Žebříčky
Přehledy
Bankovní účty
Spoření
Penze
Půjčky
Pojištění
Investice
Banky a pojišťovny
Firmy vydaly dluhopisy za více než 90 miliard Kč
15.9.2023 | Tomáš Smetana, zpráva Dluhopisomat.cz | foto: Pixabay
Mezi lednem 2022 a červnem 2023 vydaly firmy 886 emisí korporátních dluhopisů v objemu 90,4 miliardy Kč. Více než polovina emitentů nabídla výnosy vyšší než 8 %. V insolvenci se ve sledovaném období ocitlo 10 emitentů, kteří vydali 35 emisí dluhopisů v celkovém objemu 3,2 miliardy Kč. Vyplývá to z údajů Srovnávače dluhopisů, který provozuje Dluhopisomat.
Zobraz diskusi (0)
Podle údajů srovnávače Dluhopisomat vydaly firmy za půldruhého roku, mezi počátkem ledna 2022 a koncem června 2023, celkem 886 emisí dluhopisů v celkovém objemu 90,4 miliardy Kč. Dluhopisy zvolilo jako nástroj financování v tomto období 596 firem.
„Za vzestupem zájmu o dluhopisy stály vysoká míra inflace a vysoké úrokové sazby, stejně jako negativní výnosy z akcií a dalších investic,“
uvádí Vladimír Pikora, hlavní ekonom a analytik skupiny Comfort Finance Group.
Více než polovina emisí nabídla
investorům
výnosy nad 8 %, přičemž dlouhodobá výnosová tendence byla ve sledovaném období rostoucí. Zatímco počátkem roku 2022 činil vážený průměr výnosů korporátních dluhopisů 6,5 %, v červnu 2023 se přiblížil hranici 9 %.
Srovnání dluhopisů z nabídky bank najdete zde
Nejvíce emisí, 424, bylo vydáno se splatností 3 až 5 let, 260 emisí se splatností do 3 let a 202 emisí se splatností nad 5 let. Průměrná životnost dluhopisů se prodloužila. Zatímco dříve činila 3,4 roku u podlimitních a 3,8 roku u nadlimitních emisí, v polovině roku 2023 vzrostla na 4,2 roku.
„V období vysoké inflace a úrokových sazeb se dluhopisy staly silnou konkurencí bankám,“
upozorňuje Vladimír Pikora.
„Vzhledem ke zklidnění inflace lze nicméně předpokládat, že jejich výnosy se budou – stejně jako úrokové sazby – postupně snižovat. Delší maturitu emisí mohou
investoři
využít na druhé straně k tomu, aby si stávající vyšší procenta zafixovali i pro další období.“
V období mezi lednem 2022 a červnem 2023 se v insolvenci ocitlo 10 emitentů, kteří vydali 35 emisí. Podíl firem v insolvenci na celkovém počtu emitentů tak činil 1,7 %, zatímco podíl jejich emisí na celkovém počtu necelá 4,0 %. Souhrnný objem emisí v insolvenci dosáhl 3,2 miliardy Kč a představoval 3,6 % hodnoty dluhopisů vydaných ve sledovaném období. Na celkovém počtu úpadců i objemu emisí v insolvenci se výrazněji podílely nadlimitní emise. V insolvenci skončilo mezi lednem 2022 a červnem 2023 necelých 6,0 % firem, které vydaly nadlimitní emise, zatímco u podlimitních emisí činil jejich podíl pouze 1,6 %. Pro 70 % emitentů v insolvenci se jednalo o jejich první emisi vůbec, přičemž 80 % z nich figurovalo v obchodním rejstříku 5 a více let.
„Finanční trhy jsou vždy spojeny s určitými riziky a ani dluhopisy nejsou výjimkou,“
dodává Vladimír Pikora.
„Na druhé straně jsem přesvědčen, že situace je pro investory výrazně bezpečnější a přehlednější než před několika lety, kdy odhady uváděly až desetinu emitentů v insolvenci. Přispívají k tomu i veřejně dostupné srovnávače, které umožňují analyzovat dluhopisy podle desítek kritérií včetně kalkulačky skóre rizikovosti, vycházející z metodiky ministerstva financí. Kultivaci dluhopisového trhu by měla přispět rovněž novela zákona o finančních trzích, hlavně upřesnění pravidel pro podlimitní emise.“
Nejvíce emitentů působilo v sektorech finančních služeb (244), realitního developmentu (178), stavebnictví (129) a obchodu (122). Z celkového počtu emisí jich bylo zajištěno 350, tj. 19,2 %, obvykle ručitelským prohlášením, obchodním podílem, nemovitostí nebo movitým majetkem.
„Dluhopisy jsou pro firmy jednodušší než vstup na burzu, rychlejší a často výhodnější než bankovní úvěry. Velmi rozšířené jsou zejména ve Spojených státech, nejčastěji ve finančním a realitním byznysu,“
uzavírá Vladimír Pikora. „Pro investory, kteří se obávají rizika, jsou nejzajímavější dluhopisy se zajištěním, zvlášť když se jedná o nemovitosti.“
Fotogalerie
zobrazit fotogalerii
Související články:
Produktové novinky bank v dubnu aneb co nového pro nás banky připravily?
Jaký byl vývoj ceny zlata za měsíc duben?
Žebříček podílových fondů na Finparádě za měsíc duben
Fondy skupiny CREDITAS pod drobnohledem. Jak si vedly v roce 2024?
Přehled dluhopisů na Finparádě za měsíc duben
Zpět
domů
|
zobrazit plnou verzi
Spravovat nastavení cookies
© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.