Žebříčky
Přehledy
Bankovní účty
Spoření
Penze
Půjčky
Pojištění
Investice
Banky a pojišťovny
Myslíte už na zajištění na penzi? Češi řeší spoření na penzi v každém věku
5.12.2014 | Veronika Dusová, zpráva Pioneer Investments
Investiční skupina Pioneer Investments se rozhodla zjistit, jak se finančně zajišťuje na penzi generace Čechů, která má nejblíže k důchodovému věku. Proto zrealizovala průzkum ve spolupráci s agenturou Stem Mark. Z výzkumu vyplynulo, že ve věkové skupině 45 až 60 let si cíleně odkládají peníze, ať už pravidelně, nebo nepravidelně, tři čtvrtiny dotazovaných.
Zobraz diskusi (0)
Ve věkové skupině 45 - 60 let si cíleně odkládají peníze tři čtvrtiny dotazovaných. Pětina respondentů nespoří vůbec, nejčastěji kvůli nedostatku finančních prostředků. Nejvíce dotazovaných (43 %) ve věkové kategorii 45 – 60 let očekává, že se jejich reálná finanční rezerva při dosažení důchodového věku bude pohybovat v rozpětí 50 - 200 000 Kč, další zhruba čtvrtina tyto úspory odhaduje na 200 - 500 000 Kč.
„Systém důchodového zabezpečení je nejistý a je chvályhodné, že většina Čechů se v penzi nehodlá spoléhat pouze na podporu státu,“ říká Petr Šimčák, ředitel obchodu Pioneer Investments ČR.
„Vytváření finanční rezervy na penzi je v zájmu každého z nás a mělo by se stát běžnou součástí produktivního věku. Je jakousi „pojistkou“ pro udržení kvality života i v důchodovém věku, abychom mohli důstojně žít, a ne jen přežívat. Pro vybudování finančního zázemí na penzi přitom není nutné odkládat vysoké částky. Řada investičních produktů životního cyklu nabízí možnosti pravidelného investování už od 500 Kč měsíčně – např. RENTIER 3S,“ dodává Petr Šimčák.
Spoření na penzi
Více než polovina oslovené populace spoří na penzi pravidelně, dalších 18 % pak nepravidelně, podle možností. Tyto údaje odpovídají také věkové kategorii 45 – 60 let. O něco více pravidelných střadatelů na důchod pochází z věkové kategorie 30 – 44 let, naopak nejvíce těch, kteří si na důchod neodkládají vůbec, je podle očekávání v nejmladší kategorii 18 – 29 let (32 %).
Spoříte si na důchod?
Zdroj: Pioneer Investments
Češi, kteří se na důchod finančně připravují, nejčastěji odhadují reálnou výši své finanční rezervy při odchodu do penze v rozmezí 50 – 200 000 Kč (28,2 %) nebo 200 – 500 000 Kč (22,4 %).
Dotazovaní ve věku 45 – 60 let vidí realitu úspor jinak. Více než 43 % z nich již má nebo podle svých odhadů bude mít naspořenu částku 50 – 200 000 Kč. Jen 7,4 % bude disponovat částkou vyšší než půl milionu a stejný podíl dotazovaných odhaduje své úspory naopak na méně než 50 000 Kč.
Proč si nespoříte na důchod?
Zdroj: Pioneer Investments
62 % z těch, kdo na důchod nespoří vůbec, uvádí jako důvod fakt, že jim nezbývají prostředky. Tento důvod je častější ve střední a starší generaci. Asi 8 % respondentů uvedlo, že odkládat stranou nepotřebují, protože mají finančních prostředků dost.
„V důchodovém věku lidé ocení jakoukoliv částku. A i když se zdá, že rezerva v řádu několika jednotek či desítek tisíc nic nezachrání, jednoznačně se přimlouvám za spoření v jakékoliv podobě. Dalším krokem, který by měl zodpovědný střadatel zvážit, je efektivní zhodnocování úspor. V době nízkých úrokových sazeb je jednou ze smysluplných alternativ investování do podílových fondů, které dokáže přinést zajímavé výnosy i u relativně nízkých částek,“ uzavírá Šimčák.
Fotogalerie
zobrazit fotogalerii
Související články:
Využili jste při spoření na penzi všech výhod, které se nabízejí? Přehled státní podpory a slev na dani
Jak častý je příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění
I když stát řešení spoření na stáří odkládá, Vy to nedělejte
Situace na trhu spoření na důchod. Jaké jsou alternativy státního systému?
Všichni pracující důchodci mohou opět uplatnit slevu na dani
Zpět
domů
|
zobrazit plnou verzi
Spravovat nastavení cookies
© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.