UniCredit Private Banking zveřejnil v rámci mezinárodní investiční konference „Invest with the best“, která se konala minulý týden v Galerii Rudolfinum v Praze, výsledky svého průzkumu o privátní klientele. Do jakých akcií investují čeští multimilionáři a miliardáři? Jak se oblékají, v jakých jezdí autech? Uvedené i další informace z tohoto výzkumu Vám přinášíme i my.
Čeští milionáři hrají v investování spíše na jistotu a zachování hodnoty majetku. Většina z nich se účastní obchodů na burzách, ale ta pražská v nich hraje jen malou roli.
ČEZ, BMW a sázka na jistotu – tak vypadá investování bohatých Čechů
Raymond Kopka, ředitel privátního bankovnictví pro ČR a SR z UniCredit Bank se v exkluzivním průzkumu, který prezentoval účastníkům konference Invest with the Best, podíval na zvyklosti českých milionářů v investování jejich volných finančních prostředků. „Čeští boháči investují každých sedm z deseti milionů korun takzvaně na jistotu, tedy na udržení majetku. Jen pro třicet procent prostředků pak hledají i rizikovější příležitosti, které samozřejmě nesou vyšší výnosy. Populární jsou investice do akcií. Překvapivě ale Češi hledají investiční možnosti spíše v zahraničí a pražskou burzu víceméně ignorují, kvůli nízkému počtu obchodovaných titulů i nízké likviditě. Mají obvykle velmi dobrý přehled o klíčových aktivech ve svém portfoliu,“ poukazuje na hlavní výsledky průzkumu mezi sedmnácti stovkami českých milionářů s disponibilním majetkem přes 10 milionů korun Raymond Kopka.
Majetní Češi nejčastěji investují do dluhopisů (84 %), následují akcie (69 %, mezi oblíbenými byly v posledním roce například akcie ČEZ a BMW) a nemovitosti (38 %).
Méně populární je pak nákup umění a investice do venture kapitálu. Pokud investují do výtvarného umění, jsou oblíbenými autory moderní čeští malíři jako Emil Filla, František Kupka nebo Antonín Slavíček. Někteří boháči se snaží vydělat podporou zajímavých Start Upů.
Roste také obliba investičních certifikátů na přední světové indexy, kam jen respondenti průzkumu loni investovali 2 miliardy korun, o 356 % víc než v roce 2012.
Překvapivě mají malý zájem o investice do „jistých“ komodit jako zlato, nebo čistě do půdy.
Co se týče oblékání, tak miliardáře prý na ulici nepoznáte. Může mít tričko, rifle a tenisky. Ale prozradí ho pravděpodobně velmi drahé hodinky. Také dnes čeští multimilionáři a miliardáři často jezdí ve vozech BMW a tato značka mezi nimi začíná dominovat nad klasickými značkami jako jsou Mercedes Benz a Audi. Mladší si dopřejí svezení ve Ferrari nebo jiných sportovně laděných vozech.
Nákupy často obstarávají v Londýně nebo v New Yorku a dovolená patří Karibiku, Maledivám, Mauriciu nebo Sejšelským ostrovům (Seychelles). Ale častý je i odpočinek v Itálii, Rakousku, Řecku, Španělsku nebo ve Francii, kde někteří z českých multimilionářů mají svá letní sídla.
Bohatí lidé se nejčastěji sportovně vyžijí při golfu a pak při tenise. Někteří se věnují jachtingu. V zimě vede lyžování.
Podívejte se na nejširší databázi podílových fondů v Česku - zde
Konference UniCredit Bank „Invest with the best“ se konala 25. září 2014 v Galerii Rudolfinum v Praze
Autor: Finparáda.cz
Investoři pociťují ztrátu až dvaapůlkrát silněji, než když se radují ze zisku
Investování může i bolet, zaveďte dvoufázové rozhodování a potlačte impulsivní rozhodování, radí Aleš Mátl a Dávid Dereník, investiční stratégové z pořadatelské UniCredit Bank.
Emoce, optimismus, pesimismus, chamtivost, strach. To jsou základní součásti lidské přirozenosti. A ovlivňují investiční začátečníky stejně tak jako profesionály. Vedou nás k neoptimálním a iracionálním rozhodnutím. Nicméně jedině pokud pochopíme jejich podstatu a jejich důsledky, budeme schopni omezit jejich dopad do našich investičních rozhodnutí.
Teorie behaviorálního investování ukazuje, že strach ze ztráty často vede k nečinnosti nad akcí, ke snaze o udržení statusu quo před hledáním lepších investičních alternativ.
„Některé průzkumy ukazují, že ztráty pociťujeme dvakrát až dva a půl krát silněji, než se dokážeme radovat ze zisku. Ztráta například stokoruny přináší intenzivnější negativní pocity, než vydělání téže částky vyvolá pozitivní reakce,“ vysvětluje Dávid Dereník.
Jen já mám pravdu, myslí si často investor
Lidé a tedy i investoři mají také tendenci nadhodnocovat pravděpodobnost, že mají pravdu, což může vést k příliš častému obchodování. Jak tedy činit lepší rozhodování? „Ideální je si uvědomit, že jsem také jen člověk a behaviorální teorie se týkají i mě osobně. Následně si pro sebe zavést dvoufázové rozhodování a nepodléhat impulzivnímu nutkání k okamžité akci,“ uzavřel Aleš Mátl prezentaci k behaviorálnímu investování.
Eurozóna v reakci na krizi výrazně zaostává za USA, výnos přinesou jen riziková aktiva
Rychlá reakce a nekonvenční monetární politika, to byly klíčové faktory, díky nimž se americká ekonomika vypořádala s následky finanční krize mnohem rychleji než eurozóna. Po šesti letech monetárního uvolňování tak ve Spojených státech hlásí překonání předkrizové úrovně ve všech hlavních sektorech, kromě trhu s nemovitostmi, a finanční trhy dosahují rekordních čísel. Naproti tomu reakce eurozóny byla zmatená a pomalá, výsledky nejisté a evropská ekonomika stále za tou americkou výrazně zaostává. Ve svém vystoupení na konferenci Invest with the Best to uvedla Manuela d´Onofrio, ředitelka Globální investiční strategie skupiny UniCredit. „V dohledné budoucnosti lze v Evropě předpokládat scénář utlumené inflace a nízkých úrokových sazeb. Pozitivních výnosů pro investory tak bude možno dosáhnout jedině na rizikovějších aktivech. Nadále bude také růst role institucí a velkých profesionálních hráčů, jako jsou například banky,“ říká Manuela d´Onofrio.
Podle Marka Mobia, výkonného předsedy Templeton Emerging Markets Group ze společnosti Franklin Templeton Investments, investoři, kteří tradičně zaměřovali svou pozornost na rozvinuté trhy, by také měli zvážit diverzifikaci portfolia prostřednictvím investic na rozvíjejících se trzích. Tyto trhy se vyznačují silnými prorůstovými základy, které v poslední době nebyly charakteristické pro již rozvinuté trhy. Jde o silný růst HDP a HDP v přepočtu na obyvatele, rozšiřování technologií, rostoucí zahraniční devizové rezervy a žádoucí úvěrové ukazatele.