Žebříčky
Přehledy
Bankovní účty
Spoření
Penze
Půjčky
Pojištění
Investice
Banky a pojišťovny
Jaké jsou nejčastější mýty ohledně investování do podílových fondů?
13.4.2017 | Zdeněk Bubák, zpráva Pioneer
Lidé by rádi více zhodnotili své peníze, než činí úrok na spořicím účtu od banky, ale často narážejí na různé překážky. Ty mohou mít podobu neznalosti principů kolektivního investování a rozdílů mezi investičními strategiemi. Často si lidé v minulosti vytvořili mylný názor, kterého se stále drží. Výsledkem bývají zbytečné chyby a někdy i velmi drahé investiční zkušenosti. Blíží se 19. duben, tedy Světový den investičních fondů. Ten by se mohl pro některé z nás stát motivem k začátku vlastního investování. Skupina Pioneer Investments uvádí na pravou míru několik široce rozšířených mýtů, s nimiž se můžeme setkat při vstupu do světa investic.
Zobraz diskusi (2)
Jaké jsou nejčastější mylné představy a mýty spojené s investováním do podílových fondů podle skupiny Pioneer Investments, která se právě kolektivním investováním zabývá?
Jistá investice
Nic takového bohužel neexistuje. Jak řekl už Benjamin Franklin: „Na světě jsou jisté jen daně a smrt.“ Jako investor se musíte smířit s tím, že váš výnos je vždy tržním oceněním za podstoupená rizika. Čím vyšší riziko, tím vyšší může být výnosový potenciál. Neplatí to však zákonitě a bez výjimky. Můžete přijít o termínovaný vklad v bance? Co když banka zkrachuje? A co když ani Fond pojištění vkladů nebude mít dostatek peněz na jejich okamžitou výplatu? Ani takový státní dluhopis (z hlediska rizika mnohdy považovaný za nejkvalitnější cenný papír) nemusí poskytnout stoprocentní jistotu.
Akcie dlouhodobě jen rostou
Trhy se pohybují nahoru, dolů nebo přešlapují na místě. Německý index DAX 30 v letech 1960–1975 nebo japonský Nikkei 225 v letech 1989–2008 jsou jasným důkazem, že ani dlouhodobý investiční horizont nemusí být zárukou výnosu. Je možné rizikovost a volatilitu akciové investice nějak snížit? Rozhodně ano, možností je hned několik – například rozložením portfolia do různých regionů, pravidelným investováním (tedy průměrováním nákupní ceny), investováním při poklesech na trhu atd.
Žebříček aktuálně nejvýkonnějších fondů najdete zde
Čím více fondů v portfoliu, tím lépe
Diverzifikace je dobrá věc, není ale až tak důležité kolik fondů (resp. cenných papírů) v portfoliu máte, ale jak jsou navzájem korelované (tj. na sobě závislé). Pokud budete mít portfolio sestaveno z fondů zaměřených na velké firmy v Evropě, malé firmy v Evropě, italské akcie a firmy v eurozóně, pak jde o „přediverzifikaci“, a pokud Evropu jako region potká nízký hospodářský růst, zažijí všechny vaše investice těžké chvíle. Proto je lepší skládat portfolio z různých regionů a z různých typů cenných papírů (státní dluhopisy, firemní dluhopisy, akcie, komodity). Budou-li pak klesat akcie, mohou růst například státní dluhopisy nebo komodity a naopak. Ideální je zkombinovat takové typy investic, které jsou na sobě co nejvíc nezávislé (aby pokles cen jedné investice co nejméně ovlivnil pokles cen jiné investice).
