Žebříčky
Přehledy
Bankovní účty
Spoření
Penze
Půjčky
Pojištění
Investice
Banky a pojišťovny
Výnosy řady fondů klesly, daří se především technologickým a rozvíjejícím se trhům
16.4.2018 | František Mašek
Výkyvy na akciových trzích, způsobené hlavně obavami z obchodní války USA s dalšími státy, především Čínou, negativně ovlivňují výsledky řady investičních nebo podílových fondů. Nepříznivě se podepsaly především na zhodnocení smíšených fondů, o něco lépe si vedou akciové a dluhopisové fondy. Nejatraktivnější výnosy nabízejí fondy, zaměřené na technologie, ale i na rozvíjející se trhy. Letošní rok by mohl být podle některých expertů příznivější pro komodity. To se pak může odrazit ve zlepšené výkonnosti fondů, které do nich investují. Zatím je řada z nich spíše na opačném konci pomyslného výsledkového žebříčku.
Zobraz diskusi (0)
Zatímco americké akcie po výrazném propadu na začátku února opět rostly a v průběhu března dokázaly překonat únorové výšiny, dalším trhům se tolik nedařilo. I americké akciové trhy nicméně v poslední době při řadě výkyvů znovu spíše ztrácely. Příznivé vyhlídky globální ekonomiky i řady stěžejních zemí včetně USA brzdí hlavně obavy z možné obchodní války s Čínou, nebo dalšími státy, vyvolané snahou amerického prezidenta Donalda Trumpa zavést cla na dovoz oceli, případně dalších komodit. V této situaci bude velmi zajímavé sledovat začátek výsledkové sezóny amerických firem a následnou reakci investorů. V nejistých dobách totiž řada z nich často pokládá vývoj akciových trhů v USA za určité vodítko, jak dál postupovat.
Přehled podílových fondů najdete zde
Kolísání a nejistota na akciových trzích se odrazily i ve výsledcích
investičních či podílových fondů
. Z přehledu téměř
2000 fondů
, které je možné podle serveru Finparáda zakoupit na českém trhu, vyplývá, že nejvyšší roční zhodnocení aktuálně vykazuje fond Parvest Equity Čína, spravovaný společností BNP Paribas. V dolarech vynáší 39,46 procenta. Fond Horizon Access Fund Vietnam investiční společnosti ČSOB Asset Management vydělal za stejné období v eurech téměř 39 procent, fond Amundi II – China Equity v dolarech 38,30 procenta. Pomyslná bramborová medaile patří fondu Fidelity International, investujícímu do akcií čínských firem, které vyrábějí spotřební zboží. Jeho roční zhodnocení v dolarech činí 36,74 %.
Vyjdeme-li ze zhodnocení fondů v pětiletém investičním horizontu, který je objektivnějším měřítkem než dvanáctiměsíční výnos, najdeme na první příčce nadále technologický fond investiční společnosti Franklin Templeton. V eurech v průměru vydělal přes 20 procent za rok. Vysoký výnos si drží rovněž fond Parvestu, zaměřený na akcie malých japonských firem, který v jenech vydělává 19,42 % p. a. Atraktivní výnos mají i jiné třídy těchto fondů, vedené v dalších měnách. Zmíněný technologický fond vynáší v dolarech v průměru 19,12 % ročně a „japonský“ fond Parvestu v eurech 18,18 %.
Za ním následuje s průměrným ročním dolarovým výnosem 17,33 procenta akciový fond Amundi, investující do indické infrastruktury. Na druhé straně i v pětiletém období dál ztrácí řada fondů, sázejících na zlato a komodity. Část odborníků spekuluje o tom, že letošní rok patřit právě komoditám. Pak by mohlo jít o zajímavou krátkodobou investiční příležitost. Jak už to ale u komodit bývá, s nemalou mírou rizika.
Dluhopisové fondy dál překonávají smíšené
Výkonnost smíšených fondů výrazně klesla. Ve sledovaném tříletém období nejvíce, a to 6,35 % p. a., vydělává dolarový Templeton Emerging Markets Balance Fund, následovaný derivátovým fondem BNP Paribas (5,32 % p. a.) a First Eagle Amundi International Fundem, jehož průměrný roční výnos v dolarech činí 5,30 %.
