Žebříčky
Přehledy
Bankovní účty
Spoření
Penze
Půjčky
Pojištění
Investice
Banky a pojišťovny
Máte hypotéku na společný dům nebo byt a rozcházíte se? Radíme, jak postupovat
26.1.2017 | Zdeněk Bubák, zpráva Sberbank
Jak řešit situaci, když se dva lidé rozcházejí a doposud obývali společný byt nebo dům, který je zatížen hypotékou? Radu nám přináší Vojtěch Batěk ze Sberbank, který uvádí tři možné scénáře, jak se po rozchodu zachovat. Také se dozvíme, jak se k jednotlivým variantám obvykle staví banka, která hypotéku poskytla.
Zobraz diskusi (1)
V České republice se rozvádí skoro polovina všech manželství. Nejčastěji po třech nebo pěti letech. Jednou z nepříjemností rozvodu jsou i finanční komplikace s vypořádáním majetku. Tou nejčastější a největší bývá společná
hypotéka
, která je až na dvacet i více let. Jak se nejlépe vypořádat, pokud slib manželství nevydrží dobu hypotéky? Existuje několik možností.
Hypotéka pokračuje i po rozvodu
První variantou je dohoda o tom, že i po rozvodu se společná hypotéka ponechá a bude se dál splácet společně. Každému pak připadne polovina nemovitosti, kterou lze například pronajmout nebo nechat pro děti. Pozor, o úmyslu nemovitost pronajímat je důležité informovat banku. Toto řešení je často nejlepší volbou, ale mnoho párů si jej nemůže jednoduše z finančních důvodů dovolit.
Jeden druhého vyplatí
„Dalším řešením je, že jeden z rozvádějícího se páru si
hypotéku
a nemovitost ponechá a druhého vyplatí. Pro tuto variantu je ale důležité mít dostatečné prostředky, případně si navýšit hypotéku u své stávající banky, aby bylo možné druhého vyplatit, a pak dostatečný příjem, aby bylo možné „utáhnout“ celou (navýšenou) hypotéku sám. Banka v tomto případě posuzuje, zda je pro ni klient po změně situace dostatečně bonitní a má dost vysoký příjem na splácení. V případě nedostatečného příjmu je možné přibrat nového spoludlužníka, často to bývají rodiče či nový partner,“ říká Vojtěch Batěk ze Sberbank.
Nemovitost prodáte
Třetí možností je prodej nemovitosti. Zde je možné hypotéku splatit z výnosu prodeje, případně kupec nabývá dům i s hypotékou a stává se novým dlužníkem banky. Při prodeji i s hypotékou bývá kupní cena ponížena právě o zůstatek úvěru. Většinou není třeba dělat další odhad ceny nemovitosti ani zajišťovat nové dokumenty. Nový majitel musí pouze doložit dostatečný příjem a projít úspěšně testem schopnosti dlouhodobě úvěr splácet.
Samozřejmě je nejlepší tyto informace vůbec nepotřebovat. V případě potřeby se ale budou jistě hodit.
Fotogalerie
zobrazit fotogalerii
Související články:
Sberbank zdražila hypoteční úvěry. Poroste věk žadatelů o úvěr na bydlení?
Sberbank a Equa bank snížily sazby hypoték, Air Bank přidala dvě fixace, a to sedm a deset let
Chcete žádat o hypotéku? Poradíme vám, na co se připravit
Investovat do chaty či chalupy nebo do jejího vylepšení se vyplatí
Jak postupovat při získávání hypotéky? Změny na trhu hypoték v dubnu
Žebříčky a přehledy:
Žebříček s nejlepšími hypotékami a spotřebitelskými úvěry podle odborníků - zde
Přehled celé nabídky úvěrů - zde
Zpět
domů
|
zobrazit plnou verzi
Spravovat nastavení cookies
© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.