Stavbu na cizím pozemku bude možné postavit pouze na základě takzvaného práva stavby, které vám majitel pozemku musí udělit. Právo stavby bude možné převést, dědit nebo zatížit zástavním právem - a bude podléhat registraci v katastru nemovitostí. Toto právo má zákonem stanovenou maximální dobu platnosti na 99 let. Právo stavby mohou banky akceptovat jako zástavu k zajištění úvěru na výstavbu budovy, která bude součástí práva stavby.
Fotogalerie
zobrazit fotogalerii
Související články:
Nákupy na splátky: Jak se vyhnout dluhové pasti a co vše obnáší odložená platba?
Velké srovnání termínovaných vkladů
Jaké změny přinese nový občanský zákoník pro klienty hypotečních bank?
Co nového přinese nový občanský zákoník do oblasti odpovědnosti za škodu
Jaké komplikace vnese nový občanský zákoník do oblasti bydlení a jeho financování?
Žebříčky a přehledy:
Přehled celé nabídky životního pojištění - zde
Přehled celé nabídky úvěrů - zde
Zpět
domů
|
zobrazit plnou verzi
Spravovat nastavení cookies
© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.