Žebříčky
Přehledy
Bankovní účty
Spoření
Penze
Půjčky
Pojištění
Investice
Banky a pojišťovny
Akciím pomohly spekulace o snížení úrokových sazeb, dál přetrvávají obavy z obchodní války
13.6.2019 | František Mašek
Po určitém uklidnění akciové trhy nadále ovlivňují obavy z americko-čínské obchodní války, týkající se zavádění cel a následných protiakcí. Americkým, ale i evropským akciovým trhům pomohly výše spekulace o možném snižování základních úrokových sazeb. Nadále ovšem panují obavy ze zpomalení, případně recese vyspělých, ale i dalších ekonomik. Krátkodobě se daří především brazilským fondům, dlouhodobě stále hrají prim fondy, zaměřené na akcie technologických společností a vedené v cizích měnách.
Zobraz diskusi (0)
Ze 1454 fondů
, nabízených podle serveru Finparáda na českém trhu vykazuje aktuálně nejvyšší roční výnos brazilský akciový fond HSBC 25,20 %. Zajímavé výsledky ovšem mají i akciové fondy jiných správců, zaměřené na tuto zemi. Brazilský fond společnosti Aberdeen Global vynáší jen o desetinu méně, než citovaný fond HSBC, fond Parvest Equity Brazil firmy BNP Paribas 24,28 %. Jde o výnosy v dolarech, v eurech pak vynáší posledně jmenovaný fond 22,53 %. Daří se i ruským fondům.
V popředí zůstávají technologické fondy
Přesnější měřítko kvality, než dvanáctiměsíční výnos, představují výsledky fondů za pět let. Zde si, podle aktuálních výsledků nejlépe vede technologický fond společnosti Franklin Templeton, jehož průměrný roční výnos přesahuje v eurech 21 procent. Fond Parvest Disruptive Technology EUR (Classic) vydělává v téže měně 20,25 % p. a. dolarová verze technologického fondu Franklin Technology 17,37 % p. a. Na opačném pólu dál zůstává řada komoditních, ale i některé dluhopisové fondy.
Mezi smíšenými fondy patří aktuálně ve sledovaném tříletém období vedoucí pozice fondu BNPP L1 Plan International Derivatives (Eur), jehož zhodnocení činí 13,80 % p. a., dolarový Franklin Global Convertible Securities Fund vydělává 11,27 % p. a., jeho eurová verze pak v průměru 10,85 procenta za rok.
Živá voda pro dluhopisové fondy?
Z dluhopisových fondů si nadále uchovává čelné postavení fond HSBC, investující do brazilských dluhopisů. V tříletém investičním horizontu vydělává v dolarech 9,39 procenta v průměru za rok. Další dvě příčky patří fondům, investujícím do amerických obligací s vysokým výnosem. FF - US High Yield Fund USD společnosti Fidelity International vydělává 6,55 % p. a., eurová verze téhož fondu 6,46 % p. a. Nadále tak nejvíce vynášejí dluhopisové fondy, zaměřené na rozvíjející se trhy, nebo rizikové obligace s vysokým výnosem. Řada fondů, zaměřených na dluhové cenné papíry, zůstává v minusu, byť se jejich počet snížil. Podobně je tomu u fondů, investujících do obdobných cenných papírů s kratší dobou splatnosti.
Živou vodou by pro ně mohlo být snižování úrokových sazeb, o němž se spekuluje v případě USA, ale také v Evropě.
V případě fondů peněžního trhu a krátkodobých investic vykazuje podle Finparády nejzajímavější roční výnos (k 5. červnu) fond Amundi Funds II – Pioneer U. S. Dollar Short-Term, a to v eurech 5,57 %. Fond téhož správce Amundi Funds Cash USD vydělal k uvedenému datu v dolarech 2,54 %, Parvest Money Market k 11. červnu rovněž v americké měně 2,40 %.
Z garantovaných fondů se podle dat ke konci května nejlépe dařilo fondu ČSOB Světový expres 6, zaměřenému na perspektivní firmy z celého světa napříč regiony a sektory. Za rok vydělal 14,82 %, zatímco fond ČSOB Globálních příležitostí USD 3 to bylo 6,92 % a výnos fondu Universal Selection 100 Head Start USD 2 činil 5,72 %. Je ale třeba dodat, že roční výsledek má u těchto fondů, založených až na výjimky na daleko delší období, orientační hodnotu.
Většina fondů s nejvyšším výnosem je tedy i nadále vedena v cizích měnách. Investoři, kteří mají jako hlavní měnu koruny a nemohou či nechtějí využívat při svých transakcích eura, dolary či jiné měny, by měli proto při investování vždy brát v úvahu měnové riziko. Aktuálně to sice vzhledem k vývoji kurzu koruny k euru či jiným měnám nevypadá tak naléhavě, přesto nelze toto riziko podceňovat.
Fondindex opět oslabil
Fondindex
, který monitoruje vývoj na trhu fondů, v červnu po květnovém nadechnutí opět oslabil. Oproti květnu 2019 se jeho hodnota snížila o 0,99 procentního bodu, a to z 2,44 na 1,45 %. Nejvíce klesla výkonnost akciových fondů, dále padaly i výkonnosti dluhopisových a smíšených fondů. Mírně rostla jen výkonnost fondů peněžního trhu a garantovaných fondů.
Skladba tohoto indexu vychází ze zájmu investorů o jednotlivé typy fondů, Od června proto doznal některých změn. Podíl dluhopisových fondů vzrostl z 24 na 28 %, akciových z 24 na 25 %, garantovaných z pěti na šest procent, u smíšených se naopak snížil ze 44 na 40 %, u fondů peněžního trhu ze tří na jedno procento.
Článek neslouží k poskytování osobního investičního poradenství, nepředstavuje investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani nabídku na uzavření smlouvy podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Před rozhodnutím k nákupu jakéhokoliv produktu vám proto doporučujeme kontaktovat investičního poradce nebo osobního bankéře, který vám poskytne více informací o produktech a doporučí, jestli se konkrétní produkt hodí k vašemu rizikovému profilu a do vašeho portfolia. Investiční nástroje uvedené výše nezaručují návratnost vložené investice. Hodnota investice může v čase kolísat, v závislosti na typu investice i výraznějším způsobem.
Fotogalerie
zobrazit fotogalerii
Související články:
Sílící nejistota nahrává zlatu, dlouhodobě však stále kralují technologické fondy
Trump a Babiš zamávali trhy, dlouhodobě se nadále daří technologickým fondům
Technologické fondy zůstávají navzdory možným výkyvům cen perspektivní investicí
Říjnové žebříčky podílových fondů: stoupla výkonnost všech typů fondů kromě garantovaných
Nejvíce znovu vynášejí fondy, zaměřené na akcie technologických společností
Zpět
domů
|
zobrazit plnou verzi
Spravovat nastavení cookies
© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.