Žebříčky
Přehledy
Bankovní účty
Spoření
Penze
Půjčky
Pojištění
Investice
Banky a pojišťovny
Krátkodobě se dál daří fondům, zaměřeným na zlato, dlouhodoběji technologickým
16.10.2019 | František Mašek
Po zářijovém snížení úrokových sazeb ze strany americké centrální banky Fed i Evropské centrální banky, dostaly akciové trhy v poslední době další významný impulz. Zdá se, že se rýsuje dohoda mezi USA a Čínou, která by zabránila obchodní válce. Na lepší časy se možná blýská i v případě řízeného Brexitu, tedy odchodu Velké Británie z Evropské unie. Nová zpráva Mezinárodního měnového fondu ovšem hovoří o dalším zpomalení světové ekonomiky. Je také zřejmé, což bylo ostatně uvedeno v minulém komentáři, že se lze dříve, nebo později těžko vyhnout recesi. Co naznačí začínající výsledková firemní sezóna?
Zobraz diskusi (0)
Řada opatření ke stimulaci ekonomiky, zejména nižší úrokové sazby v USA i v eurozóně, stejně jako náznaky o dohodě mezi USA a Čínou, případně i o podmínkách, za nichž Velká Británie opustí Evropskou unií, přispěla k tomu, že cena zlata neroste tak razantně, jako ještě nedávno.
Třpyt zlata může být pomíjivý
Fondy, investující do tohoto
drahého kovu
, nicméně dál vykazují nejlepší roční výsledky. Eurový fond Amundi, zaměřený na zlato, vydělal k 9. říjnu za 12 měsíců téměř 58 procent, Franklin Gold and Precious Metals Fund společnosti Franklin Templeton rovněž v eurech 51,13 %, v dolarech pak 44,19 procenta.
Není snad třeba připomínat, že cena zlata často vykazuje i v období růstového trendu nemalé výkyvy. A období růstu jeho ceny se střídají s těmi slabšími. V pětiletém investičním horizontu to ostatně není se zlatými fondy tak horké.
Ze 1451 fondů
, registrovaných podle serveru Finparáda na českém trhu, vykazují znovu nejlepší výsledky technologické. Franklin Technology Fund EUR, vedený v této měně, dosahuje podle dostupných informací průměrného ročního výnosu 21, 33 %, Parvest Disruptive Technology EUR (classic) správcovské společnosti BNP Paribas, denominovaný rovněž v eurech, 20,35 % p. a., zmíněný technologický fond Franklin Templeton v dolarech 18,07 % p. a. Nejhorší výsledky naopak mají některé dluhopisové fondy, sázející na rizikovější obligace, ale také komoditní fondy.
Nejlepší fondy
si poslední měsíc drží své pozice, což platí ostatně i u většiny dalších typů fondů. Mezi smíšenými kraluje ve sledovaném tříletém období nadále fond BNPP L1 Plan International Derivatives (EUR) s průměrným ročním zhodnocením 12,52 %, fond J&T Opportunity J&T Banky vynáší v české měně 10,54 % p. a., ale k 3. říjnu, Franklin Global Convertible Securities Fund USD 8,84 % v průměru za rok.
I dluhopisové fondy mohou ztrácet
Kategorii dluhopisů tentokrát opanovaly fondy společnosti Fidelity International v čele s fondem FF US High Yield Fund Eur, který rovněž ve tříletém období vydělal průměrně 5,35 % za rok a v dolarech 5,33 % p. a. Další fond téže společnosti, zaměřený na dluhové cenné papíry z rozvíjejících se zemí, pak aktuálně vynáší v dolarech 5,24 % v průměru za rok. Řada těchto fondů je opět v minusu. Období nízkých, respektive klesajících úrokových sazeb, jichž jsme svědky v USA a v Evropské měnové unii, dluhovým cenným papírům zkrátka příliš nepřeje. A za riziko, spojené s možnými vyššími výnosy high yield dluhopisů, se občas platí.
V případě fondů peněžního trhu a krátkodobých investic si znovu vede nejlépe BF Money Konzervativní fond, který za rok k 8. říjnů v korunách vydělal 3,81 procenta, zatímco Amundi Fund Cash USD v americké měně 2,64 procenta a Generali Fond konzervativní v naší měně 2,55 procenta. Také u těchto relativně bezpečných fondů najdeme ty, které vykazují záporný výnos.
Z garantovaných fondů se ke konci září znovu nejvíce dařilo ČSOB Světovému expresu 6, který za rok v korunách vydělal 11,44 procenta, za ním jsou pak dva dolarové fondy - Universal Selection 100 Head Start USD 2 se dvanáctiměsíčním zhodnocením 9,17 % a obdobný fond Head Start USD 1 s ročním výnosem 9,06 procenta. Je však třeba připomenout, že roční zhodnocení má vzhledem ke zpravidla daleko delšímu investičnímu horizontu těchto fondů spíše orientační charakter.
Fondindex posílil na srpnovou hodnotu
Fondindex
, mapující situaci na českém trhu fondů, po zářijové korekci v říjnu opět posílil a to o 0,43 procentního bodu, konkrétně z 1,51 na 1,94 %. Po výrazném zářijovém poklesu se tak vrátil na srpnovou hodnotu. Horší výkonnost vykázaly pouze dluhopisové fondy a fondy peněžního trhu. Ostatní typy fondů, zejména akciové a garantované či zajištěné, posílily.
O určité změně v chování českých investorů svědčí změny ve vahách tohoto indexu od září. Podíl dluhopisových fondů díky jejich menší oblibě klesl z 29 na 28%, akciové si uchovaly čtvrtinový podíl, garantované se podílejí na Fondindexu místo dřívějších šesti pěti procenty. Podíl smíšených (40 %) a fondů peněžního trhu (1 %) zůstal zachován.
Článek neslouží k poskytování osobního investičního poradenství, nepředstavuje investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani nabídku na uzavření smlouvy podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Před rozhodnutím k nákupu jakéhokoliv produktu vám proto doporučujeme kontaktovat investičního poradce nebo osobního bankéře, který vám poskytne více informací o produktech a doporučí, jestli se konkrétní produkt hodí k vašemu rizikovému profilu a do vašeho portfolia. Investiční nástroje uvedené výše nezaručují návratnost vložené investice. Hodnota investice může v čase kolísat, v závislosti na typu investice i výraznějším způsobem.
Fotogalerie
zobrazit fotogalerii
Související články:
Index českého investora: průměrný český investor zakončil rok s 12procentním výnosem
Žebříčky podílových fondů v březnu: pokles výkonnosti u rizikovějších typů fondů
Podle žebříčků podílových fondů na Finparádě.cz se zvýšila výkonnost všech typů fondů
Nejvíce zatím stále vynášejí akciové fondy zaměřené na technologie
Listopadové žebříčky podílových fondů překvapivě ukázaly na posílení nejlepších akciových fondů
Zpět
domů
|
zobrazit plnou verzi
Spravovat nastavení cookies
© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.