Žebříčky
Přehledy
Bankovní účty
Spoření
Penze
Půjčky
Pojištění
Investice
Banky a pojišťovny
Kryptoměny - FinSeriál díl 23
25.10.2023 | Tomáš Smetana | foto: Finparáda.cz
Přinášíme vám pravidelný Finparáda FinSeriál, kde se v připravené sérii článků dozvíte o aktuálních tématech z oblasti financí, investic a nemovitostí. Ve dvacátém třetím díle s názvem „Kryptoměny“ se dozvíte informace o tom, co jsou to kryptoměny a blockchain, jak kryptoměny fungují nebo kde se obchodují
Zobraz diskusi (0)
Jednotlivé díly FinSeriálu:
Díl 1 -
Co je to inflace a její druhy
|
Díl 2 -
Zhodnocení úspor
|
Díl 3 -
Co jsou úrokové sazby
|
Díl 4 -
Termínované vklady
|
Díl 5 -
Spořicí účty
|
Díl 6 -
Investiční zlato
|
Díl 7 -
Investiční stříbro
|
Díl 8 -
Dluhopisy
| Díl 9 -
Státní dluhopisy
| Díl 10 -
Podílové fondy
| Díl 11 -
ETF
| Díl 12 -
Doplňkové penzijní spoření
| Díl 13 -
Stavební spoření
| Díl 14 -
Cestovní pojištění
| Díl 15 -
Životní pojištění
| Díl 16 -
Neživotní pojištění
| Díl 17 -
Pojištění nemovitosti a domácnosti
| Díl 18 -
Povinné ručení a havarijní pojištění
| Díl 19 -
Pojištění odpovědnosti
| Díl 20 -
Jak investovat
| Díl 21 -
Burza cenných papírů Praha
| Díl 22 -
Nákup akcií
| Díl 24 -
Bitcoin
| Díl 25 -
Financování nemovitostí
| Díl 26 -
Hypoteční úvěr
| Díl 27 -
Spotřebitelský úvěr
Kryptoměna je souborný název pro měny neregulované centrálními bankami. Kryptoměny by se daly jednoduše popsat jako digitální platební systémy, kde hlavní roli hrají decentralizace, svoboda a plná autonomie jedince. Jejím nejstarším a zároveň nejznámějším, nejrozšířenějším a nejdražším zástupcem je Bitcoin.
Přehled investic na Finparádě najdete zde
Jak fungují kryptoměny
Kryptoměna funguje v digitálním prostoru a jejím hlavním cílem je, aby se nedala zkopírovat a platba, aby se nedala prolomit, a tudíž přesměrovat jinam. Každá kryptoměnová transakce se proto ukládá do digitálního řetězce, tzv. blockchainu. Proběhlé transakce se nedají zpětně měnit a jsou veřejně dostupné.
Tvorba nových jednotek kryptoměny je určena na základě předem stanoveného matematického algoritmu. Podle pevně stanoveného algoritmu se určuje nejen konečný objem měnových jednotek, ale také rychlost jejich vzniku (těžení). Na rozdíl od tradičních měn, které jsou regulovány centrálními bankami a mohou být vytvořeny podle potřeby, nové jednotky kryptoměny nemohou být vytvořeny náhodně a bez účelu. Stejně tak nelze centrálně manipulovat s hodnotou měny.
Co je to blockchain
Blockchain je decentralizovaný řetězec, v podstatě finanční databáze, ve které jsou zapsány všechny operace s konkrétní měnou. Tyto záznamy na sebe chronologicky navazují a řetězec tak neustále roste. Nejdůležitější funkcí je prevence jakékoliv podvodné aktivity, včetně nelegitimních transakcí a napodobenin.
Existují
kryptoměny
, které mají svůj vlastní blockchain (bitcoin, ether), stejně jako lze najít virtuální mince běžící na „cizím“ blockchainu. Tyto virtuální měny jsou známy jako tokeny a nejčastěji se objevují na blockchainu Ethereum. Ten na rozdíl od blockchainu bitcoinu podporuje komplexní chytré kontrakty a k zabezpečení jeho chodu není zapotřebí takzvaná těžba kryptoměny.
Základní vlastnosti kryptoměny
Kryptoměna se od tradičních peněz liší hlavně nepřítomností centrální autority. Běžné vlastnosti kryptoměn jsou:
Decentralizovanost
- Proces ověřování a zabezpečení plateb je zajišťován rozsáhlou sítí individuálních počítačů, přičemž měna není podřízena ani ovladatelná centrálním orgánem (např. bankou nebo státem).
