Přehled produktů


Drobné půjčky nemusíte přátelům vracet v hotovosti. Lze to provést mobilní aplikací a bez znalosti účtu


4.8.2016  |  Zdeněk Bubák, zpráva České spořitelnyPrůzkum ČS ukazuje, že 61 % lidí už někdy kamarád nebo známý nevrátil půjčené peníze. Většinou se jedná o částky mezi 300 a 500 Kč. Právě pro takové platby do 1 000 Kč má Česká spořitelna připravenu mobilní aplikaci Friends 24. Peníze lze poslat za deset vteřin přes SMS, email a nejrůznější messengery a není nutné znát číslo účtu protistrany.

Jedním z druhů nebankovních půjček je půjčování drobných částek do 1 000 Kč mezi přáteli, rodinnými příslušníky nebo kolegy. Jsou obvykle bez úroků, ale mají jedno velké riziko, a to nevrácení peněz. Ročně tak může jít až o stovky miliónů korun. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala zpracovat Česká spořitelna společností NMS Market Research.

Alespoň několikrát ročně půjčí svým známým menší částku polovina dospělých Čechů, nejčastěji je to mezi 300 a 500 Kč. Více si mezi sebou půjčují mladší lidé, ve věkové skupině 18 – 24 let si alespoň někdy půjčily dvě třetiny respondentů. Malé půjčky mezi známými jsou také běžnější mezi lidmi s vysokoškolským vzděláním a ve větších městech. Podle odhadů České spořitelny se takto rozpůjčuje celkem 11, 4 mld. Kč za rok.Reklama:


„Češi si už zvykli na to, že můžou téměř všude zaplatit kartou, a proto s sebou nenosí tolik hotovosti. Drobné půjčky mezi přáteli jsou tedy často řešením situace, kdy chybí hotovost a kartou zaplatit nejde,“ říká Filip Zeman, ředitel digitálního a přímého prodeje České spořitelny. Takové půjčky si lidé obvykle vrací do druhého dne, ne vždy si ale na to dlužník vzpomene.

„Víc než polovina lidí v našem průzkumu uvedla, že jim známý někdy peníze nevrátil. A 7 % respondentů nám dokonce řeklo, že se jim to stává v nadpoloviční většině případů. Víme, že pořádek dělá přátele. Proto jsme přišli s mobilní aplikací Friends 24, se kterou můžete zaplatit částku do 1 000 Kč za deset vteřin a bez nutnosti znát číslo účtu,“ doplňuje Zeman.


Právě i to, že lidé neznají nebo nemají po ruce číslo účtu protistrany, je často důvodem, proč na vrácení peněz zapomínají. S Friends 24 tenhle problém odpadá, číslo účtu vyplní příjemce platby, a to pouze při prvním kontaktu s aplikací, pak už ho zadávat nemusí. Peníze lze poslat pomocí SMS, emailu, Facebook Messengeru, WhatsApp, Viberu a dalších.

Aplikace je zdarma dostupná pro mobilní telefony s operačním systémem Android i iOS. Je určená pro klienty České spořitelny, příjemcem platby mohou být ale i neklienti.

Funguje taky v případech, kdy jeden z přátel platí za všechny například lísky do kina nebo útratu v restauraci. Ostatní mu pak částku můžou vrátit bez zbytečného hledání drobných nebo rozměňování.
  Související články:   domů   |   zobrazit plnou verzi
© 2014 Scott & Rose, spol. s r.o.