O něco nižší je i zhodnocení nejlepších dluhopisových fondů. Nejvyšší výnos, který činí ve srovnatelném tříletém investičním horizontu v dolarech 11,09 procenta p. a., vykazuje dolarový fond HSBC, který je zaměřen na brazilské dluhopisy. Fond Templeton Global Bond (Euro), investující v dolarech především do státních dluhopisů z celého světa, vydělává v průměru za rok 6,75 %, zatímco fond téhož správce, tedy Franklin Templeton, orientovaný na dluhopisy z rozvíjejících se trhů, opět v dolarech 6,69 %. Velký počet fondů, které investují do obligací, je i nadále v minusu.
Obdobně je tomu v případě fondů peněžního trhu a fondů, které investují krátkodobě ve sledovaném ročním horizontu. Z těchto subjektů vykazuje nejvyšší výnos dolarová verze fondu krátkodobých investic Amundi Funds II – Euro Short-Term, a to za rok 14,48 procenta. Roli v tak vysokém výnosu zjevně hraje kurzu eura k dolaru. Roční zhodnocení fondu peněžního trhu Amundi Funds Cash – USD v americké měně činí 1,46 procenta, fondu Parvest Money Market BNP Paribas rovněž v dolarech 1,43 %.
Slabší výsledky akciových trhů se odrazily i v horších výsledcích garantovaných či zajištěných fondů. Roční výnos fondu Optimum Fund ČSOB Asijské indexy 1 činí v korunách 9,23 procenta, Optimum Fund ČSOB Airbag Jumper EUR 3 v eurech za stejnou dobu vydělal 7,51 procenta, zatímco fond Perspecitve E-commerce 90 USD 3 v dolarech za 12 měsíců 7,23 procenta. Tyto fondy jsou ale zpravidla zakládány na několik let, velmi často na čtyř- nebo delší období. Jejich roční výsledky tak mají spíše orientační hodnotu.
Nejlepší výsledky dál vykazují hlavně fondy, vedené v cizích měnách. Korunový investor by tak měl při dlouhodobě očekávaném posilování české měny k euru a zřejmě i dolaru dbát na měnové zajištění, aby nepřišel o část výnosu.
Fondindex pokračoval ve výrazném poklesu
Zhoršené výsledky všech tříd sledovaných fondů se projevily v nižší hodnotě
Fondindexu
, který tentokrát oslabil o 0,41 procentního bodu na 0,72 procenta, popáté v řadě.
Složení tohoto indexu vychází ze zájmu českých investorů o různé typy fondů. Od března vzrostl podíl smíšených fondů v bázi Fondindexu ze 42 na 43 procent, u akciových z 22 na 23 procenta. V případě dluhopisových naopak došlo k jejich poklesu z 29 na 27 procent. Podíl garantovaných/smíšených fondů v bázi Fondindexu (5 %) a fondů peněžního trhu (2 %) zůstává beze změny. Domácí investory tak nyní více zajímají smíšené a akciové fondy, méně ty dluhopisové.
Článek neslouží k poskytování osobního investičního poradenství, nepředstavuje investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani nabídku na uzavření smlouvy podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku. Před rozhodnutím k nákupu jakéhokoliv produktu vám proto doporučujeme kontaktovat investičního poradce nebo osobního bankéře, který vám poskytne více informací o produktech a doporučí, jestli se konkrétní produkt hodí k vašemu rizikovému profilu a do vašeho portfolia. Investiční nástroje uvedené výše nezaručují návratnost vložené investice. Hodnota investice může v čase kolísat v závislosti na typu investice i výraznějším způsobem.
Fotogalerie
zobrazit fotogalerii
Související články:
Žebříčky podílových fondů v listopadu: Dařilo se ve všech dílčích kategoriích
Obavy z dalšího vývoje trhů zvyšují výnosy podílových fondů, které investují do zlata
Nejlepší podílové fondy podle žebříčků na Finparádě zvýšily svou výkonnost
Červencové žebříčky podílových fondů: nejlepší akciové fondy klesaly, dluhopisové rostly
Žebříčky podílových fondů v květnu: dařilo se garantovaným fondům
Zpět
domů
|
zobrazit plnou verzi
Spravovat nastavení cookies
© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.