Tento fond byl v posledním roce nejvýkonnější, proto je nejlepší
Asi nejčastější chyba v uvažování investorů – když jsou média přesycena informacemi o bombastických výnosech některých typů investic, přitahují tyto typy investic největší pozornost a masy investorů. Je však třeba si uvědomit, že minulé výsledky nejsou zárukou výsledků budoucích a mimořádné výnosy u rizikovějších aktiv (řekněme například ve výši několika desítek procent ročně) nemusejí být dlouhodobě udržitelné. Výnosový potenciál dluhopisů závisí na aktuální výši úrokových sazeb, ne na minulých sazbách. U akcií jde o to, jak se bude dařit ekonomice a firmám a jaký bude zájem investorů o jejich cenné papíry.
Podílové fondy dostupné v ČR - kdo je nabízí, cena, výkonnost, vývoj, poplatky
„Někdo“ jistě ví, jaká investice v budoucnu vydělá
Mnozí potenciální investoři mají pocit, že určití lidé v bance nebo finanční experti mají tajné informace o investicích, které v nejbližším roce „zaručeně“ přinesou zisk. Vězte, že nemají. Jak již bylo řečeno, žádná jistá investice neexistuje – a už vůbec ne pro takto krátkodobý horizont. Poradit se s odborníkem, který má přehled o situaci na trzích a přístup k více informacím o investičních produktech, ale určitě není na škodu. Skutečný finanční expert by vás měl upozornit nejen na možné výnosy, ale i na reálná rizika. Pokud to neudělá, buďte raději velmi opatrní a obezřetní.
Rozhodnout se a začít investovat nemusí být snadné. Také najít ideální okamžik pro začátek investování může být velmi těžké. Pokud ale podlehnete mýtům a budete ustavičně vyčkávat, vystavujete se riziku, že vhodnou příležitost promeškáte. A ztracené výnosy jsou ztracené peníze. A ty vám nikdo nevrátí.
V ČR ke konci roku sídlilo 349 investičních fondů
V ČR ke konci prosince 2016 působilo 349 rezidentských investičních fondů. Z toho bylo 42 akciových, 58 dluhopisových, 70 smíšených, 81 nemovitostních, 96 ostatních a 2 fondy bez investiční politiky. Ve svém komentáři ke statistice investičních fondů to uvedla Česká národní banka (ČNB).
Tyto investiční fondy ke konci prosince 2016 ve svém portfoliu držely majetkové cenné papíry v hodnotě 161,5 mld. Kč. Z toho 87,8 mld. Kč činily investice do akcií a podílových listů investičních fondů (včetně fondů peněžního trhu) a 73,7 mld. Kč do akcií a ostatních majetkových účastí. Podíl majetkových cenných papírů na vlastním kapitálu fondů se zvýšil na 44,9 %. Hodnota dluhopisů držených investičními fondy ke konci prosince 2016 činila 109,2 mld. Kč. Podíl dluhových cenných papírů na vlastním kapitálu fondů poklesl na 30,4 %.
Poznámka:
Článek neslouží k poskytování osobního investičního poradenství, nepředstavuje investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani nabídku na uzavření smlouvy podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Před rozhodnutím k nákupu jakéhokoliv produktu vám proto doporučujeme kontaktovat investičního poradce nebo osobního bankéře, který vám poskytne více informací o produktech a doporučí, jestli se konkrétní produkt hodí k vašemu rizikovému profilu a do vašeho portfolia. Investiční nástroje uvedené výše nezaručují návratnost vložené investice. Hodnota investice může v čase kolísat, v závislosti na typu investice i výraznějším způsobem.
Fotogalerie
zobrazit fotogalerii
Související články:
Žebříčky podílových fondů v lednu: výkonnost se u téměř všech kategorií zlepšila
Podílové fondy v prosinci: Nejvíce stále vydělávají rozvíjející se země a Japonsko
Spojením Amundi a Pioneer Investments vzniká nový veliký správce aktiv
Existuje nejvýhodnější věk pro to, abychom začali investovat?
Více než šest z deseti Čechů má obavy z finanční tísně a chudoby
Zpět
domů
|
zobrazit plnou verzi
Spravovat nastavení cookies
© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.