Celosvětový a časově neomezený rozsah
- K provedení transakce je vyžadováno pouze připojení k internetu a správné fungování sítě dané kryptoměny.
Bezpečnost a transparentnost
- Silné šifrování zaručuje poskytuje poměrnou ochranu před kybernetickými útoky, zatímco zaznamenávání všech transakcí do sdílené historie zajišťuje transparentnost
Anonymita
– Platby neprovází žádné osobní informace, a spojení mezi účtem a jeho majitelem je známo pouze vlastníkovi účtu.
Nízké nebo žádné poplatky za transakce
– náklady na využívání sítě jsou primárně hrazeny odměnou za těžbu
Transakce je neodvolatelná
- Zaslanou měnu nelze po odeslání nijak stornovat nebo zrušit.
S narůstající oblibou digitální měny Bitcoin, někteří investoři argumentují, že kryptoměny nejsou pouze prostředkem směny, ale také investičním aktivem. Pokud jde o Bitcoin, někteří argumentují, že s omezeným množstvím těchto digitálních mincí na 21 milionů, může potenciálně sloužit jako dlouhodobý uchovatel hodnoty.
Kde koupit kryptoměny
Získání kryptoměn je dnes už velice jednoduché. Stačí se zaregistrovat na internetové burze, kde pak můžete své peníze, třeba koruny nebo eura, vyměnit za digitální měnu podle aktuálního kurzu a pak můžete začít s obchodováním. Pokud se rozhodnete investovat menší sumy, pravděpodobně se nebudete muset podrobit procesu ověření identity, což je známé jako KYC (Znáš svého zákazníka).
Pokročilým řešením je nákup kryptoměn na kryptoměnových burzách.
Kryptoměny
na burzách můžete nakoupit buď tak, že si na ně vložíte eura či dolary a za ně pak nákup uskutečníte, nebo rovnou přes kreditní nebo debetní kartu, což je ale spojeno s mírně vyšším poplatkem. Ještě vyšším levelem je pak nákup kryptoměn i skrze nějaké kryptoměnové peněženky či samotné decentralizované burzy.
Kryptoměnové peněženky
Mnoho lidí má za to, že jejich digitální měny jsou uloženy na burze nebo v jejich digitální peněžence. Skutečnost je ale odlišná. Naše digitální měny nejsou uloženy v peněžence, ale jsou zaznamenány v decentralizované účetní knize. Peněženka je pouze prostředek pro přístup k těmto záznamům. Kryptoměnová peněženka je spíše terminál, který funguje spíše jako přístupová brána k vašim digitálním měnám na blockchainu. Tento přístup umožňuje, protože peněženka obsahuje a spravuje vaše privátní klíče.
Kryptoměny a daně
Základní daň z kryptoměn je 15 % ze zisku. Pokud zisk přesáhne 48násobek průměrné mzdy za rok (pro rok 2021 to je měsíční příjem nad 141 700 korun), platí se daň 23 %. U kryptoměn se nedá uplatnit osvobození od daně jako například u příjmů z prodeje hmotných movitých věcí nebo prodeje cenných papírů.
Žebříček investic
Kalkulačka podílových fondů
Sjednání investic
Kryptoměnový prostor je zaplněn tisíci odlišných digitálních měn, ale jen některé z nich se dokázaly prosadit. Přesto vznikají stále nové, přičemž nyní vlastní digitální měnu zavádí i řada bank. Některé skupiny těchto měn jsou si velmi podobné a liší se jen v drobných detailech.
Bitcoin, jako přední digitální měna, je nyní považována jako alternativa tradičních peněz. Je možné jej používat k nákupům v některých fyzických i online prodejnách a počet těchto prodejen neustále narůstá.
Hodnota digitálních měn je ovlivněna řadou aspektů, od investiční poptávky až po výdaje spojené s jejich těžbou a ochotu burz a tržišť provádět transakce s těmito měnami. Obecně lze říci, že kryptoměny jsou finanční nástroje s extrémně vysokou volatilitou (kolísáním hodnoty).
Fotogalerie
zobrazit fotogalerii
Související články:
UNIQA účastnické fondy pod lupou: Jaká je jejich aktuální výkonnost?
Nikdy není pozdě začít. Investiční strategie pro starší investory
Ženy více investují
Spoření na stáří: Využijte daňové odpočty na maximum
Nejlepší finanční produkty podle veřejnosti. Hlasujte na Finparádě
Zpět
domů
|
zobrazit plnou verzi
Spravovat nastavení cookies
© 2023 Scott & Rose, spol. s r.o.